Selenit

2

Tarihi 2500 yıl öncesine uzanan Selenit Kristali (Selenite Crystal) yaygın olarak kullanılan bir kristaldir. Eski Roma’dan Antik Mısır’a ve hatta Osmanlı padişahlarına kadar bu taş değerli kılınmış ve savaşta korunmak adına taşınmıştır. Güçlü bir koruyucu ve arındırıcıdır. Selenit, kristal severlerin ve özellikle kristaller ile enerji çalışması yapan herkesin mutlaka edinmesi gereken bir kristaldir. Mitolojide Selenit, Yunan Ay tanrıçası Selene ile ilişkilendirilir. Selenit ismide buradan gelmektedir.

Selenit Nedir? Selenit Taşı Özellikleri

Selenit, beyazdan kahverengiye doğru değişen bir renk skalasına sahip, alçı taşı grubundan kristalleşmiş bir taştır. Sertlik derecesi çok düşüktür. Su ile teması tavsiye edilmez. Eriyebilir yada parçalanabilir. Elinize aldığınızda sabunmuş gibi bir his verir.

Selenit Kristali, ışığı yansıtan saydam bazende yarı saydam görünümlü bir yapıya sahiptir. Değerli olması bu yarı saydam yapısından gelmektedir. 

Selenit, tuzlu suyun buharlaşmasıyla oluşur. Gypsum yani alçı taşının şeffaf türü olup kalsiyum sülfattır. İçinde su bulunur ve çok yumuşaktır. Kristalleri genelde düz ve eşkenar dörtgen şeklindedir. Genellikle tortul kayaların içinde oluşur. Farklı formdaki Jips gülleri ise kızıl-kahve ve yapraksı yapıdadır. Bu türü ise Çöl Gülü olarak isimlendirilir ve bir nevi Selenit taşının kuzeni sayılır. 🙂

Saydam ve ışığı yansıtan selenitler lamba şeklinde dekoratif olarak kullanılmaktadır. Diğer Selenitler ise takı ve süs eşyası olarak kullanılır. Selenite çok yumuşak bir mineraldir. Sertlik derecesi Mohs sertlik cetveline göre 2’dir. Bu sebeple takı olarak kullanılıyorsa da çok narin ve dikkatli kullanılmalıdır, kırılgandır. Son yıllarda arındırıcı özelliği sayesinde çokça kase olarakta tercih edilmeye başlanmıştır. Selenit diğer tüm taşların enerji temizliğinde kullanılmaktadır.

İşlenmeye pek müsait olmamasından dolayı genellikle doğal hali ile kullanılmaya çalışılır. Doğada bulunan parça ne ise, mümkün olduğunca herhangi bir kesim yada işleme tabi tutulmaz. Selenit, Çin, Orta Asya, ABD, Meksika ve Türkiye’de çıkarılmaktadır. Tüm dünyada yaygındır ancak Meksika ve ABD`de ka­liteli kristalleri bulunur.

Kişinin kendine olan öz güvenini ve inancını güçlendiren selenit, huzur veren bir enerjiye sahiptir. Başta taç çakra olmak üzere tüm çakralarla uyumlu bir taştır. Kendini ve diğer kristaller temizleme özelliğine sahiptir.

Selenit Kristali Faydaları

Selenit, enerji tıkanıklıklarını temizleyerek enerji akışkanlığına izin verir. Son derece yüksek titreşimi, enerji alanınızı en yüksek ışık titreşimleriyle doldurur, ruhunuzu yükseltir. Sadece sizin üzerinizde güçlü etkiye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer kristalleriniz ve çevreniz üzerinde de benzer bir etkiye sahiptir. Bu sebeple Selenite kristalleri evinizi ve içindeki herkesi ve her şeyi arındırır, temizler ve yükseltir.

