Hematit Nedir?

Demirin başlıca kaynaklarından biri olan hematit, narin bir kristal türüdür. En yaygın rengi kırmızı-kahverengidir. Bunun yanında siyahtan griye doğru ve sarıdan kahverengiye doğru renkleri de mevcuttur. Her ne kadar demire benzese de yere düşürülmesi durumunda kolayca kırılabilir. İçerisinde çokça demir bulundurması sebebi ile kütlesel olarak ağırlığı fazladır. Metalik parlaklığı olan bir taştır. Genellikle opak olmakla birlikte azda olsa yarı saydam olarak ta görülmüştür.

Hematit Taşı Özellikleri

Hematit dünya genelinde bulunda da en fazla Brezilya, Kanada, Güney Amerika, Çin, İngiltere, Almanya’da çıkarılır. Kök çakra üzerinde olumlu etkisi vardır. Hematit bedendeki negatif elektriği atar ve bedeni güçlendirir.  Kan ile ilgili rahatsızlıklarda faydalı bir taştır. Ayrıca kanı temizler ve kansızlığa da iyi gelir.

Eski çağlardan beri bu taştan faydalanılmaktadır. Genelde tılsım olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise daha çok bel soğukluğuna iyi geldiği inancıyla kullanılmaktadır.

Kan taşı olarak ta bilinen hematit, içerdiği diğer kayaçlardan ötürü farklı renkler de bulunur. Pigment olarak ta kullanılan hematit, çelik üretiminde kullanılan temel mineraldir.Hematit Taşı Faydaları

  • Bel soğukluğuna karşı etkilidir.
  • Dalağın düzgün çalışmasını sağlar.
  • Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır.
  • Mafsal romatizmalarına karşı faydalıdır.
  • Saçların daha gür çıkmasını sağlar.
  • Hafızayı kuvvetlendirir.
  • Karar verme güçlüğü çeken kişilere iyi gelir.
  • Stresi azaltır, enerji ve canlılık verir.

Künye

Sertlik

5-6

Özgül Ağırlık

4,9 – 5,3

Kimyasal Formül ve Grubu

Fe2 O3 + (Mg, Ti), (Al, Cr, Mn, Si, Th) ve Oxides

Renk

 Gri, Siyah – Metalik

Çıkarıldığı Yerler

Brezilya, Kanada, Güney Amerika, Çin, İngiltere, Almanya.

Çakralar

Kök çakra

 

Önceki İçerikTurkuaz (Firuze)
Sonraki İçerikJasper (Japsis)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

4 YORUMLAR

  1. Ben çok gergin ve stresli ters bir insanım bu hemstşti ayak bileğime halhalıma taktığım gunden beri pamuk gibi sakinim uyumluyum kafama hiçbir şeyi takmadığımı fark ettim ve saçlarım inanılmaz dökuluyordu şu an nerdeyse hiçç dökulmuyor ben bunu ömrumce çıkarmam artık kova burcuna ametist yazmışlar ama bana etki etmedi kova burcu olup ay burcu koç olanlara hematit taşını takmalarını öneririmm 🙏🏻

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here