Hematit

4

Hematit Nedir?

Hematit, şaşırtıcı bir taştır. Elinize aldığınızda oldukça ağır hissettiren, uzaktan baktığınızda demir gibi sert duran bu taş bir okadarda narin ve kırılgandır.

Demirin başlıca kaynaklarından biri olan hematit, narin bir kristal türüdür. En yaygın rengi kırmızı-kahverengidir. Bunun yanında siyahtan griye doğru ve sarıdan kahverengiye doğru renkleri de mevcuttur. Her ne kadar demire benzese de yere düşürülmesi durumunda kolayca kırılabilir. İçerisinde çokça demir bulundurması sebebi ile kütlesel olarak ağırlığı fazladır. Metalik parlaklığı olan bir taştır. Genellikle opak olmakla birlikte azda olsa yarı saydam olarak ta görülmüştür. Hidrotermal damarlarda ve magmatik kayalarda yoğun olarak bulunur.

Hematit Taşı Özellikleri

Hematit dünya genelinde bulunda da en fazla Brezilya, Kanada, Güney Amerika, Çin, İngiltere, Almanya’da çıkarılır. Kök çakra üzerinde olumlu etkisi vardır. Bedendeki negatif elektriği atar ve bedeni güçlendirir. Kan ile ilgili rahatsızlıklarda faydalı bir taştır. Ayrıca kanı temizler ve kansızlığa da iyi gelir.

Eski çağlardan beri bu taştan faydalanılmaktadır. Taşın kullanımına dair bulgular tarih öncesine yani onbinlerce yıl öncesine kadar dayanmaktadır. O çağlarda takı, aksesuar ve tılsım olarak kullanılmıştır. Günümüzde de takı olarak kullanılırken sağlık açısından en çok bel soğukluğuna iyi geldiği inancıyla kullanılmaktadır.

Kan ile ilgili rahatsızlıklara iyi geldiği için Kan taşı olarak ta adlandırılan hematit “Kantaşı” isimli diğer doğal taş ile karıştırılmamalıdır. Hematit, içerdiği diğer minerallerden ötürü farklı renkler de bulunur. Pigment olarak ta kullanılan Hematit, çelik üretiminde de kullanılan demir oksit mineralidir.Hematit Taşı Faydaları

  • Bel soğukluğuna karşı etkilidir.
  • Dalağın düzgün çalışmasını sağlar.
  • Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır.
  • Mafsal romatizmalarına karşı faydalıdır.
  • Saçların daha gür çıkmasını sağlar.
  • Hafızayı kuvvetlendirir.
  • Karar verme güçlüğü çeken kişilere iyi gelir.
  • Stresi azaltır, enerji ve canlılık verir.

Hematit Taşı Temizliği ve Bakımı

Hematit’in sert görünümünün ardında ne kadar narin olduğundan bahsetmiştik. Bu sebeple temizleme işlemi yapılırken oldukça nazik davranılmalı. Özellikle ince kesimli taşlar kolaylıkla kırılabilir. Nemli bir bez ile silerek taşınızı parlatabilir ve temizleyebilirsiniz. Taşınızı düşürmemeye özen gösterin ve kullanmadığınız zamanlarda açıkta bırakmak yerine bir kese içerisinde saklamaya özen gösterin.

Künye

Sertlik

5-6

Özgül Ağırlık

4,9 – 5,3

Kimyasal Formül ve Grubu

Fe2 O3 + (Mg, Ti), (Al, Cr, Mn, Si, Th) ve Oxides

Renk

 Gri, Siyah – Metalik, kırmızı – kahverengi.

Çıkarıldığı Yerler

Brezilya, Kanada, Güney Amerika, Çin, İngiltere, Almanya.

Çakralar

Kök çakra

 

Önceki İçerikAytaşı (Moonstone)
Sonraki İçerikZultanit Taşı (Zultanite)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

4 YORUMLAR

  1. Ben çok gergin ve stresli ters bir insanım bu hemstşti ayak bileğime halhalıma taktığım gunden beri pamuk gibi sakinim uyumluyum kafama hiçbir şeyi takmadığımı fark ettim ve saçlarım inanılmaz dökuluyordu şu an nerdeyse hiçç dökulmuyor ben bunu ömrumce çıkarmam artık kova burcuna ametist yazmışlar ama bana etki etmedi kova burcu olup ay burcu koç olanlara hematit taşını takmalarını öneririmm 🙏🏻

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

sixteen − 4 =