Kırmızı Renkli Taşlar

0

Kırmızı Renkli Taşlar… Kırmızı, yaşamın rengidir. Öyle ki bizi hayata bağlayan damarlarımızdaki kanın rengidir kırmızı. Canlılığı, hareketi, heyecanı ve gücü temsil etmektedir. Kırmızı renk ayrıca uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu sebeple uyku kaçırıcı yani uyarıcı bir etkisi vardır.

Çevremize şöyle bir baktığımızda kırmızı rengin nekadar çok kullanıldığını görürüz. Mesela reklam afişlerinin vazgeçilmez rengidir. Dikkat çekicidir, satın alma için harekere geçirir, iştahı açar ve bu sebeple de genelde yemek firmaları logolarında kırmızı rengi kullanır.

Kırmızı rengin enerjisi bambaşkadır. Erkeksi, sert bir gücü vardır aslında. Rengi koyuldukça ciddiyeti artar, daha otoriter olur. Sinir sistemini güçlendiren bir renktir. Çin öğretilerine göre kırmızı kalbi güçlü tutar. Günümüzde ise kırmızı renkli yiyeceklerin vücuttaki toksinleri attığı söyleniyor. Duygusal anlamda ise kırmızı, tutkuyu, aşkı, şehveti, cesareti, özgüveni, canlılığı ve ateşi sembolize ediyor.

Peki ya kırmızı renkli taşlar… Kırmızı renkli doğal taşların hangileri olduğundan bahsetmeden önce kök çakranın renginin kırmızı olduğunu ve kırmızı renkli taşların kök çakra için kullanıldığını belirtelim. Bu sebeple de kök çakranın çalıştığı bölgedeki organları sağlıklı tutmaya çalışır. Üreme organları, Kalın bağısaklar, Sindirim sistemi gibi…

Kırmızı renkli değerli taşlardan benim aklıma ilk gelenler, Yakut, Garnet (Granat yada Lal olarakta bilinir), Kırmızı Mercan, Kırmızı Akik (Karneol yada Karnelyan olarakta bilinir), Kırmızı Jasper. Daha birçok kırmızı renkli taş vardır tabiki… Bunları aynı zamanda kök çakra taşı olarakta kullanabilirsiniz.

Her doğal taşın faydalı olmadığı gibi bazı kırmızı taşlarda fayda yerine zarar getirir. Örneğin Realgar isimli bir taş var. Bu taş bünyesinde arsenik içerir. Yine Cinnabar isimli bir taş ise içerisindeki civa sebebi ile zararlı daha doğrusu zehirlidir. Kullanılmamalıdır. Bu sebeple taşları kullanmadan önce iyice incelemek ve hakkında bilgimiz yoksa o taşı hiç kullanmamak çok daha iyi.

Kırmızı Renkli Taşlar Hangileri?

Yakut

Yakut, mücevher alanında kabul edilmiş 4 değerli taştan biridir. Kırmızının çeşitli tonlarında, kırmızıdan kahverengiye ya da pembeden eflatuna doğru giden bir renk yelpazesine sahiptir. Bu taşa kırmızı rengini veren ise içindeki krom elementidir. Yakut Taşı hakkında detaylı bilgi için kendi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

yakut-kolye

Garnet (Granat – Lal)

Genellikle kırmızı renkte olanı bilinmektedir ve “lal taşı” olarak ta adlandırılmaktadır. ”Hayal kuran” ya da “Merhamet taşı” olarak da bilinir. Bordo, koyu kırmızı ve morumsu kırmızı renklerde de olabilmektedir. Granat Hakkında Bilgi için bağlantıyı kullanabilirsiniz.

granat

Kırmızı Mercan

Mercan, en sevdiklerimizden… Coral olarak ta anılır. Kırmızının yanında turuncu, beyaz hatta mavi renkte bile olabiliyor. Ama tabiki en bilineni ve kullanılanı kırmızı renkli olanı. Denizin enerjisini bize getiren mercan taşı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz yine mercan taşı sayfasına bakabilirsiniz…

Kırmızı Akik (Karneol – Karnelyan)

Akik zaten enerjisi bambaşka, etkili ve kuvvetli taşlardan biridir. Kırmızı akikte en bilinen, en tercih edilen, enerjisi en yüksek taşlardandır. Nazara karşı koruyuculuğu ile bilinir. Karneol yada Karneylan olarak ta anılıyor bazı kaynaklarda. Kırmızı Akik yazımızda çok daha fazla detay bulabilirsiniz.

Kırmızı Jasper

Kırmızı Jasper taşı da, Jasper ailesinin binbir çeşit farklı türünden biridir. Ancak kırmızı olanı kök çakra için doğru bir seçimdir. Kalsedon grubuna aittir. Jasper taşı faydaları ve özellikleri için kendi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerikTurkuaz (Firuze)
Sonraki İçerikKunzit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

two × five =