Varisit Taşı

0

Varisit Taşı Özellikleri

Varisit TaşıCesaret taşı olması özelliğiyle öne çıkan Varisit taşı (Variscite) nadir bulunan değerli taşlar arasındadır. Turkuaz Taşı’na (Firuze) benzerliği sebebiyle sıklıkla karıştırılmaktadır. Genellikle yeşil, turkuaz, mavi ve bazende kiremit renginde olabilmektedir. Opak ve damarlı bir yapısı vardır. Varisit taşı yüzeye yakın ve alüminyum açısından zengin olan yerlerde bulunur çoğunlukla.

1837 senesinde Almanya Vogtland’de bulunan Varisit taşı nadir bulunan bir taş. Ayrıca Avusturya, Bolivya, Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Avustralya, İspanya ve Brezilya’da da çıkarılan bu doğal taş özellikle kalp çakrasında etkilidir.

Bu taş faydalarından dolayı takı yada süs eşyası olarak kullanılabiliyor. Oldukça da estetik bir görünümü olan taşın, tene değen bir şekilde kullanılırsa daha etkili oluyor. Sertlik derecesi 3,5-4,5 arası olan Varisit taşı, kolaylıkla şekillendirilebiliyor. Yumuşak bir taş olduğu için kullanımda biraz dikkat edilmeli.

Varisit Taşı Faydaları

  • Kullanan kişiye cesaret verir, özgüvenini geri kazanmasını sağlar,
  • Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Strese iyi gelir, sinirlilik halini yumuşatır,
  • Karın şişliği problemlerinde etkilidir,
  • Uykusuzluk ve gerginlik yaşayan kişiler geceleri yastıklarının altına koyarlarsa daha rahat bir uyku uyuduklarını farkedeceklerdir,
  • Mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir (gastrit, ülser gibi),
  • Erkeksel problemlerde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir,
  • Umudu arttırır, ümitsizliği giderir,
  • Kalp çakrası taşıdır.

Künye

Sertlik 3,5 – 4,5
Özgül Ağırlık 2.57 – 2.61
Kimyasal Formül  AlPO4, 2H2O
Renk Gri ve beyaz, yeşil, damarlı ve opak
Çıkarıldığı Yerler Almanya, Avusturya, Bolivya, ABD, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Avustralya, İspanya, Brezilya
Çakralar

 

Önceki İçerikLabradorit
Sonraki İçerikLapis Lazuli
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

fifteen − nine =