Afganit (Afghanite)

0

Afganit Nedir?

Afganit taşı adını ilk bulunduğu yer olan Afganistan’dan alır.  Göz alıcı mavi rengi ile büyüleyen bu doğal taş, ilk kez 1967 yılında, Afganistan’ın 34 şehrinden biri olan Bedahşan (Badakshan) kentinde bir Lapis Lazuli madeninde bulunmuştur. Bu çıkarılan parça 1969 yılında tescillenerek Londra Doğa Tarihi Müzesi’ne (Natural History Museum) girmiştir. Bugün Afganistan dışında Kanada, Almanya, İtalya, Rusya, Sibirya, Tacikistan, ABD, Hindistan ülkelerinde de çıkarılmaktadır. Mavinin birçok tonunda bulunabilmektedir.

Afganit Taşı Özellikleri

Saydam yada yarı saydam olabilen Afganit, Hekzagonal kristal sistemine sahiptir. Rengi çoğunlukla canlı mavi’dir. Bazen maviden siyaha değişen tonlarda olabileceği gibi üzerinde beyaz çizgi yada damarlar da olabilir. Açık maviden koyu maviye mavi tonlarında da olabilir.

Afganit taşının çıkarıldığı yerde yada taşın bünyesinde Sodalit, Pirit, Diyopsit, Skapolit, Kalsit, Kuvars, Mika, Lapis Lazuli (Lazurit), Krizokol gibi diğer taşlarda bulunabilir. Afganit, Cancrinite (kansirinit) grubunun bir feldispat türüdür. Genel olarak sodalit grubu mineralleri ile oluşur. İşlenmiş haliyle biraz sodalit’e biraz da lapis lazuli taşına benzemektedir.

Sertlik derecesinden dolayı işlenmesi kolay gibi görünsede gevrek yapıda olduğundan heran kırılabilir. Bugün takı ve süs eşyası olarak kullanılan bu değerli taşı ister üzerinizde takı olarak isterseniz kütle ya da parça olarak cebinizde, çantanızda yada odanızda kullanabilirsiniz.

Afganit Taşı Temizliği ve Bakımı

Afganit taşı kullanımında dikkatli olunmalıdır. Nerin ve gevrek bir taştır. Sertlik derecesi yüksek değildir. Orta sertlikte bir taştır. Bu sebeple kullanırken çarpmalara, çizilmelere karşı dikkatli olunmalıdır.

Sertlik derecesi 5,5-6 arasında değişen bu doğal taşın temizliği ve bakımı da özen ister. Su ile temizleme yönteminde aşırı suya maruz kalırsa taşınız matlaşabilir. Bu taş için en uygun yöntemler tütsülemek, birkaç saat güneşlendirmek ya da tuz lambası yanına koymak olabilir. Bu şekilde enerjisini temizleyebilirsiniz. Bakımı için ise nemli bir bez ile nazikçe silmeniz yeterli olacaktır.

Afganit Taşı Faydaları

 • Beyin hastalıkları için yararlı olduğu söyleniyor.
 • Migren ve baş ağrısı problemlerine iyi gelir.
 • Baş ve yüz bölümündeki rahatsızlıklara etki eder.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve güçlü tutar.
 • İletişim yeteneklerini kuvvetlendirir, dışa dönüklüğü arttırır.
 • Sunum yeteneklerini geliştirir.
 • Duyguları dengelemekte ustadır.
 • Duyguların kontrol edilmesinde kolaylık sağlar.
 • Ani karar vermenin önüne geçer.
 • Soğuk algınlığına karşı koruyucu olduğu söylenir.
 • Sinüziti olanlar için fayda göstermektedir.

Künye

Sertlik

5,5 – 6

Özgül Ağırlık

2,55 – 2,65

Kimyasal Formül ve Grubu

(Na,K)22Ca10[Si24Al24O96](SO4)6Cl6 – Cancrinite (kansirinit) grubu

Renk

Mavi tonlar, açık mavi, koyu mavi – üzeri beyaz damarlı

Çıkarıldığı Yerler

Afganistan, Kanada, Almanya, İtalya, Rusya, Sibirya, Tacikistan, ABD, Hindistan

Çakralar

Boğaz, Alın, Tepe Çakralar
Önceki İçerikDenizden Gelen Doğal Taşlar
Sonraki İçerikDeğerli Taşların Ait Olduğu Gruplar
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

seventeen − five =