Çöl Gülü Taşı

0

Sabır ve tahammülün taşı Çöl gülü kristalleri, aslında gypsum (alçı taşı) ailesindendir ve bir nevi selenit taşının kuzeni sayılır. Bu sebeple genelde selenit ve barit mineralleri ile birlikte bulunur. 

Gerçek bir gül çiçeğiymiş gibi görünen katmanlı yapısıyla dikkat ve ilgi çeken çöl gülü taşı çoğunlukla çöl ortamlarında oluştuğu için bu ismi almışlardır. 

Çöl gülü taşı çöllerde veya kumlu bölgelerde oluşan bir taştır. Gerçek bir gül gibi görünen bu kristaller, genellikle çöllerdeki kum tanelerinin etrafında birikerek oluşur. En bilinen çöl gülü kristali, selenit veya gypsum (alçı taşı) minerali üzerine oluşmuş, çoğunlukla kum tanelerinin arasında parlayan beyaz veya saydam renkli kristallerdir.

Çöl Gülü Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Desert Rose (Çöl Gülü)

Selenit’in salkım veya demet görünümündeki çok katlı (katmerli) türüdür Çöl Gülü. Yirminin üzerinde yuvarlak yaprağımsı parçanın doğal bir biçimde harmanlanması ve bu yapraklara kum serpilmiş görünümü alması nedeniyle çölde meydana çıkmış güle benzer. Renkleri kahverengi, ten rengi, krem ​​ve beyaz arasında değişebilir.

Çöl gülü (Desert rose) kristalleri aynı zamanda Alçı Gülü, Selenit Gülü, Gül Kayası, Alçı Rozeti ve Kum Gülü olarak da adlandırılır.

En fazla bulundukları bölgeler Cezayir, Avustralya, İspanya, Fas, Meksika ve Güney Afrika gibi ülkelerin çöl bölgesidir.

Çöl Gülü Faydaları

 • Sabır ve tahammül taşıdır.
 • Zihin berraklığı verir. Kafanızın karışmasına veya karışık düşünmenize neden olan bir dönemden geçiyorsanız, onun iyileştirici enerjisi bazı şeyleri anlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Mükemmel bir meditasyon taşıdır. Yüksek benliğinize bağlanmanızda ve daha derin bir meditasyon durumuna ulaşmanızda size rehberlik eder.
 • Bu taş üçüncü göz için çok güçlü bir aktive edicidir. Durugörü yeteneklerini ön plana çıkarmada yardımcı olacaktır. 
 • Bu taşın enerjileri aynı zamanda doğal sezgileri de güçlendirir.
 • Tıpkı selenit gibi üst çakraları açar, temizlenmesine ve kaybedilmiş dengeyi yeniden sağlamada yardımcı olur.
 • Yeteneğiniz varsa ancak utangaç ve kendine güvenmiyorsanız, bu taşın enerjisi güveninizi artıracak ve neler yapabileceğinizi göstermeniz için size birçok fırsat verecektir!
 • Fiziksel bedende ise;
  Kas esnekliğine ve dokuların yenilenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Cilt için olumlu etkiler sağlar çünkü cildin ve dokuların elastikiyetini artırır ve yeniler.
 • Kemikleri güçlendirir ve kas veya iskelet sistemiyle ilgili her türlü soruna yardımcı olur.
 • Çöl Gülü şanslı bir taş olarak kabul edilir. İşinize refah getirir ve karar verme konusunda size güven verecektir. Ayrıca büyümenize ve ilerlemenize müdahale eden tüm tıkanıklıkları da ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
 • Negatif enerjileri ve elementleri uzaklaştırmak için evinizin dört köşesine bir parça yerleştirmeniz yeterlidir.

Çöl Gülü Kullanımı, Temizliği ve Bakımı

Sertlik derecesi çok düşük kristallerden biridir. Suda eriyebilir, toprak ile temasında veya darbe aldığında parçalanabilir. Dekorasyon olarak evlerde, ofislerde harika duracaktır. bu amaçla kullanımda ortamın nemli olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bu kristal nadirde olsa enerjisinden faydalanmak amacıyla takılarda parça olarak kullanılabiliyor. Bu tür kullanımda ise çarpmamaya, nemlendirmemeye özen göstermelisiniz.

Temizliği ve bakımı için tütsülemeniz veya dolunayda ay ışığında bekletmeniz yeterli olacaktır. Selenit türevi olduğu için zaten başka bir temizleme veya arındırmaya ihtiyaç duymaz.

Künye

Sertlik2
Özgül Ağırlık2,32
Kimyasal Formül ve GrubuCaSO4 · 2H2O – Gypsum (Alçı Taşı)
Renkkahverengi, ten rengi, krem ​​ve beyaz
Çıkarıldığı YerlerCezayir, Avustralya, İspanya, Fas, Meksika ve Güney Afrika çöl bölgeleri
ÇakralarTaç çakra
Önceki İçerikSelenit
Sonraki İçerikSeraphinite (Serafinit)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

19 − 17 =