Terahertz Taşı

4
41

Terahertz Taşı, ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlanan bir taş. Oysaki uzak doğuda yoğun bir şekilde şifa taşı olarak kullanılıyor. Yüksek titreşime sahip olması onu özel kılan özelliklerinden…  Öyleyse gelin özelliklerine göz atalım.

Görüntüsü itibari ile Hematit taşına çok benzer ancak kimyasal yapısı hematit taşından farklıdır. İkisi kesinlikle aynı taş değildir. Belirttiğimiz gibi Terahertz insan yapımıdır, Hematit doğal taştır.

Terahertz Taşı çok sert bir taş değildir. Kırılgandır ve sert yüzeylere düştüğünde kolayca parçalanabilir. En önemli özelliği yüksek titreşime sahip olmasıdır demiştik. Terahertz taşından gelen dalga frekansı, hem sıcak hemde soğuk termal enerjiyi son derece hızlı bir şekilde iletir. Bu taşı bir buzun üzerine koyduğunuzda buz hemen erimeye başlayacaktır. Yada bir buz kütlesini ortadan ikiye bu taş ile bölebilirsiniz. Bu deney taşınızın gerçek olup olmadığını anlamanızın bir yoludur. Diğer taşlara görece biraz pahalıdır ve piyasada oldukça fazla sahtesi bulunmaktadır. Bu sebeple taşı almadan önce test edebilirsiniz.

Terahertz Taşı Faydaları

 • Vücutta enerjisini yitirmiş hücreleri harekete geçirir ve canlılık verir.
 • Dengeyi düzenler.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
 • Hayal gücünü geliştirir.
 • Zihin açıklığı verir, karmaşık bilgileri sıralamakta fayda sağlayacaktır. Özellikle yoğun  çalışıyorsanız ofis masanızda olması işlerinizi kolaylaştıracaktır.
 • Baş, boyun, omuz, bacak gibi vücudun çeşitli yerlerindeki ağrılarına iyi geldiği biliniyor.
 • Radyasyon etkilerini temizlemekte etkilidir.Terahertz Taşı Bakımı

Özellikle uzak doğuda bu taşı yoğun olarak kullanan uzmanlar taşın yıkanmaması gerektiğini belirtiyor. Kirlendiğinde nemli bir bez ile silmeniz yeterlidir.

Bilgi:

Terahertz Nedir?

Elektromanyetik spektrumun 0.1 ile 10 THz frekans aralığındaki ışımalara Terahertz dalgaları veya T-ışını (T-rays) denir. 1 THz = 10¹² Hz dir.  Bu frekans aralığı mikrodalga ile uzak kızıl ötesindeki aralığa karşılık gelir.  THz dalgaları elektromanyetik spektrumun geniş bir alanını kaplamalarına rağmen çok fazla keşfedilmemiş bir bölgede bulunmaktadır.  THz frekanslı ışıma yenilikçi algılama ve görüntüleme yetenekleri ile son yılların üzerinde en çok çalışılan araştırma konularından birisi olmuştur. (Kaynak: web.iyte.edu.tr/~lutfiozyuzer/thz-tr.html)

1 Terahertz =10¹² Hertz dir.

4 YORUMLAR

  • Merhaba,
   Evet yazımı hatalı olmuş. Yazarken üs’lü sayıyı düz yazmışız. 1012’yi 10¹² olarak tekrar düzenledim.
   Uyarınız için teşekkür ederim 🙂

 1. merhabalar, 2 sorum olucaktı. Benim elimdede bu taştan var gerçek olduğunu sadece buz testi ile anlayabilir miyim? Birde bu taş için künye eklememişsiniz onu düzeltir misiniz?

  • Merhaba, Evet buz testi ile anlayabilirsiniz.
   Laboratuvar üretimi olduğu için künye eklememiştik. Künye bilgilerini doğal taşlar için ekliyoruz.
   İlginiz için teşekkür ederiz 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here