Zultanit Taşı (Zultanite)

10

zultanit-sultan-tasiZultanit Nedir?

Son yılların trendi Zultanit (Zultanite®), hızlı yükselişine devam ediyor. Peki onu bu kadar değerli kılan nedir?

Dünya üzerinde az bir zaman önce yaklaşık olarak 80’li yıllardan sonra tanınmaya ve bilinmeye başlayan Zultanite® son 10 yıldır oldukça popüler olan, sadece ülkemizde Muğla-Milas civarında çıkarılmakta ve yüzde yüz doğal ham hali ile kullanılabilen bir doğal taştır. Ayrıca Zultanite®, doğada renk değiştirebilen 5 taştan biridir. Bu da onun bu denli rağbet görmesine ve değerli olmasına sebep vermektedir.

Madencilik alanında asıl adı “Diaspor” olan ve günümüzde Zultanite® markasıyla kullanıcıya sunulan bu değerli taş, ilk olarak 2005 yılında Muğla Milas’ta çıkarılmıştır. Diaspor’a  maden sahibi Murat Akgün tarafından “sultan” kelimesinden esinlenilerek “Zultanite” ismi verilmiş ve ilerleyen zaman içerisinde Zultanite® tescilli bir marka haline gelmiştir. Zultanite® bugün Global Licansing N.V adına Amerika da tescilli ve çok ünlü bir markadır.

Zultanit Taşı Özellikleri

Zultanit taşı Mohs sertlik skalasına göre 6,5 – 7 arası sertliğe sahiptir. Ancak çıkarıldıktan sonra işlem görmeden kullanılabilmesi için keski yardımı ile nazikçe çıkarılır. Işığa göre değişen rengi ile Zultanite® taşında genellikle pembe, yeşil ve kahverengi ağırlıklı olmak üzere birçok rengi görmek mümkün olabilmektedir.Kaynağı sadece ülkemizde olan Zultanite Taşı, süs eşyası ve takılarda kullanılmaktadır. Zultanite taşına benzeyen ve aynı onun gibi renk değiştiren Alexandrite taşı da zultanit ile aynı grup içerisinde bulunmaktadır ancak Alexandrite ağırlıklı olarak Rusya’da çıkarılmaktadır. Alexandrit’te en az Zultanit kadar değerli bir taştır ancak yine de Zultanit ile karıştırılmamalıdır.

Nadir bulunan bir güzellikte olması ve sadece tek bir kaynaktan çıkarılması Zultanit’in değerini her geçen gün daha da arttırmaktadır. Takı ve Mücevher dünyasının da bir anda gözdesi olan Zultanite Taşı kolay kolay değer kaybetmeyecek gibi görünüyor.

Güneş ışığında pembe, mor, kahverengi renklerdeyken, florasan gibi yapay beyaz ışıkta parlak yeşil renge dönüşür. Bununla birlikte aynı grupta olan aleksandrit ve diğer renk değiştiren taşlarda gibi sadece iki renk arasında geçiş olmaz. Zultanit aynı zamanda haki yeşili, adaçayı yeşili gibi yeşilin birçok tonuna uğrarken aynı zamanda şampanya pembesi, sarı, uçuk şeftali rengi ve kızıl renkli olarak farklı ışık kaynakları altında görülür. Zultanitin sarı renk içeren canlı yeşil rengi beyaz ışıkta, şampanya pembesi ise gün ışığı ya da mum ışığı gibi sarı ışıkta ortaya çıkar.

Zultanite taşı, renk değişiminin yanı sıra aynı zamanda kedi gözü özelliğine de sahiptir.

Zultanit Taşında Kedi gözü özelliği nedir?

>> Kedi gözü özelliği taş üzerinde tek parlak bir ışık bandının yüzey boyunca ortaya çıkmasıdır. Paralel ışık yansımalarının bir sonucu olarak ortaya çıkar.Gerçek Zultanit Nasıl Anlaşılır?

