Ammonit Fosili

2

Ammonit Nedir?

Ammonit taşı yada Ammonit fosili diğer adları ile Ammonite, Ammolite yada Amolit olarak ta karşımıza çıkıyor. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Ammonit fosili, isminden de anlaşılacağı gibi taştan önce bir hayvandır aslında. Ammonit taşı ise milyonlarca yıl içerisinde fosilleşerek taşlaşması ile oluşmuştur.

Ammonit hayvanından biraz bahsedelim. Aslında resimlerinden de az çok anlaşılıyor. Salyangoza benzeyen bir hayvan olsa da aslında salyangoz ailesine ait bir tür değil. Latince Ammonoids isimli soyu tükenmiş deniz yumuşakçalarından oluşan bir aileye aittir. Ammonit Türkçede kafadanbacaklı olarak adlandırılan bir alt sınıfa aittir. 350 Milyon yıl önce dinazorlar ile birlikte yaşamış olan bu hayvanın 60 Milyon yıl önce ise soyunun tükendiği düşünülüyor. Ammonit fosillerinden elde edilen bulgulara göre çaplarının 5 milimetre’den 3 metre’ye kadar değişebildiği saptanmış. Günümüzde ise Ammonit’in Notilus(Nautilus) gibi türlerin bulunduğu aileden olduğu ve akraba oldukları düşünülüyor. Sedefli nautilus, ammonitlerin günümüz dünyasındaki akrabaları sayılıyor. Bilim insanları tam olarak neye benzediğini belirleyemese de sedefli nautilus’a benzediği varsayılıyor.Ammonit fosilleri genellikle tortul kayaçlar içerisinde gömülü olarak bulunuyor. Ammonitlerin günümüze ulaşan tek kalıntıları artık kabuklarıdır. Muhteşem görüntülere sahip olan bu kabuklar yarı değerli taşlar arasında yer alıyor ve süs eşyası olarak kullanılıyor.

Ammonit kabuklarının görüntüsü genellikle bulunduğu kayaç ile aynı görüntüye sahiptir. Bunun sebebi kayaç ile bütünleşmiş olmasıdır. Bazı kabuklar ise daha sedefli olur ve parlaktırlar. Bunun sebebi kabukta bulunan sedef katmanının zarar görmemiş yada yok olmamış olmasıdır. Bazı türleri altın gibi ışıldar bunun sebebi ise pirit bulundurmasıdır. Bazı durumlar dış yüzeyi opal tarafından da kaplanabilmektedir.

Ammonit fosilleri doğada oldukça az bulunmaktadır. Başlıca bulunan ülkeler Çin, Hindistan, ABD, Kanada’dır. Ülkemizde de Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde az da olsa rastlanmıştır.

Nadir bulunan bu taş günümüzde çoğunlukla takı ve süs eşyası olarak kullanılıyor. Kabukların doğal ve birbirinden farklı olmaları, göz alıcı desenleri tercih edilmesinde önemli rol oynuyor.Ammonit Taşı Faydaları

 • Hayat enerjisi, canlılık ve istikrar sağlar,
 • Yaşama sevincini güçlendirir, depresyon yada intihara meyil etme gibi durumları giderir,
 • Topraklama sağlar, negatif enerjiyi emer,
 • Strese karşı etkilidir. Kullanan kişiye sakinlik verir,
 • Akciğer hastalıklarına karşı iyi geldiği düşünülüyor,
 • Kan basıncını düzenler,
 • Doğumun kolay olmasını sağlar, doğum sancılarını hafifletir,
 • Kulak ile ilgili rahatsızlıklara iyi geldiği düşünülüyor,
 • Zihinsel ve geçmişe olan takıntılara karşı olumlu etkisi vardır,
 • Bilinci açar, kuvvetlendirir,
 • Aurayı güçlendirir,
 • Odaklanma ve konsantrasyon için faydalıdır.

 

 

 

 

 

Künye

Sertlik

3,5-4

Özgül Ağırlık

Kimyasal Formül ve Grubu

Organik Bileşenler, Fosiller

Renk

Kahverengi, Gri

Çıkarıldığı Yerler

Çin, Hindistan, ABD, Kanada

Çakralar

Kök ve Alın

ammoniteammoniteammonite

Önceki İçerikAleksandrit (Alexandrite)
Sonraki İçerikGoşenit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

2 YORUMLAR

 1. merhaba,
  Ammonit taşlarından elimde 30-40 tane var. Ben bilmeyerek deseni hoşuma gittiği için topladım.
  Biraz araştırma sonucu yazınızı. Okudum bu taşların satışı var mı ?

 2. Merhaba,
  Bu taşın çok yüksek olmasada bir değeri var tabi. Piyasada kolye, küpe vb. takı olarak satışları mevcut.
  Doğal Taş ticareti yapan yerler ile görüşebilirsiniz belki.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ten − four =