Malakit

1

Malakit Nedir?

malakit-tasiMalakit, bakır karbonattan oluşmuş genellikle parlak yeşil renkte olan bir mineraldir. Doğada yaygın olarak bulunan Malakit aslında bir bakır cevheridir. Bu sebeple bakır taşı olarak da bilinir.

Malakit Taşı Özellikleri

Malakit (diğer isimleri Malachite yada Malahit), bakır sülfürleriyle, özellikle kalkopiritle birlikte ve bunların yataklarının üst kısımlarında oksitlenme sonunda bulunur. Bu oksitlenme sonucunda  kalsiyum karbonatın bulunduğu yerlerde su, hava ve karbondioksidin bakır sülfiti etkilemesiyle meydana gelir. Sertlik derecesi 3.5-4 olan malakit gevrek ve kolay kırılabilir yapıdadır.

Malakit, yeşil üzerinde daha koyu yeşillerden oluşan çizgileriyle bulunur genelde. Değerli Taşlar arasında sayılan Malakit fazla sert olmadığı için, traşlanıp parlatılarak mücevhercilik ve sedefçilikte kullanılmaktadır. İşlenmesi biraz daha zor olduğundan fiyatı da diğer doğal taşlara göre yüksektir.malakit-kolyeMalakit taşı nadir de olsa kristal şeklinde de bulunabilmektedirler. Kristal sistemi monokliniktir. İğne ve kıl gibi oluşan kristalleri, bir arada, demete benzer şekildedir. Çoğunlukla üst yüzeyi yumrulu, yuvarlak, salkımsı  olarak bulunur. Kristalleri, siyahımsı yeşil ve cam parıltılıdır.

Gerçek Malakit, kolay kırılır, kırılma yüzeyi midye kabuğu şekillidir. Isıtılırsa su çıkarır ve kararır.  Amonyakta çözünebilir ve asitlerde de köpürerek çözünür.

Dünya genelinde yaygın olarak bulunan malahit taşı başlıca Sibirya, Macaristan, Cornwall, Almanya, Kuzey ve Güney Amerika, Güney Avusturalya, Güney Batı Afrika’da ve Anadolu’da çeşitli yerlerde bulunur.

Malahit neşe taşıdır. Kullanan kişiyi sakinleştirir ve uykusuzluk çekenlere de iyi geldiği bilinmektedir. Acı ve kederin azalmasında yardımcı olmaktadır. Dolaşım sistemi ve kalbi kuvvetlendirmektedir. Tüm çakralar üzerinde olumlu etkisi olan malahit, en fazla güneş sinirağı, boğaz ve kalp çakralarını harekete geçirir.

Malahit Taşı Temizliği ve Bakımı

Sertlik derecesi çok düşük olması sebebi ile bakımı yapılırken oldukça narin davranılmalıdır. Suda bekletme, toprağa gömerek temizleme yöntemleri riskli olabilir. Bu sebeple narince nemli bir bez ile silerek temizliği yapılmalıdır. Çarpmalara, düşürmelere karşı dikkatli olunmalıdır.Malakit Taşı Faydaları

 • Ağrıları gidermek amacıyla, ağrıyan bölgenin üzerine koyularak kullanılır. Ancak, taşın büyüklüğü ağrıyan bölgenin büyüklüğü kadar olmalıdır.
 • Sakinleştirici özelliği dolayısıyla, uyumaya yardım eder.
 • Karın ağrısı, adele kasılmaları ve romatizmaya karşı faydalıdır.
 • İçe gömülen acıları ortaya çıkarır ve onların çözümlenmesine yardım eder. Böylece kişi, taşıdığı keder ağırlığını üzerinden atarak eski neşesine kavuşur.
 • Kişiyi; korku, suçluluk, kendini kabullenmeme gibi olumsuz duyguların getirdiği sınırlamalardan kurtarır.
 • Mide bulanması, araba ya da deniz tutması gibi durumlarda iyi gelir.
 • Korku ve heyecanı gidererek, cesaret ve istekliliği artırır.
 • Duygusal tıkanıklıkları giderir. Duyguları dengeye sokar.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Baş dönmesi – Vertigo tedavisinde yardımcıdır.
 • Kalbi kuvvetlendirir.

Künye

Sertlik

3,5-4

Özgül Ağırlık

4

Kimyasal Formül ve Grubu

Cu2CO3(OH)2 ve Karbonatlar

Renk

Zümrüt yeşili, donuk yeşil, parıltılı yeşil

Çıkarıldığı Yerler

Macaristan, Sibirya, Rusya, Almanya, ABD, Türkiye, Güney Batı Afrika, İngiltere

Çakralar

Güneş sinirağı, Kalp, Boğaz

 

malakit-sus-esyalari

Önceki İçerikYay Burcu Taşları (23 Kasım – 21 Aralık)
Sonraki İçerikAkrep Burcu Taşları (24 Ekim – 22 Kasım)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2 × 3 =