İndikolit (İndigolit)

0

İndikolit taşı, derin mavi rengi ile dikkat çeker ve “Manevi Netlik” taşıdır. Manevi özgürlüğü ve kendini ifade etmeyi teşvik eden İndikolit kristali, Turmalin ailesine ait bir kristaldir. Umuda ilham veren İndikolit, zihni sakinleştirir, korkuyu hafifletir ve ruhsal doğanızı anlamanızı kolaylaştırır. Boğaz çakrası için kullanılır ve etkilidir. Enerjisi güçlü kristallerdendir.

İndikolit (İndigolit) Nedir?

Turmalin ailesinin Mavi renkli üyesidir. Bu sebeple farklı kaynaklarda ve farklı dillerde Mavi turmalin, Blue Tourmaline, İndigolit, Indicolite, Indigolith isimleriyle de bu kristali görebilirsiniz.

Kimyasal bileşim olarak birçok minerali bünyesinde bulundurur. Magnezyum, demir, alüminyum, lityum bunların başlıcalarıdır. İndikolit, sıklıkla metamorfik kayaçlarda ve yüksek sıcaklıktaki hidrotermal damarlarda bulunur. Aynı zamanda en renkli grup olan Elbaite Turmalin çeşidine de aittir ancak her indikolit “elbaite” değildir.

Renklenme genellikle lityum elementinin varlığına bağlıdır. Kristal yapısı, turmalin grubunda yaygın olan dik prizmatik şekle sahiptir.

Mavi tonlarındaki doğal güzelliği nedeniyle, indikolit mücevher yapımında tercih edilen bir taştır. Ancak doğal olarak saf ve büyük boyutlarda bulunması nadirdir, bu yüzden çok büyük indicolit taşları genellikle çok değerlidir.

İndikolit (İndigolit) Faydaları

  • Osilasyon (Salınım) değeri yüksek ve enerjisi güçlü bir taştır.
  • Renginden de anlaşılabileceği gibi boğaz çakrası için idealdir. Ancak rengine bağlı olarak üçüncü göz çakrası içinde kullanılabilir.
  • İş görüşmeleri, sunum, topluluk önünde konuşma gibi durumlarda olumlu etkileri vardır.
  • Zihinsel netlik sağlar, iletişimi arttırır.
  • İç huzuru sağlar, ruhsal ve duygusal dengeyi destekler.
  • Ruhsal özgürlükle kendini net ifade etme becerisini destekler.
  • Koyu mavi rengi psişik farkındalığa yardımcı olur.
  • Çevreyle uyum içerisinde yaşamayı destekler.
  • Şifacılar için kullanışlı ve mükemmel bir taştır. Olumsuzlukların yapışıp kalmasını engeller. Birçok alanda şifa taşı olarak kullanılır.

İndikolit (İndigolit) Taşının Temizliği ve Bakımı

Turmalin ailesine ait olduğundan yukarıda bahsetmiştik. İndikolit kristalinin sertlik derecesi 7’dir. Bu sebeple kuru toprak üzerine bırakarak veya kısa süreli akan su altında bekleterek enerji temizliğini yapmanız mümkün. Bunların yanı sıra tabiki tütsüleme ve selenit kasede bekleterek arındırma yöntemleride kullanışlı uygulamalardır. Taşınızı sürekli kullanıyorsanız, kullanım yoğunluğunuza göre belirli aralıklarla temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Fiziksel temizliği için ise nemli bir bez ile silmeniz veya su altında yıkamanız mümkün. Ancak mücevher kalitesindeki bu değerli kristale her zaman narin ve nazik davranmalısınız. Temizlik aşamasında kesinlikle deterjan, sabun, kolonya gibi alkollü ve aşındırıcı kimyasallar kullanmayınız. Bu tür işlemler taşınızın fiziksel veya kimyasal olarak bozulmasına sebep olabilir.

Künye

Sertlik7 – 7,5
Özgül Ağırlık3,05 – 3,11
Kimyasal Formül ve GrubuA(D3)G6(T6O18)(BO3)3X3Z ve Turmalin
RenkKoyu Mavi, İndigo Mavi, Yeşilimsi Mavi
Çıkarıldığı YerlerBrezilya, Sri Lanka, ABD, Bulgaristan, Madagaskar, Nijerya, Mozambik
ÇakralarBoğaz Çakra

Kaynaklar: Mindat.org , Wikipedia

Daha Fazla görsel için: Google

Önceki İçerikTurmalin
Sonraki İçerikAltın
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

3 × two =