Mor Renkli Taşlar

1

Mor Renkli Taşlar… Doğal taşlar, kendi doğal rengi mor – lila olmalarının yanı sıra bazı birden fazla renge de sahip olabiliyor. (mor Safir, mor Jade, mor Kalsedon gibi..) Mor renkli taşlar herzaman daha göz alıcı, daha tercih edilen taşlardır. Enerji açısından da güçlü taşlardır. Çoğu durumda mor renkli taşlar enerjisi ile kendisini size aldırır. 🙂

Öncelikle mor rengin etkilerine bakalım…

Mor Rengin Etkileri

Mor, mavi ve kırmızı renklerin karışımı ile oluşan bir renktir. Bu sebeple bir yandan güçlü ve aktifken, diğer yandan sakinleştiricidir. Mor, pratik düşünmeyi sağlar ve yaratıcılığın ortaya çıkmasını saglar.

Morla içli dışlı olmak idealizme yöneltirken bilinci aydınlatır. Kainatın yaratılış gerçekliğini kavramada büyük rol oynar. Farkındalık duyularını açar.

Mor her nekadar bilinç açıklığı verip farkındalığı arttırsa da fazla kullanımı aşırı sakinlik, baygınlık, gerçek alemlerden uzaklaşma gibi etkilerde bulunur.

Hayal gücünüzü kullanmak, hayatınızı yeniden dengelemek, depresyondan kurtulmak, kimi zaman aktif olmak kimi zaman durulmak içinmor rengi hayatınızın her alanında kullanabilirsiniz. Bu, kıyafet seçimlerinizde, yiyeceklerinizde olabileceği gibi tabiki taşların kullanımındada geçerli.

Mor renk eski çağlardan buyana ilgi görmüş, herzaman ihtişam ve gösterişin sembolü olmuştur. Genellikle mor renge düşkün insanlar ihtişam ve lüksü severler. Çevreleri tarafından beğenilmek, iltifat duymak isterler. Gözleri herzaman en yukarıdadır.

Sitemizde bulunan mor – lila renkli taşlardan en fazla bilinenleri bir araya topladık. İşte mor renkli değerli taşlar… Unutmayın, her gördüğümüz mor taş Ametist değildir… 🙂

Mor Renkli Değerli Taşlar

Ametist

Etki bakımından en güçlü taşlardan biri olan Ametist, kuvars taşının mor renkli olan türüdür. Liladan koyu mor rengine kadar değişik renkleri vardır. Mor rengini demir madeninden alır ve  bir silisyum dioksit bileşimidir.

ametist-tasi-faydalari

Ametrin

Enerjik bir taş olan Ametrin, yaratıcılığı geliştirir ve kişinin sanatçı yönünü ortaya çıkarır. Konsantrasyonu güçlendirir, zihin açıklığı verir.

ametrin-tasi

Florit

Florit, göz alıcı canlı renkleri ile gökkuşağı gibidir. Renkleri çeşitlilik gösteren florit, genellikle mor ağırlıklı ancak sarı, kırmızı, yeşil, pembe, mavi, menekşe ve beyaz renklerde olabilmektedir.

Purpurit

Ruhsal açıdan bilinçli bir şekilde dünya üzerinde var olmayı öğretir. Kişinin hem özgür yaşamasını hemde diğer insanların özgürlüğüne saygılı olmasını sağlar.

Çeroit (Lavenderite)

Çeroit (Charoite), mor rengin çeşitli tonlarında bulunur. Lila, eflatun, lavanta rengi, koyu mor gibi… Lavanta renkli olanından bazı kaynaklarda Lavenderite olarak bahsedilmiştir.

Önceki İçerikSelestit Taşı (Selestin)
Sonraki İçerikDenizden Gelen Doğal Taşlar
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 Yorum

  1. Merhaba mor bir taş aldım ama ne olduğunu bilemiyoruz. Müsait bir e posta adresiniz varsa resmini çekip yollasam ne olabileceğini söyleyebilir misiniz acaba?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

4 × one =