Pırlantada Karat (Carat) Nedir?

0

Karat, pırlanta alırken önümüze çıkan en önemli kristerlerden biridir. Asırlardır en kıymetli, gösterişli ve estetik taşlar olarak bilinen pırlanta, dünyanın hemen her yerinde aynı değere sahiptir. Özel gün hediyeleri, şık armağanlar ve zarif aksesuarlar için pırlantalar tercih edilmektedir.

Pırlantanın değerini belirleyen bazı noktalar bulunmaktadır. Karat, değer belirleyen önemli noktalardan bir tanesidir. Bunun yanında kesim detayları, taşın eskimişliği ve renk en önemli noktalar arasında yer almaktadır. Pırlanta almanız gerektiğinde dikkat edeceğiniz temel detaylar bunlardır.

Pırlantada Karat

Karat, pırlantanın ağırlığını belirtmek için kullanılan bir birimdir. Taş ölçüldüğünde kaç karat geliyorsa kıymeti o kadar fazladır. Yukarıdan bakıldığında görünen büyüklük ve ölçüm değerlendirmek için etkilidir. Carat ağırlığını bulabilmek için dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta vardır. Bunlardan ilki taşın uçtan uca milimetre bazında genişliğidir. Taş ne kadar genişse o kadar kıymetlidir.

Karatı belirleyen ikinci önemli ölçü pırlantanın kesimidir. Kesim kalitesi, alacağınız aksesuarın fiyatına, görünüşüne etki edecektir. Bunun için kesim modellerini bilmek, size hitap eden şık kesimi tercih etmek gerekmektedir.

Pırlanta denildiğinde akla gelen en yaygın kesim yuvarlak kesimdir. Bunun yanında pek çok kesim modeli bulunsa da yuvarlak kesim estetik ve kullanışlı kabul edilmektedir.

Pırlantada Karat Net Bilgi Verir mi?

Karat ölçümleriyle ilgili bilinen en yanlış ifade karatın değeri net şekilde söylediğidir. Aksine Carat her zaman net bir bilgi vermemektedir. Ölçümler, pırlantanın ağırlığı hakkında bilgi verir fakat ölçerken boy ve en hesaplamak çok da emin bilgi edinmeyi sağlamamaktadır. Bu daha çok insanın boyunu ölçerek kilosunu tahmin etmeye benzetilmektedir.

Kesin ve net bir değer öğrenebilmek için kesim kalitesini, milimetrik incelemesini yapmak gerekmektedir. Işığı yansıtma kalitesi, kesimle doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla pırlantadan emin sonuçlar elde etmek için çok yönlü hesap yapmak gerekmektedir.

İdeal Karat Ağırlığı Nedir?

İdeal carat ağırlığı kişiye göre değişkenlik gösterecektir. Kişinin ne değerde bir pırlanta istediği bu noktada önemlidir. Karat değerini belirlerken bütçenizi, parmak ölçünüzü ve istediğiniz yüzük modelini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

En çok tercih edilen yuvarlak kesim pırlantalarda en az 0,01 karatlık yüzükler bulunmaktadır. Bu yüzüklerin çapı ise 1,3 mm olarak hesaplanmaktadır. En çok kullanılan carat değeri ise 0,50 civarındadır. Hem ekonomik hem de kullanışlı bir ölçü olarak kabul edilmektedir.

Pırlanta Kesimlerine Göre Karat Değerleri

Pırlantalarda en çok yuvarlak kesim kullanılmaktadır. Yuvarlak kesim 0,01 ve 2 karat arasında ölçüm değerine sahiptir. Bunun yanında tercih edilen bir başka kesim modeli prenses modeldir. Prenses kesimlerde ise en az 0,03 carat en fazla 2,30 carat ölçümler ideal kabul edilmektedir.

Oval kesim pırlanta almak isterseniz en az 0,20 carat ile 2,00 carat arasında pırlanta tercih edebilirsiniz. Her kesimin kendine özgü carat aralığı bulunmaktadır. Tercihlere göre arttırılması ve azaltılması da mümkündür.

Pırlanta hakkında daha detaylı bilgi için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Önceki İçerikPırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Sonraki İçerikPırlanta Berraklık Skalası (Clarity)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

sixteen + twenty =