Kunzit

0

Kunzit Nedir?

Kunzit taşının bulunuşu görece yakın tarihtedir. 1902’de değerli taş uzmanı George Frederick Kunz tarafından Kaliforniya, San Diego County’de keşfedilmiştir. Kunzit isminin nereden geldiğini de böylece anlamış oluyoruz. Kunzit taşı, lila, eflatun, pembe ve mor renklerde olabiliyor. En ilgi çekeni bence fotoğraftaki lila renkli olanı… 🙂

Spodumen taş grubuna, Silikat kimyasal grubuna ait bir taş Kunzit… Bünyesinde lityum, Alüminyum, Silisyum, Oksijen bulunur. Spodumen grubunda taşlar renklerine göre isimlendirilirler. Tabiki renklerinide bünyelerinde bulunan farklı mineraller sayesinde alırlar. Bu grubun en bilinenleri ise şöyle;

 • Pembe-Mor-Lila => Kunzit
 • Yeşil Tonları => Hiddenit
 • Sarı Tonları =>Trifon

Spodumen taş grubu hakkında daha detaylı bilgiler başla bir yazımızın konusu.. 🙂 Kunzit ile devam edelim…

Kunzit, genellikle opak, yarı saydam ve hatta saydam kristal şeklinde de oluşabiliyor. Rengini bünyesindeki Lityum’dan alır. Akarsulardaki lityum içeren granit parçacıklarının çökelmesi ile ya da tortul kayaçlar arasında oluşabilmektedir. Yarı değerli taşlar arasında nadir bulunan kıymetli taşlardandır. Şimdilik ABD, Madagaskar, Afganistan, Pakistan, Brezilya, Myanmar’da çıkarılmaktadır. Bulunduğu yerler gün geçtikçe çoğalmakta ve genişlemektedir.

Kunzit Taşı Özellikleri

Kunzit, huzur veren titreşimi, enerjisi yüksek bir taştır. Daha çok ruhani etkileri olan bir taştır. Çok güzel, sevgi dolu bir enerjisi vardır. Üçüncü göz (Alın), Boğaz ve Kalp Çakralarını etkiler. Kalp çakrasını harekete geçirir, boğaz ve alın çakrası ile hizalar ve dengeler. Bağışlayıcı bir taştır, kalp üzerindeki etkileri ile koşulsuz sevgiyi aşılar ve büyütür.

Semavi geçit ve sonsuzluğu simgeler. Zamanın bariyerini kırarak sonsuzluğa ulaştıran bir taştır. Çilek kuvars gibi evrensel sevgi taşlarından biridir. Kullanan kişiye ve çevresine çalışır. Koruyucu taşlardan biridir, bulunduğu ortamda olumsuzluğu dağıtma gücüne sahiptir… Aura etrafında adeta bir kalkan oluşturur ve kullanan kişiyi korur.

Yaratıcılığı arttırır, odaklanmayı güçlendirir. Meditasyon için harika bir seçim olabilir.

Fiziksel etkilerine gelirsek yine kalp ve dolaşım sistemi ile ilgili faydaları daha yüksektir. Kalp kaslarını güçlendirir.

Kunzit Taşı Faydaları

 • Ruhsal etkileri fazla olan bir taştır. Ruhsal bilinci aydınlatır,
 • İletişimi kuvvetlendirir,
 • Bağışlamayı, affetmeyi kolaylaştırır, kalbi yumuşatır,
 • Sakinleştirici etkisi vardır. Sinirleri yatıştırır, huzur verir, rahatlatır,
 • Duyguları dengeler, olumsuz ve negatif duyguları giderir,
 • Depresyonu olan kişilerde faydalıdır,
 • Özgüveni ve özsaygıyı kuvvetlendirir, kullanan kişinin önce kendini sevmesini sağlar,
 • Evrensel sevgi taşıdır, Bulunduğu ortamda da olumlu ve sevgi dolu enerjisini yayar,
 • Vücuttaki elektriği toplar ve topraklama görevi görür,
 • Kaygı, korku ve yersiz kuruntuları yokeder,
 • Kan dolaşımını sağlıklı tutar, kanı çoğaltır, dokuları yeniler,
 • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olduğundan yaşlanmayı geciktirir,
 • Kalbi rahatlatır ve kalp güçlendirir,
 • Beyni dinlendirir, yorgunluğunu alır, odaklanmayı arttırır, zihni açar ve berraklaştırır.

Kunzit Taşı Temizliği ve Bakımı

Kunzit taşının sertlik derecesi 6,5-7 arasındadır. Birkaç dakika su altında yıkayabilir yada toprağa gömerek taşınızı temizleyebilirsiniz. Kunzit ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir konu ise şöyle; Güneş ışığı kunzit taşını soldurur. Bu sebeple taşınızın temizliğini yaparken güneş ışığı ile temizleme yöntemi pek tavsiye edilmiyor.

Çok kırılgan bir taş olmasada zarar görmemesi ve çizilmemesi için taşınızı ayrı bir kesede yada kutuda kapalı olarak muhafaza etmenizde fayda vardır.

Kunzit Künye

Sertlik6,5 – 7
Özgül Ağırlık3,10
Kimyasal Formül ve GrubuLiAl(Si2O6) ve Silikat
RenkPembe, lila, eflatun, mor – şeffar yada opak
Çıkarıldığı YerlerABD, Madagaskar, Afganistan, Pakistan, Brezilya, Myanmar
ÇakralarKalp, Üçüncü Göz (Alın), Boğaz
Önceki İçerikKırmızı Renkli Taşlar
Sonraki İçerikPandül (Sarkaç) Nedir?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

12 − 5 =