Zultanit,Dünya çapında kabul görmüş bir mücavher taşıdır. Değerli taşlar enstitüsü (GIA – Gemological Institute of America) tarafından 2. Tür saydam bir taş olarak tanımlanmıştır. Bunun anlamı çıplak gözle yakınlıktan bakıldığında hiçbir partikül görülememesidir. Partiküllerin görülebilmesi için 10 kez büyüten bir büyüteç bakılmalıdır. Partiküller kristallerin yer altında oluşum sürecinde doğal olarak oluştuğundan bu Zultanit taşının gerçek olduğu anlamına gelir.

Bugün Zultanit taşının piyasada oldukça fazla laboratuvar üretimi versiyonları yada sahteleri mevcuttur. Laboratuvar üretimi olan taşlar sahte değildir. Aynı minerallerin laboratuvar ortamında biraraya getirilerek yapılmasıyla olur. Ancak tabiiki değeri doğal ve gerçek madenden çıkan Zultanit’ten çok daha düşüktür. Zultanit bir mücevher taşıdır ve fiyatı neredeyse pırlanta ile yarışmaktadır. Bu aşamada taşın gerçek olup olmadığını fiyatından da kolayca anlayabilirsiniz.

Zultanit ‘Diaspara – Diaspor’ mineralinden oluşmaktadır ancak Diaspara ya Diaspor değildir. Bazı yerlerde Diaspara Zultanit taşı olarak satılmaktadır.Bu sebeple bu taş alınırken özellikle dikkat edilmelidir. Rusya’da bulunan Ural Dağları’nda 1800 lü yıllarda bulunan diaspor, yoğunlukla o bölgeden çıkarılmaktadır. Türkiye’deki maden yatağı ise hala dünyadaki tek zultanit yatağıdır. Diaspor hakkında daha detaylı bilgi için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.Seksenli yıllarda taş severler ve bağımsız madenciler tarafından bireysel olarak çıkarılan bu taş günümüzde ticari olarak çıkarılmaktadır. 4000 fit yükseklikte Anadolu’da bulunan Muğla’daki Milas bölgesinden keski ve kazmalarla çıkarılır. Dünyanın tek Zultanite® (Diaspor) maden yatağına en yakın yerleşim birimi olan Selimiye’dir. Maden sahibi Murat Akgün tarafından Anadolu’da Osmanlı imparatorluğunu yöneten 36 sultana ithafen bu isim verilmiştir.

Zultanit Taşı Bakımı ve Temizliği

Daha öncede bahsettiğimiz gibi zultanit bir mücevher taşıdır. Narin ve özenle temizlenmelidir. Nemli bir bezle nazikçe silebilirisniz. Toprağa gömerek temizlemek bir seçenektir.

Zultanite® henüz daha yeni bilinmeye ve kullanılmaya başladığından dolayı kendisi hakkında çok fazla bilgi ve tecrübe bulunmamaktadır. Bilinen bazı faydaları aşağıdaki gibidir.Zultanit Taşı Faydaları

 • Zihin açıklığına yardımcı olmaktadır,
 • Bedenin gerginliğini azaltır,
 • Çevreyle saha uyumlu olmasına yardımcıdır,
 • Dikkat çektiğinden nazara karşı etkilidir,
 • Cesaretlendiricidir,
 • Negatif enerjiyi emer,
 • Güven arttırıcıdır.

Künye

Sertlik

6.5 – 7

Özgül Ağırlık

5.39

Kimyasal Formül ve Grubu

Renk

Pembeden Yeşile değişen renklerde

Çıkarıldığı Yerler

Muğla-Türkiye

Çakralar

 

Zultanit, en iyi kesim ustalarının hünerlerini ortaya çıkaran bir taştır…

 

Önceki İçerikHematit
Sonraki İçerikKaplan Gözü
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

10 YORUMLAR

 1. “Ben de aldım” diyenlere küçük bir uyarı. Bilgi yazısında da belirtildiği üzere “Zultanit” oldukça değerli bir mücevherdir.
  Karat değerine göre gramla satılır ve değer biçilir.
  Özellikle gümüşçü ve kuyumcularda satılan ürünlerin gerçek değil imitasyon ürünler olduğunu üzülerek bir kez daha hatırlatmak isterim😉

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2 × 2 =