selenit
  • Çok ince titreşimleri olan Selenit, zihinsel berraklık sağlayan bir taştır.
  • Dışarıdan gelen tüm olumsuz enerjilere karşı bir kalkan gücü oluşturur. Kişisel enerjinizi temizlemek için Selenite kristali kullanırken, onu vücudunuza yakın tutmalısınız. Göğsünüzün üzerine yerleştirebilir veya teninizin 2-3 cm yukarısında tutarak negatif enerjiyi uzaklaştırarak aşağı doğru süpürme hareketiyle kullanabilirsiniz. Her iki yöntem de enerji alanınızı ve zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu temizleyerek enerjinizi dengeleme yeniden sağlamada eşit derecede etkilidir.
  • Enerji temizliği için Selenite kristal taşıyla çalıştıktan sonra kendinizi daha parlak, daha hafif, daha mutlu ve canlanmış hissedersiniz.
  • Çakra çalışmalarında taç ve yüksek taç çakralarını açar.
  • Evinize koyacağınız bir selenit süs eşyası evinizde ruhsal dinginlik sağlayacak, ayrıca dıştan gelebilecek olumsuz enerjilere evinizi kapatacaktır.
  • Belirli bir taşın enerjisinin donuk veya eskisine göre daha az canlı olduğunu düşünüyorsanız Selenit kullanarak onu temizleyebilirsiniz. Bir Selenite kaseniz, plaka veya lambanız varsa diğer taşınızı yeniden şarj olması için bir gece boyunca taşın üzerine bırakabilirsiniz. Eğer çubuk formda selenit taşınız varsa yanyana koymanızda işinizi görecektir.
  • Selenite kristalinin iyileştirici özellikleri meditasyon, reiki, nefes çalışması, yoga gibi diğer ruhsal ve enerjik uygulamalar için de güçlüdür. Meditasyon ve yoga ile ilgilenenlerin çokça kullandıkları bir taştır çünkü ruhsal dinginlik verir.
  • Kemikleri güçlendirir. Romatizma hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Omurgayı hizalar.
  • Göz hastalıklarında, kalp ve damar hastalıklarında, solunum sistemi hastalıklarında faydalı olduğuna inanılmaktadır.

 Genel özelliklerinin dışında farklı renklere göre farklı etkileri de vardır;

Turuncu – Kahverengi Selenite: Meleksi enerjileri ortaya çıkarır ve iyileştirmeye yardımcı bir etkisi cardır.

Yeşil Selenite: Kendinizi iyi hissetmenizi, özgüvenli olmanızı sağlar. 

Mavi Selenite: 3. göz çakrasına yerleştirildiğinde zihnin gevezelik etmesini engeller, susturur ve sakinleştirir.

Çöl Gülü Selenite: Sabır ve tahammül için kullanılır. Bu taş hakkında daha detaylı bilgiye Çöl gülü yazımızdan ulaşabilirsiniz.

**Mavi ve Yeşil Selenite oldukça nadirdir. Farklı taşlarla karıştırılmamalı ve taklitlerinden kaçınılmalıdır.

Selenit Temizliği ve Bakımı

Kendini temizleme özelliğine sahip bir kristaldir. Sizin ayrıca temizlemenize gerek yoktur. Yapısı gereği suyla temas ettirilmemeli ve kuru tutulmaya dikkat edilmelidir. Toprağa gömülmesi de yapısı itibari ile zarar görmesine sebep olabilir. Bu sebeple taşınızı yinede temizlemek isterseniz tütsü ile ya da mum ışığında temizleyebilirsiniz. Narin bir yapısı vardır, çabuk kırılabilir. Çarpmalardan, çizilmelerden korumanız önerilir.

Künye

Sertlik

2

Özgül Ağırlık

2,32

Kimyasal Formül ve Grubu

CaSO4 · 2H2O – Gypsum (Alçı Taşı)

Renk

Kahverengi, Turuncu, Beyaz, Renksiz
Saydam, yarı saydam veya opak
Camsı veya incimsi parlama

Çıkarıldığı Yerler

Türkiye, Çin, Orta Asya ve ABD

Çakralar

Taç

Diğer Kaynaklar:

Önceki İçerikDoğal Taş Enerji Keseleri Satışta!
Sonraki İçerikÇöl Gülü Taşı
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

10 − 7 =