Painite

0

Painite Nedir?

Painite çok nadir bulunan bir borat mineralidir. Zirkonyum, bor, kalsiyum ve alüminyum, ayrıca az miktarlarda krom ve vanadyum içeren borat mineral kristalidir.

İlk olarak 1950’li yıllarda İngiliz mineralog Arthur C.D. Pain tarafından Myanmar’da bir yakut yatağında keşfedilmiştir. Miktar olarak Elmas taşından daha nadirdir. 1-2 gramlık küçük kristaller halinde bulunmuştur. 2002 yılına kadar çok az örneği olan bu değerli kristal, sonrasında aynı bölgeden bulunan diğer örnekleri ile sayısı artmıştır. İsmini ilk keşfeden mineralog’tan almıştır.

Painite Taşı Özellikleri

Myanmar diğer ismi ile Burma, Güneydoğu Asya’da bir ülkedir. Bulunan Painite kristalleri sadece buradan elde edilmiştir. Borat içeren herhangi bir yakut yatağında bulunma ihtimali olsa da bu taş için bilinen ve kayıtlara geçen tek yer burasıdır.

Painite taşı, Yakut taşının bir türevidir ve Korindon grubuna aittir. Özgül ağırlığı Yakut ile aynıdır. (4.01 civarı) Ancak korindon (corundum) grubu taşlarından yakut ve safir taşının aksine sertlik derecesi biraz daha düşüktür. Safir ve yakut taşının bilinen sertliği 9 iken, Painite taşı sertliği 8 olarak ölçülmüştür. Kırmızı, kahverengi, turuncu-kırmızı renklerdedir. Şeffaf, camsı bir taştır.

Borat Nedir?

Borat, bor asidi ve bir oksidin birleşmesi ile oluşan bir  tuzdur. Muhteviyatındaki demir minerali miktarına göre kahverengi, turuncu ve kırmızı renkleri alır, bu kristale rengini veren de budur.

Painit taşının, Yakut türevi bir taş olduğundan bahsetmiştik. Yakut taşından farkı içerisinde ek olarak borat mineralinin olmasıdır. Bu sebeple yakut yataklarında olma ihtimali yüksektir.

Ülkemizde henüz resmi olarak bulunmuş bir Painit yatağı yada madeni bulunmamaktadır. Bu hiç bulunmadığı anlamına gelmiyor, henüz keşfedilmemiş olabilir ancak resmi bir bilgi bulunmamaktadır bu konuda.

Painite Taşı Faydaları

Bu nadir ve kıymetli taş çok yaygın olarak kullanılmadığından faydaları konusunda bilgi vermek güç. Bazı kaynaklarda bu konuda bilgi olsa da güvenilir bulmadım. Yakut türevi olduğu için ona yakın faydaları olabileceğini düşünüyorum ancak kesin bilgi değildir.

Painite Taşı Temizliği ve Bakımı

Sertlik derecesi oldukça yüksek bir taş olduğu için temizliği konusunda sorun yaşamazsınız. Sadece kendinden daha sert olan Elmas ve Korindon taşları tarafından çizilebilir. Ancak yinede mücevher kalitesindeki bu taşı kullanırken ve bakımını yaparken narin davranılmalı bence.

Painite görselleri için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. 👉 Wikipedia/Painite

Künye

Sertlik

8

Özgül Ağırlık

4,01

Kimyasal Formül ve Grubu

CaZrAl9O15(BO3) Borat Minerali – Korindon

Renk

Kırmızı, kahverengi, turuncu-kırmızı

Çıkarıldığı Yerler

Myanmar (Burma)

 

Önceki İçerikAltın
Sonraki İçerikRutil Kuvars
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

9 + ten =