Elmas

3

Elmas Taşı Özellikleri

Elmas, taşların en değerlisi olarak kabul edilir. Takı olarak kullanıldığı gibi özellikle camları ve diğer taşları kesme aracı olarak da kullanılmaktadır. Karbon elementinin türevlerinden biri grafit, diğeri ise elmastır. Elmasın saf karbon olduğu ilk olarak Fransız kimyacı Lavoisier tarafından keşfedilmiştir. Lavoisier, elması yakmış ve yanma gazının sadece karbondioksit olduğunu görünce elmasın karbon olduğu hükmüne varmıştır. Elmas  yüksek ısıya dayanıklıdır ancak 3547 derecede eritebilirsiniz.

Bahsettiğimiz gibi elmasın en belirgin özelliği sertliğidir. Mineralojide kullanılan “mohs sertlik göstergesi”nde en yüksek rakamla (10) gösterilir. Bu, diğer bütün mineralleri çizebilmesi demektir. Bir elması ancak başka bir  elmas kesebilir ve elmas asitten etkilenmez. Sertliğinden dolayı endüstriyel aletlerde de kullanımı büyük önem kazanmıştır. Bunun yanı sıra dayanıklılığından ve ışığı çok iyi kırmasından dolayı kıymetli bir ziynet eşyasıdır. Elmas değerli bir maden olduğundan dolayı endüstriyel kullanım amaçlı yapay elmas üretilmiştir fakat elmasın yapay olup olmadığı kolayca anlaşılır. Yapay elmasın ziynet eşyası olarak bir değeri yoktur bu sebeple elmas alırken mutlaka sertifika istenmelidir.

Elmas’ın olabileceği renk çeşitlerini Gemdat.org sitesinden inceleyebilirsiniz.

Elmasın tartılmasında ölçü birimi olarak karat kullanılır (1 karat 200 miligrama eşittir). Karat İngilizce bir kelimedir.
Arapçası Kırat’tır ve kıratın anlamı keçiboynuzu çekirdeğidir. Bu çekirdeklerin ağırlıkları birbirinin aynı olması sebebiyle 1 gr’dan küçük ağırlıkların ölçüsünde kullanılmaktaydı. 1 karatın ağırlığı 0,200 gr. olarak kabul edilmiştir.

Elmasın özellikleri ona güzellik ve kıymetli ziynet eşyası özelliğini verir. Işığı kırma yetisi çok yüksektir yani içeri kabul ettiği ışın yansıttığı ışına göre fazladır. Aynı şekilde ışını beyaz ışını renklere ayırma kabiliyeti de oldukça yüksektir. Gerçek elmasa baktığınızda gökkuşağının 7 rengini görebilirsiniz.

Elmaslar Radyasyonları tutma özelliklerine göre iki tiptedirler.

 • Birinci tip, görünen ışını absorbe edenler (kendi bünyesine emer);
 • İkinci tip ise, morötesi ve kızılötesi ışınları absorbe edenlerdir. İkinci tip elmaslar tabiî hâlde mâvi renklidirler.

Elmas, mükemmel bir elektrik izolatörüdür ve ısı iletkenliği en yüksek olan maddedir. Bu özelliğinden dolayı zarar görmeden kesilebilir.

Pırlanta nedir? Elmas’tan farklı bir taş mıdır?

Pırlanta elmasın işlenmiş haline denir. Pırlanta için daha ayrıntılı bir bölümümüz var. Pırlanta üzerinde 57 faset bulunur. Faset, ışığı yansıtan açılı yüzeylere verilen isimdir. Önemli özelliklerinden biri her şeyi kesebilmesi ve çok sert oluşudur. Elmasın içine girebilen tek şey ışıktır ve bir elması(pırlantayı) ancak başka bir elmas kesebilir.

Pırlanta kesim, renk, berraklık (temizlik), karat olmak üzere farklı kriterlerde değerlendirilir. Detaylı pırlanta rehberi için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz…

Elmas Taşı Faydaları

 • Beyin fonksiyonlarını ve kişilikteki blokajı ortadan kaldırıcı özelliklere sahiptir ve aynı zamanda temel bir tedavi edici niteliktedir.
 • Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok etmesinin yanı sıra zihin, ruh, beden ölçüsünü birleştirici ve bütünleştirici gücü de bulunur.
 • Bolluk, saflık, masumiyet, neşe ve sadakat simgesidir.
 • Taşıyana başarı sağlar ve cesaret verir.
 • Kişileri sakinleştirir ve kötü rüyalar görmesini engeller.
 • Büyü ve zehirlenmelerden koruduğu kabul edilmektedir.
 • Taç çakra üzerinde etkilidir.
 • Öngörü verir. Olaylara daha geniş açıdan bakmayı sağlar.
 • Enerji yükseltir.

Künye

Sertlik

10

Özgül Ağırlık

3,51

Kimyasal Formül ve Grubu

C – Karbon

Renk

Beyaz, saydam, yarı saydam, parlak

Çıkarıldığı Yerler

Avusturalya, Zaire, Gana, Brezilya, Hindistan

Çakralar

Taç Çakra

Önceki İçerikDeğerli Taşlar ve Çakralara Etkisi
Sonraki İçerikAleksandrit (Alexandrite)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

3 YORUMLAR

 1. Bilgi için teşekkür ederim karatın ne olduğu faset in ne anlama geldiğini öğrenmiş oldum gerçekten çok güzel açık detaylı anlatım ve elmas pırlantayla aynı taş olduğunuda öğrenmiş oldum 😂😂😂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

7 − 3 =