Denizden Gelen Doğal Taşlar

0

mercan-resifiDenizden gelen doğal taşlar nedir? diye soracak olursanız şöyle açıklayayım…

Her taşın bir oluşum yeri var. Kimisi volkanik kayaçlarda, kimisi çöl kumlarında kimisi ise denizin ve okyanusun derinliklerinde oluşuyor. Ben bu yazıda denizden gelen taşlardan bahsetmek istedim. Bu taşların denizin, tuzlu suyun enerjisini taşıdığına inanıyorum çünkü.. 🙂

Deniz’den Gelen Değerli Doğal Taşlar

Denizden gelen doğal taşlar derken denizde yada okyanusta oluşan demek daha doğru olur sanırım.. Aslında hemen hemen bir çoğumuzun bildiği taşlar bunlar. Tahmin ediyorsunuzdur diye düşünüyorum. Denizin enerjisini taşıyan üç güzel var. İnci, Sedef ve Mercan

1- İnci

Sedef ve İnciSıcak ve ılıman iklimlerin denizlerinde yetişen İnci’nin insanların sanatsal ve sezgisel yönlerini ortaya çıkardığı düşünülüyor. Ayrıca inci, alçak gönüllülüğü, temizliği, sevgi ve şefkati, ışıltıyı, gizemi, başarıyı simgeler ve getirir. Şu özellikleri ile denizin enerjisini, saflığını, temizliğini taşıdığı okadar belli ki.. Denizin derinliklerinde onlarca yılda oluşan bu değerli doğal taş için daha detaylı bilgi için İnci’nin Özellikleri ve Faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

2- Sedef

Sedefli Deniz KabuklarıSedef taşı da inci gibi denizin derinliklerinde, midye ve istirindye kabuklarında yetişen organik bir taştır. Yani aslında yaşayan bir canlıdır, sonrasında taşlaşır. İnci’den farkı İstiridyenin kabuğunda oluşmasıdır. Bu sebeple İnci’nin annesi olarak ta anılır. Sedef taşı daha çok süs eşyalarında yada tesbih yapımında kullanılır. Zihin açıklığından, kan dolaşımını düzenlemeye kadar çeşitli faydaları vardır. Daha fazla detay için Sedef yazımızı inceleyebilirsiniz..

3- Mercan

Mercan’da bilindiği üzere okyanusların yada denizlerin derinliklerindeki mercan resiflerinde oluşan, yaşayan organik taşlardan biridir. Mavisiyle kırmızısıyla her zaman ilgi gören bir taş olmuştur. Coral olarakta bilinir mercan taşı. Cilt rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok alanda faydası vardır. Mercan taşı ruhsal olarak dengeleyicidir, ayrıca hanedeki olumsuzlukları uzaklaştırır. Mercan hakkında daha fazla detay için ise mercan yazımıza gözatabilirsiniz..

Unutmadan Mercan, diğer birçok taş gibi gümüş ile birlikte kullanıldığında daha etkili oluyor. 😉

 

Şimdilik bukadar… Belki ilerleyen zamanlarda bu yazıya eklemeler yapabilirim çünkü bu konuda araştırmalarım sürüyor. Denizin en bilinen, en sevilen taşlarından bahsettim, belki daha az bilinen taşlarda vardır, zamanla ekleyebiliriz..

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim, sevgiyle kalın… 🙂

Önceki İçerikMor Renkli Taşlar
Sonraki İçerikAfganit (Afghanite)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

three + nine =