Aleksandrit (Alexandrite)

Son Güncelleme : Aralık 20, 2017

Aleksandrit, güneş ışığında mavi-yeşil, mum ışığı gibi doğal olmayan ışıklarda kırmızı-mor renklerine bürünerek renk geçişleri gösteren bir taştır. Renk geçişleri daha keskin olan ve kahverengimsi renk göstermeyen aleksandritler daha kıymetlidir. Dünya üzerinde renk geçişleri olan nadir değerli taş türlerindendir. Zümrüt gibi beril grubuna aittir.

Aleksandrit (Alexandrite)

Aleksandrit ilk olarak 1830 yılında Rusya’da yer alan Ural Dağları’nda bulunmuş ve bu doğal taşların en değerlisi Rus Çarı Aleksandra’ya hediye olarak sunulmuştur. Bu sebeple bu değerli taş onun ismi ile anılmaktadır.

Ural dağlarındaki bu yatak kısa bir süre işletildikten sonra kapatıldığından buradan elde edilen Aleksandritler çok nadir ve çok değerlidir.

Günümüzde Sri Lanka Zimbabwe ve Brezilya’da da çıkarılmaktadır ancak Rus kökenli olanlar en kıymetli olanlarıdır.

Aleksandrit kozmik ışınları filtreleyebilme özelliğinden dolayı zararlı ışınlardan korunmada faydalıdır. Sinir sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Pankreas ve dalak rahatsızlıklarında tedaviye yardımcı özelliktedir.

 

 

Aleksandrit (Alexandrite)” için 2 yorum

 • Eylül 9, 2014 tarihinde, saat 8:53 pm
  Permalink

  zultanit de renk geçişleri yapar.

  Yanıtla
  • Eylül 10, 2014 tarihinde, saat 10:30 am
   Permalink

   Merhaba,

   Bu konuya ayrıca Zultanit Taşı yazımızda değindik. Ancak Aleksandrit yazımız eski tarihli olduğundan dolayı gerekli düzenleme atlanmış. Uyarınız ve ilginiz için teşekkür ederiz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + 8 =