Çeroit Taşı (Charoite)

0

Dönüşümün ve sonsuz sevginin taşı Çeroit… Diğer mor renkli taşlar gibi renginin enerjisini taşır, pozitife dönüştürme etkisine sahiptir. Negatif enerjiyi yok eder, şans getirir!

Çeroit Nedir?

Çeroit (Charoite), Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Chara Nehri ve civarından çıkarılır. İlk kez 1947 yılında çıkarılmış olan Çeroit taşı, İngilizce yazılışı ve söylenişi ile Charoite, ismini bu nehirden alır. 1947 yılında bulunmuş olsa da Avrupa’ya gelmesi ve tanınması 1970’lerin sonuna kadar sürmüştür. Bugün çıkarıldığı en bilinen kaynak Rusya’dadır.

Çeroit (Lavenderite, Charoite) Taşı Özellikleri

Çeroit (Charoite), mor rengin çeşitli tonlarında bulunur. Lila, eflatun, lavanta rengi, koyu mor gibi… Lavanta renkli olanından bazı kaynaklarda Lavenderite olarak bahsedilmiştir. Nadiren yeşil rengide görülmüştür ancak yaygın olarak mor tonlarında bulunur. Üzerinde sanki bir yağlı boya tabloymuşcasına desenler bulunabilir ki buda onun tercih edilmesinde bir etkendir. Üzerinde beyaz parçacıklar varsa bunun sebebi Kuvars’tır. Üzerinde yeşil varsa Manganez’den kaynaklıdır. Çeroit taşı üzerinde genellikle  beyaz, siyah veya gri damarlar bulunur ve onun eşsiz desenine katkı sağlar.

Çeroit; aslında bir potasyum, baryum, kalsiyum stronsiyum, hidrojen silikat mineralidir. İnci gibi sedefli bir ışıltıya, parlaklığa sahip bununla birlikte nadir bir mor taştır. Yüzeyinde girdaplara benzeyen desenlerle menekşeden koyu mora kadar renk cümbüşü yaşanır.

ÇeroitSertlik derecesi 3 olan Çeroit, oldukça yumuşak ve kırılgan bir taştır. Genellikle takı olarak kullanımı tercih ediliyor. bu sebeple oldukça narin davranılmalı ve özenli kullanılmalıdır. Mor renkli bu taş taç ve alın (üçüncü göz) çakralarına etki eder. Bu çakraları dengeler, açar ve temizler.

Charoite büyük bir ruhsal enerjiye sahiptir. Bu güçlü mor taş, yüksek çakralarınızı temizleyerek kalp çakrasındaki, üçüncü göz çakrasındaki ve taç çakrasındaki tıkanıklıkları giderebilir. Aurayı temizleyerek ve üst çakralarımızı açarak, canlandırıcı pozitif enerjileri almak için mükemmel bir yere koyar.

Çeroit dönüşüm taşı olarak nitelendirilir. Negatif enerjiyi pozitife, hastalıkları şifaya, kötülükleri iyiliğe dönüştürür. Aurayı temizler, sevgiyi uyarır. Ametist ile birlikte kullanılması etkisini arttıracaktır.

Çeroit Taşı Bakımı ve Temizliği

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu değerli taş oldukça narin ve kırılgandır. Sertlik derecesi oldukça düşüktür. Bu sebeple temizliği ve bakımı yapılacağında oldukça narin davranılmalıdır. Diğer yazılarımızı incelediyseniz şu bilgiye aşinasınızdır. Mohs sertlik derecesine göre sertliği 7’nin altındaki taşların su ile temizlenmesini önermiyoruz. BAzı taşların suya uzun süre maruz kalması, suda bekletilmesi taşın yapısının bozulmasına hatta suda kırılmasına, parçalanması ve çözünmesine sebep olabiliyor.

Değerli taşınızı 1 gece kuru toprağa gömebilirsiniz ancak daha güvenilir yöntemlerde mevcuttur. Örneğin tütsüleyerek, dolunayda ay ışığına bırakarak, tuz lambası yanında bekleterek yada selenit taşı üzerine koyarak taşınızın enerji temizliğini yapabilirsiniz.

Fiziksel temizliği için ise nemli bir bez ile narince silmeniz yeterlidir. Kullanmadığınız zaman ise diğer takılarla temas etmeden, korunaklı bir kesede saklanması olası çizilme ve çatlamaların önüne geçecektir.Çeroit (Lavenderite) Taşı Faydaları

  • Korkuların üstesinden gelmeyi sağlar,
  • Netlik sağladığı ve korkuya saplanıp kalmaktansa sevgiye dayalı seçimler yapmanıza yardımcı olduğu için karar vermek için harika bir taştır.
  • Duygusal esenliğiniz söz konusu olduğunda, Çeroit taşı hiçbir şeyi atlamaz. Bu taş cesareti çağırır ve kendinize olan güveninizi artırır, size hayatta istediğiniz her şeyi başarabileceğinizi hatırlatır.
  • İç görüyü ve kavrayışı geliştirir,
  • Zihinsel netlik getirir, analiz yeteneğini kuvvetlendirir,
  • Mevsimsel hava değişimlerinde bedeni sağlıklı tutar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,
  • Duyma bozukluklarına karşı yararlıdır.
  • Negatif enerjiyi dönüştürdüğü için sinirleri yatıştırır, sakinlik verir
  • Gevşeme sağlar,
  • Yastık altına konulması kötü rüyalar görmeyi engeller

Künye

Sertlik

3

Özgül Ağırlık

5-6

Kimyasal Formül ve Grubu

(Ca, Na)2 Si 4 O 10 (OH, F) ve silikat

Renk

Mor, lila, eflatun, lavanta rengi, nadir olarak yeşil

Çıkarıldığı Yerler

Rusya Sibirya

Çakralar

Taç ve alın

 

Önceki İçerik2022 Kaplan Yılı Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Sonraki İçerikFuksit (Fuchsite)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

eighteen − 17 =