Oltu Taşı (Jet – Siyah Kehribar)

0

Oltu Taşı Nedir?

Oltu taşı bitkisel kalıntıların fosilleşmesiyle oluşan Kehribar grubuna ait organik bir taştır. Bu özelliğinden ve oluşum yönünden kehribara benzemesiyle Siyah kehribar yada Kara kehribar da denilmektedir. Bir diğer adı ise Jet olarak bilinir.

Oltu taşı ülkemizde Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılıp burada işlendiği için bu isimle anılmaktadır. Siyah başta olmak üzere sarı, kahverengi ya da nadir olarak gri-yeşil karışımı bir renkte bulunabilmektedir. Ancak yine de en fazla siyah olanı tercih edilmektedir. Türkiye dışında çıkarılan başlıca ülkeler ise Hindistan, İspanya, Fransa, ABD, Almanya, Polonya, Rusya, İngiltere’dir. Oltu, buralarda Black Amber ve Jet olarak bilinir.Oltu Taşı Özellikleri

Mohs sertlik skalasına göre 3 sertlik derecesine sahip bir taş olduğundan kolay işlenir ve bu sebeple de daha çok takı ve tesbih yapımında kullanılmaktadır. Kolay işlenmesine karşın yumuşak bir taş olduğu için özel aletler kullanılarak işlenmektedir. Kolaylıkla çizilebildiği gibi kırılabilirde. Bu sebeple bu değerli taşı özenle kullanmalı ve bakımını yapmalısınız.

Ülkemizde 3213 sayılı Maden Kanunu’na göre tescil edilmiş ve yarı değerli doğal taşlar arasında yerini almıştır. Yer altındayken yumuşak ancak yeryüzüne çıkarıldığında sertleşen bir yapıdadır. Yakıldığında çıra benzeri alevlenen ve is bırakan, sürtünme ile elektriklenen bir tür linyit çeşididir. Oltutaşı taşlaşmış ağaç kömürü şeklinde fosilleşmiş bir taştır.

Oltu, madende ve çıkarıldığında kahverengimsi siyah bir renkte bulunur ancak çıkarıldıktan sonra hava ile temas ettikçe parlaklığı artar ve daha koyu siyah renge dönüşür. Çok nadir olmakla birlikte yeşil oltu taşına da rastlanmaktadır..

Bu taşın en fazla kullanım alanı Oltu taşı tesbihlerdir. Oltu, Altın ve Gümüş ile monte edilerek çeşitli takılarda kullanılmaktadır. Kullanıldıkça parlama özelliği vardır. Negatif enerjiyi toplar. Bu nedenle nazarlık olarak kullanılır. Ayrıca oltu, bedenin elektriğini toplamak için kullanabileceğiniz bir taştır. Kehribar gibi, tesbih olarak kullanımı en rahat olan taşlardandır. Vücuttaki statik elektriği çeker ve stresi azaltır. Ancak yine de kehribar ile karıştırılmamalıdır. (Kehribar bal rengindedir) Kehribar ile Oltu taşı arasındaki en önemli fark; Kehribar ağacın reçinesinden oluşur, Oltu taşı ise ağaç ve reçinenin fosilleşmesi ile oluşur.Oltu Taşı Faydaları

 • Toprağın enerjisini bedene aktarır,
 • Özgüvenin yükselmesini sağlar,
 • Panik Atak gibi psikolojik rahatsızlıklara iyi gelir, sakinleştirir,
 • Migren ve diğer baş ağrılarını hafifletir,
 • Salgı bezlerini düzenler, rahatsızlık varsa iyileştirir,
 • Bezeleri tedavi eder,
 • Saç dökülmesini azaltır, beyazlamayı ise kısmen yavaşlatır.
 • Hafızayı güçlendirir,
 • Vücuttaki mineral dengesini sağlar,
 • Mutluluk ve huzur verir,
 • Ağrıyan bölgeye koyulduğunda ağrıyı azaltır.

Künye

Sertlik

3

Özgül Ağırlık

1,26

Kimyasal Formül ve Grubu

Organik Bileşenler (Çam Reçinesi)

Renk

Siyah, Kahverengimsi, gri, sarı

Çıkarıldığı Yerler

Türkiye (Erzurum/Oltu), Hindistan, İspanya, Fransa, ABD, Almanya, Polonya, Rusya, İngiltere

Çakralar

Kök Çakra

 

Önceki İçerikOpal
Sonraki İçerikAytaşı (Moonstone)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

two × 3 =