Sodalit

6

Sodalit Nedir?

sodalite Sodalit, Yay Burcunun sembolüdür ve çivit mavisi renginde değerli bir doğal taştır. Sodalit, alüminyum silikat mineralidir ve magmatik kayaçlarda oluşur. Görünüş ve renk olarak lapise benzeyen bir taş olduğu için Lapis Lazuli ile karıştırılmamalıdır.

Sodalit Taşı Özellikleri

Sodalit, ismini içeriğindeki yüksek sodyum mineralinden almaktadır.  Mavi üzerinde beyaz çizgi yada benekler bulunur. Az da olsa bazen bünyesinde Pirit yada Lapis bulunabilir. Lapis Lazuli ile çokça karıştırılan Sodalitin Lapisten farkı mavisinin tonu ve üzerindeki beyazlıklarıdır.

Başlıca çıkarıldığı ülkeler Brezilya ve Kanada olsa da ABD, Rusya, Romanya, Fransa, Hindistan, Myanmar, Nemibya’da da çıkarılan Sodalit Taşı ülkemizde nadir bulur.

Sodalit taşı psişik yetenekleri ortaya çıkaran bir taş olmasının yanı sıra fiziksel olarak ta birçok faydası olan bir doğal taş (değerli taş)’tır.

Özgüveni arttırır, heyecanı bastırır. Özellikle topluluk karşısında konuşma yapacaksanız yada bir topluluğa hitap edecekseniz üzerinizde bu taşı bulundurmanız faydanıza olacaktır. Yüksek enerjili bir doğal taştır. Sezgileri güçlendirir, Boğaz ve alın çakraları için etkilidir.

Sodalit, boğaz rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi yolculuk sırasında mide bulantısı çeken kişilere de fayda sağlayabilmektedir. Duygu ve düşüncelerini açıkça belirtemeyen kişilerde çekingenliği azaltır, cesaret verir. Kişilerin üzerindeki gerginliği azaltır. Eger çekingen birisiyseniz, bu taşı kalbinize yakın olarak taşıyın.

Sodalit Taşı Temizliği ve Bakımı

Taşınızı temizlerken 5 dakika güneş ışığında bekletmeniz ve nemli bir bezle silmeniz yeterlidir. Sabunlu su taşınızı matlaştırarak ona zarar verecektir. Sodalit taşı Yay Burcu için uğur taşı olarak kabul edilir.Sodalit Taşı Faydaları

  • sodalit-taşı Bütün boğaz rahatsızlıklarına iyi gelir. Boğazdaki şişlikleri ve iltihapları azaltır. Bu amaçla kullanımında, kullanılan taş en az şiş ya da iltihaplı bölge kadar büyük olmalıdır.
  • Depresyona giren kişilerin, uyuşturucu madde kullanan kişilerin normal hallerine dönmesine yardım eder.
  • Kişiyi hem bu dünyanın gerçeklerinde tutar, hem de ruhuyla güçlü bir bağ kurmasını sağlar.
  • Zihninizdeki gereksiz sesleri susturarak, gereksinim duyduğunuz konuya yoğunlaşmanıza yardım eder. Böylece asıl düşüncelerinizin farkına vararak amaçlarınızı belirleyebilirsiniz.
  • Konsantrasyonu artırmak amacıyla kullanılabilir.
  • Zihin açıklığı verir, odaklanmayı kolaylaştırır.
  • Duygularını ve düşündüklerini kolayca ifade edemeyen kişilerin bu taşı boyun bölgelerinde kullanmaları onları rahatlatır. Böylece gerginlikleri kaybolur ve kelimeler rahatça ağızlarından dökülür.
  • Bu iyileşmede, düzenli olarak kullanıldığında başarılı sonuçlar elde edilir. Eğer çekingen birisiyseniz, bu taşı kalbinize yakın olarak taşıyın.
  • Yolculuk sırasında mide bulantısı çekenlere iyi gelir.

Künye

Sertlik

6

Temizleme

Güneş (5 dakika)

Kimyasal Formül

Na4Al3(SiO4)3Cl

Renk

Koyu mavi, çivit mavisi, beyaz çizgili, opak

Çıkarıldığı Yerler

Brezilya, Kanada, ABD, Rusya, Romanya, Fransa, Hindistan, Myanmar, Nemibya

Çakralar

Boğaz, Alın
Önceki İçerikGerçek Doğal Taş Nasıl Anlaşılır?
Sonraki İçerikAmetist
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 × four =