Unakit

0

Unakit Nedir?

Unakit, 3 mineralin birleşimiyle oluşur. Pembe Feldspar (yada kırmızı ortoklaz), Yeşil Epidot ve Kuvars taşının bir arada olduğu bir kayaç türüdür. Unakit taşı kaya halinde granite benzeyen bir yapıdadır. Kuzey Carolina Unakas dağlarında keşfedilen bu taş günümüze çokça tercih ediliyor ve çok seviliyor. Ayrıca Avustralya, Avusturya, Brezilya, Firlandiya, Fransa,  İtalya, Japonya,Çin, Meksika, Mozambik, Myanmar ve Rusya’da da bulunmaktadır.

Unakit Taşı Özellikleri

Unakit görünüm itibari ile yeşil içerisinde pembe ve kırmızı renk parçacıkları bulunduran bir taştır. Değerli taşlar dünyasında diğer taşlara göre henüz yeni keşfedilmiş olmasına rağmen görünümünün hoşluğu sebebiyle oldukça fazla tercih edilir. Evlerde süs eşyası (çoğunlukla hayvan figürleri vb.), tesbih ve takılarda kolye, yüzük, bileklik, küpe şeklinde kullanılmaktadır.

Unakit sertlik derecesinin 6-7 arasında olmasına rağmen kolayca kırılabilen bir taştır. Özellikle Epidot kısmı yani yeşil kısmı kırılgan bir yapıdadır. Kırıldığında ise yapısı itibari ile düzensiz şekilde parçalanmaktadır. Değerli taş kalitesindeki nadir metamorfik kaya oluşumu olan Unakit kesim işlemi yapılacağında dikkatli olunmalıdır. Kristal yapısı yoktur. Kırılgan bir taş olması sebebiyle uygulanabilecek en iyi kesim şekli kabaşon kesimdir.

Unakit görünümü sebebi ile Ruby Zoisit taşı ile sıklıkla karıştırılır. O da unakit taşı gibi yeşil üzerine kırmızı beneklidir. Ancak Ruby Zoisit taşındaki kırmızı benekler daha mora dönük renkteyken unakit üzerindekiler pembemsi kırmızıdır. Ruby Zoisit taşından daha sonra detaylı bahsedeceğiz. Ayrıca iki taşın üzerindeki yeşil de aynı tonda değildir.

Unakit, çoğu burç ile uyumludur ancak en fazla Terazi ve Akrep burçlarına hitap eder. Denge ve Uyum taşıdır.Unakit Taşı Faydaları

  • Hamilelik döneminde kullanılması önerilen bir taştır. Gebeliğin rahat geçmesini sağlar, düşük riskini azaltır, bebeği ve anneyi çeşitli hastalıklardan korur,
  • Doğumu kolaylaştırır,
  • Hamile kalmak isteyen ama kalamayan kişiler için de önerilir,
  • Üreme sistemini düzenler bu sebeple erkekler için de önerilir,
  • Gözler için faydalıdır, görme gücünü arttırır,
  • Tümör benzeri oluşumların gelişmesini engeller,
  • Radyasyonu emer, zararlarından korur,
  • Bedendeki fazla elektriğin toprağa aktarılmasında kullanılır, topraklama taşıdır.

Künye

Sertlik 6-7
Özgül Ağırlık 2,8 – 3,2
Kimyasal Formül SiO2+Ca2(Fe,Al)Al2
Renk Yeşil ve Pembe Tonları, Mat, Opak
Çıkarıldığı Yerler ABD, Avustralya, Avusturya, Brezilya, Firlandiya, Fransa,  İtalya, Japonya,Çin, Meksika, Mozambik, Myanmar ve Rusya
Çakralar Güneş sinir ağı, kalp
Önceki İçerikKanTaşı (Helyotrop)
Sonraki İçerikMohs Sertlik Skalası
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

sixteen − 6 =