Pırlanta Berraklık Skalası (Clarity)

0

Pırlanta Berraklık SkalasıÖnemli mi?

Pırlanta Berraklık Skalası, bir pırlantayı seçerken dikkat etmemiz gereken 4 unsurdan biridir. Pırlanta uzun yıllardır göz alıcı, etkileyici ve değerli aksesuar parçası olmuştur. Kasın – Erkek fark etmeksizin hemen herkesin ilgisini çeken pırlantalar gün geçtikçe kullanım alanı yaygınlaşan parçalardır. Bu nedenle pırlanta hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak, son derece önemlidir. Ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar emin şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Pek çok kişi için pırlanta değeri karatla belirlense de karatın yanında değere etki eden detaylar da bulunmaktadır. Kesim, renk ve berraklık, pırlanta değerini etkileyen en önemli detaylardır. Pırlanta Berraklık Skalası bunun için vardır.

Pırlantada Berraklık Nedir?

Pırlantada berraklık, taşın üzerinde yer alan kusurların miktar ve ölçüsüdür. Her pırlanta aynı niteliğe sahip değildir. Bazılarının taşı daha fazla hasarlı, yıpranmış olabilirken bazılarının ki daha az kusurludur.

Dışarıdan bakıldığında pırlantanın kusurunu görebilmek pek de mümkün değildir. İşinde usta olan, doğru şekilde bakmayı bilen kişiler için berraklık düzeyini gözlemlemek mümkün olacaktır. Kusur ve yıpranmışlık ne kadar az olursa pırlantanın değeri de o kadar fazla olacaktır. Dolayısıyla pırlantanın değerini anlayabilmek için bu konuda fikir sahibi olabilmek önemlidir.

Pırlantada Berraklığı Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Pırlantada berraklık denildiğinde akla gelmesi gereken, ışığın doğru şekilde yansıtılmasıdır. Işığın yansımasına engel olan kusurlar, değer düşürür. Bunun için öncelikle berraklığa etki eden unsurları gözden geçirmek gerekmektedir. Bu unsurlardan ilki çatlaklardır. Pırlantanın çatlak olması değerini düşüren en temel etkendir. Bunun yanında gözle görülebilecek kadar ezilmiş ve hasar görmüş olması da berraklık üzerinde etkili olmaktadır.

Berraklığı etkileyen bir başka unsur çiziklerdir. Dışarıdan bakıldığında çok da belli olmayan bu durum yakından, ölçüm aletleriyle kontrol edildiğinde göze çarpmaktadır. Bunun yanında çıkmayan lekeler ve taşın kendinde olan renk tonları pırlantada kusur oluşturabilmektedir.

Pırlantada Berrak Skalası Nedir?

Pırlantada berraklık skalası F ve I arasında değişkenlik göstermektedir. FL-IF kategorisinde yer alan pırlantalar en hatasız, sorunsuz olan pırlantalardır. Dolayısıyla değeri de en yüksek olan grup bu gruptur. Sonrasında VVS1-VVS2 kategorisinde yer alan pırlantalar gelmektedir. Hafif, gözle görülemeyecek derece az kusura sahip olan pırlantalardır. Piyasada tercih edilirlikleri bir hayli yüksektir.

VS1-VS2 üzerinde küçük lekelerin olduğu pırlantalarken SI1-SI2 lekenin dışarıdan görülebildiği pırlantalardır. Oldukça küçük olan bu lekeler pırlantanın değerinde düşmeye neden olmaktadır ancak tercih edilirlik düzeyleri yüksektir. Çıplak gözü zorlayan kusurlara sahiptir.

Pırlantada Berraklık Düzeyi Kötü Olan Kategori

Alacağınız pırlantanın berraklık düzeyi önemlidir. Bu açıdan bakıldığında I1 kategorisinde yer alan pırlantalar diğer kategorilere nazaran biraz daha az tercih edilen gruba dâhil olmaktadır. Hasarı fazla olan, çizikleri ve eziklikleri bulunan pırlantalar bu gruba dâhil edilmektedir. Bunun dışında berraklık skalasının sonunda yer alan ve en kötü pırlanta sınıfında bulunan grup ise I2-I3 olarak adlandırılmaktadır.

I2-I3 kategorisinde yer alan pırlantalar, piyasada pek çok mücevheratçı tarafından bulundurulmamaktadır.

Pırlanta hakkında daha fazla detay için Pırlanta Rehberi Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerikPırlantada Karat (Carat) Nedir?
Sonraki İçerikPırlanta Renk Skalası (Color)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

4 × 1 =