Pandül (Sarkaç) Nedir?

2
55

Pandül (Sarkaç) Nedir?

sarkacBir ip yada zincirin ucuna sallanabileceği şekilde bir kütlenin bağlanması ile elde edilen basit bir düzenektir aslında sarkaç. Bu düzenek kütle çekim kuvveti sebebi ile dengesini sağlamaya çalışır ve denge noktası etrafında salınarak hareket eder.

Sarkaçlar yüzyıllardır çeşitli alanlarda ölçme amaçlı kullanılmaktadır. Müzik alanında metronom olarak kullanılırken, Isaac Newton tarafından matematik alanında kullanılmıştır. Sarkaçlı saatler ise bir başka kullanım alanı. Düzgün salınımlı bir sarkaç zamanı ölçmek için kullanılabilmektedir. Her bir salınım, 1 saniyeye denk gelmektedir. Bu şekilde saat takip edilebilmektedir.

Sarkaçların bir diğer kullanım alanı ise yazımızın asıl konusu olan doğal taş enerjileri ile çakra aktivasyonu ve enerjilerin dengelenmesi, negatif enerjilerin tespiti… Bu alanda kullanılan sarkaçlar genelde pandül olarak anılır ama pandül ve sarkaç eş anlamdadır.

Pandül (Sarkaç) Kullanımı

Pandüller ip yada zincir ucuna bağlı değerli taşlar, yarı değerli taşlar, değerli madenler yada cam gibi materyallerden olabilir. Çoğunlukla bulunulan ortamdaki negatif enerjinin tespiti  ve uzaklaştırılması, çakraları dengeleme ve aktifleştirme, bedensel ve ruhsal rahatsızlıkları tespit etmek için kullanılabiliyor.

Pandüllerin farklı kullanım alanlarıda var. Sorulara yanıt arama, kayıp eşyaları bulma, maden arama gibi alanlarda da kullanıldığı söyleniyor ancak bu konuda bir uzmanlığım olmadığı için yorum yapamayacağım.

Pandül kullanılırken, çakra aktivasyonu için amaca uygun istediğiniz doğal taşı kullanabilirsiniz.  Değerli doğal taşların faydalarından, tedavi edici özelliklerinden ve dengeleyici enerjilerinden sürekli bahsediyoruz.

Doğal Taşların enerjiyi depolama, düzenleme, dengeleme ve negatif enerji emme  özellikleri vardır. Frekanslarını kişi neye ihtiyaç duyuyorsa, o bölgeye yönlendirirler. Pandül ile çakraları kontrol ettikten sonra dengelemek için çakra taşlarını da kullanabilirsiniz.

Pandül Enerjisinin Temizlenmesi

Herhangi bir yerden pandül (sarkaç) satın aldığınızda muhtemelen doğal taş olacağı için ilk kullanımdan önce mutlaka enerjisini nötrlemeli, temizlemelisiniz. Bunun için daha önce paylaştığımız Doğal Taşların Bakımı ve Temizliği yazımızı inceleyebilirsiniz. Yinede kısaca bahsetmek gerekirse;

1 gece toprağa gömebilir yada 1 gece duru suda bekleterek enerjisini boşaltabilirsiniz. Bu sayede eğer varsa bünyesindeki negatif enerjiyi temizlemiş olursunuz.

Pandülünüzü kullanmadığınız zamanlarda diğer eşyalardan ayrı bir şekilde kendi kesesi yada kutusunda saklayabilirsiniz.

Pandül (Sarkaç) Uyumlama

Uyumlama konusu aslında diğer doğal taşlarda kullandığımız yöntemle aynıdır. Aktif olarak kullandığınız elinizin avuç içine (Sağlak yada Solak hangi tarafı kullanıyorsanız) sarkacı alıp kalp hizasına getirin. Gözlerinizi kapatın ve birkaç dakika enerjinizi, niyetinizi içinizden geçirerek taşınıza yükleyin.

Pandül Nasıl Kullanılır?

Soru – Cevap

Pandülünüzü soru-cevap için kullanacaksanız öncelikle evet/hayır yada var/yok anlamında programlamalısınız. (Evetse sağa, hayırsa sola dönmeli gibi..) Daha sonra zincirin ucundan iki parmağınızla tutarak aşağı doğru sarkıtın. Bu aşamada pandülü titremeden, sabit tutmanız önemli. Diğer elinizi pandülün sarkan ucunun altına koyun ve hareketi izleyin.

Çakra Dengeleme

Çakralarımızın düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak için de sarkaç (pandül) kullanabiliriz. Çakralarda bir tıkanıklık olup olmadığını anlamak için tepe çakradan başlayarak sırayla her çakranın hizasına sarkacınızı getirin ve ortalama beş dakika kadar çakranın hizasında bekletin. Kullanımda, saat yönünde dairesel hareketler çiziyorsa o çakranın dengeli olduğunu anlayabiliriz. Sarkaç hareket etmiyor yada ters yöne dönüyor da olabilir. Bu o çakra üzerinde dengeleme yapmanız gerektiğine işarettir.

Mekanlarda Negatif Enerji Tespiti ve Temizliği

Bir mekandaki negatif enerjiyi tespit edebilmek için pandülünüzü mekanın belirli yerlerinde, daha önce bahsettiğimiz şekilde sabit bir şekilde tutarak daire çizmesini bekleyin. Sağa doğru, dairesel hareketler olumlu, sola doğru dairesel hareketler negatif enerjiyi gösterir.

Negatif enerjinin yerini tespit ettikten sonra burada tütsü yakabilir, Kristal kuvars yada ametist gibi ortamın enerjisini pozitife çeviren kristallerden yardım alabilirsiniz..

Elimden geldiğince pandül (sarkaç) kullanımı hakkında bilgi vermeye çalıştım. Faydalı olmasını umarım..

Sevgiler 🙂

 

Önceki İçerikKunzit
Sonraki İçerikAmetrin
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here