Morganit

3

Morganit Taşı Nedir?

Pembe beril olarak ta bilinen morganit, ilk olarak 20. yy başlarında Güney Kaliforniya’da keşfedildi. Pembeden şeftali tonlarına doğru bir renk skalasına sahip olan morganit, akuamarin ve zümrüt gibi beril grubuna aittir. Başlıca çıkarıldığı yerler; İtalya, Brezilya, Mozambik, Zimbave, Pakistan, Amerika, Namibya’dır.

Morganit Taşı Özellikleri

Bu güzel taşa keşfedildiği zamanlar Tiffany & Co. Şirketinde çalışan taş uzmanlarından George Kunz  tarafından Amerika’nın bankacılık devi ve taş koleksiyoncusu J.P. Morgan’ın onuruna Morganit ismi verildi. Morganit pembe rengini manganez elementinden alıyor. Pembe rengi manganez, şeftali rengini ise demir verir. Renginden dolayı pembe kuvars ve pembe safir ile karıştırılabilmektedir ancak pembe safir çok pahalı, pembe kuvars ise morganit’e göre daha opak kalmaktadır. Sertlik derecesi 7,5-8 arasından olan morganit işlenmeye uygun bir taştır. Çıkarıldığı başlıca ülkeler İtalya, Brezilya, Mozambik, Zimbave, Pakistan, Amerika, Namibya’dır.

Eşsiz ışıltı ve göz alıcı parlaklığa sahip morganit pırlanta ile montürlendiğinde güzelliği dahada ortaya çıkar. Beyaz altın, paladyum ve platin gibi beyaz metaller ile kullanıldığında rengini daha iyi yansıtır. Morganit’in en çok tercih edilen rengi pembe ve hafif şeftali tonlarıdır.

Özellikle terazi burcu ve ekim ayında doğan kişileri temsil eden bir taştır. Morganit sonsuz sevgi ve aşkın taşıdır. Kullanan kişiye her zaman olumlu etkileri olur. Sevgi, mutluluk, huzur aşılar. Pembe beril morganit, aşkı çeker ve devamlılığını sağlar. Sonsuz enerjisi ile Aşk ile ilgili düşünce ve eylemleri destekler. Kalp çakrasını temizler ve harekete geçirir. Strese karşı çok faydalıdır. Stresi çeker, kişiyi sakinleştirir ve huzur verir.

Morganit, iyileşmeye ve dönüşüme bilerek yada bilmeyerek direnci yok eden güçlü bir taştır. Kalbi koşulsuz sevgiye açar. Hücreleri oksijenle doldurup yeniler.

Morganit Taşı Faydaları

 • Merhamet, empati (başkalarının duygularını anlama) ve oto-kontrol sağlar.
 • Aşk ve Sevgi taşıdır. Duyguları dengeler.
 • Stresi azaltır.
 • Amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması) için iyileştirici olarak kullanılmıştır.
 • Astım için yararlıdır.
 • Hücreleri onarıp yenileyerek bedeni gençleştirir.
 • Bünyesinde bulunan Lityum gergin olunan günlerde yardımcıdır, kalbi korur.
 • Değişken zamanlarda, sorunların çözümüne yardım eder.
 • Çakraları temizler, dengeler
 • Tiroid bezi için faydalıdır. Sağlıklı tutar.
 • Kalbi güçlendirir, sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Künye

Sertlik

7,5 – 8

Özgül Ağırlık

2,71 – 2,90

Kimyasal Formül ve Grubu

Be3Al2Si6O18+Fe, Li, Mn ve Silikat,  Beril Grubu

Renk

Pembe, şeftali pembesi, lila tonları

Çıkarıldığı Yerler

İtalya, Brezilya, Mozambik, Zimbave, Pakistan, Amerika, Namibya

Çakralar

Kalp ve tüm çakralar

 

Daha Fazla Morganit Görseli

Önceki İçerikKaplan Gözü
Sonraki İçerikJasper (Japsis)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

3 YORUMLAR

 1. Bugun pazarda tezgahda bulunan taslari incelerken monganit tasini bioenerji ozelligimi kullanarak farkli bir enerji oldugunu tespit ettim insan enerjisini yukselten bir ozelligi oldugunu dusunuyorum daha kuvvetli enerji yayan bir tas varmi nitelikli

  • Merhaba, sadece terazi denmesi sadece terazi burçlarının kullanabileceği anlamına gelmiyor. Tüm burçlar Morganit taşını kullanabilir. Ama en fazla Terazi burçlarını etkiliyor. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

13 − 13 =