Seraphinite (Serafinit)

0

Siyahımsı yeşil renginin üzerindeki gümüş rengi ışıltılı görünümü ile dikkat çeken Seraphinite (Serafinit) ismini hristiyan inancına geçen ve meleklerin yüceliğini temsil ettiğine inanılan “seraphim”den alır. Rus mineralog Nikolay Koksharov tarafından tanımlanmıştır. Seraphinite, Rusya’nın Sibirya bölgesinde çıkarılmaktadır. 

Seraphinite (Serafinit) Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Seraphinite, yoğun ince taneli, klorit grubuna bağlı olan klinoklorun bir çeşididir. İçerisindeki Mika kalıntıları sayesinde gümüşi ışıltılı bir görünümü vardır. Siyahımsı koyu yeşil rengi ile bilinir, ayrıca sarımsı yeşil, mavimsi yeşil, ten rengi, beyaz, kahverengi, kırmızı, sarı ve zeytin yeşili gibi farklı renklerde de bulunabilir. Bu taş aynı zamanda Yeşil Klorit (Green Chlorite) olarakta bilinir.

serafinit

Seraphinite taşının belirgin özelliklerinden biri, genellikle görünüşünün desenlerinde bulunan ve bazen kanatları andıran gümüşümsü, parlak kılcal liflerdir. Bu desenler, taşın estetik görünümüne derinlik ve benzersizlik katar. Ayrıca, taşın yeşil rengi ve gümüş tonlarıyla birlikte bu parlaklık, takı yapımında ve koleksiyonlarda tercih edilmesini sağlar.

Serafinit taşı, Mg5Al(AlSi3O10)(OH)8  kimyasal formülüne sahiptir. Magnezyum-demir alüminosilikat birleşiminden oluşur. Esas olarak metamorfik kayaçlarda ve hidrotermal damarlarda oluşur. Yüksek sıcaklık ve basınç, sıcak, mineral bakımından zengin sıvılarla temas ettiğinde oluşur.

Asıl kaynak olarak Sibirya’daki Baykal Gölü’nde bulunur ancak ABD, İtalya, Avusturya, İsviçre ve Türkiye’de de Seraphinite (Serafinit) yatakları bulunmaktadır. 

Seraphinite, görünüm olarak malakit veya yeşim taşı ile karıştırılabilir. Bu konuda olası karışıklıklara karşı dikkatli olmalısınız. Ayrıca bu taş oldukça az çıkarılmaktadır bu sebeplede piyasada oldukça fazla sahtesi, imitasyonu bulunur. Güvenilir kaynaklardan alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz.

Seraphinite (Serafinit) Faydaları

Seraphinite şifa, huzur ve ruhsal açıdan dengenin destekleyicisidir. Zihinsel netlik, iç huzur ve duygusal dengeyi artırabileceğine inanılır. Aynı zamanda kalp çakrasıyla bağlantılı olduğu için ilişkilerde ve sevgi konusunda da yardımcı olabileceği söylenir.

 • Ruhsal iletişim, şifa ve ruhsal aydınlanmaya yönelik enerjileri nedeniyle tercih edilir. Üçüncü göz çakrasına yerleştirilen ve birlikte meditasyon yapılabilir.
 • Zihinsel netlik ve odaklanma sağlar.
 • Vücuttaki enerji akışını düzenler ve dengeler.
 • Seraphinite’in spiritüel farkındalığı artırabileceğine ve kişinin ruhsal gelişimine katkıda bulunabileceğine inanır.
 • Kendini depresyonda hisseden kişiler için de oldukça canlandırıcı bir taştır.
 • Aradığınız cevapları vermenize ve bu dünyadaki yerinizi keşfetmenize yardımcı olabilir.
 • Huzurunuzu, mutluluğunuzu bulmak için yapmanız gereken değişiklikleri belirlemede en güçlü müttefikiniz olacaktır.
 • Seraphinite enerjisi auranızdaki her türlü tıkanıklığı temizleyecektir çünkü onu takan kişi üzerinde temizleyici bir etkiye sahiptir.
 • Aynı zamanda mekanlarınız için de kullanabilirsiniz. Evinizi, ofisinizi ve bulunduğunuz her yeri koruyucu enerjilerle saracaktır.
 • Metafizik güçleri ortaya çıkarır, besler ve dengede tutar.
 • Kalp çakrasına hitap ettiği için kalbi korur.
 • Bu taşı kalbinize yakın tutmalı ve kalp çakranızdaki enerjilerden faydalanmalısınız.
 • Enerjilerini aurik alanınızda tutmak için bu taşı cebinizde de taşıyabilirsiniz.

Seraphinite Temizliği ve Bakımı

Seraphinite taşının temizliği ve bakımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Sertlik derecesi düşüktür. (Mohs cetveline göre 2 ila 4 arasındadır.) Dekoratif amaçlı veya takı olarak bu kristali kullanıyorsanız nemli bir bez ile narince silmeniz yeterlidir. Temizliğini yaparken basınç uygulamamalısınız. Bu tür kırılgan taşların enerji temizliği için ise tütsüleme veya selenit kasesinde bekletme gibi yöntemleri tavsiye ediyoruz. Kullanmadığınız zamanlarda ise çizilmesini, zarar görmesini engellemek amacıyla ayrı bir kutu veya kesede saklamanız önerilir.

Künye

Sertlik2 – 4
Özgül Ağırlık 2.60 – 3.02
Kimyasal Formül ve GrubuMg5Al(AlSi3O10)(OH)8 ve Clinochlore
RenkSiyahımsı yeşilden Griye renk skalası vardır. Ayrıca sarımsı yeşil, mavimsi yeşil, ten rengi, beyaz, kahverengi, kırmızı, sarı ve zeytin yeşili renkleride vardır.
Çıkarıldığı YerlerRusya (Sibirya)
ÇakralarKalp çakrası ve Üçüncü göz
Önceki İçerikÇöl Gülü Taşı
Sonraki İçerikDoğal Taşlar Nasıl Oluşur?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2 × two =