Florit

8

Florit Nedir?

Florit taşı, göz alıcı canlı renkleri ile gökkuşağı gibidir. Renkleri çeşitlilik gösteren florit, genellikle yeşil ve mor ağırlıklı ancak sarı, kırmızı, pembe, mavi, menekşe ve beyaz renklerde olabilmektedir. Camsı saydam bir taştır. Olağanüstü güzelliği sayesinde çokça talep gören bir taştır. İsmini içeriğindeki florin elemetinden alır. Kalsiyum florür bileşiminde olup, saf olduğunda % 51.3 Kalsiyum, % 48.7 fluor içerir.

Florit Taşı Özellikleri

Çok sert olmayan florit, kalp çakrası, taç çakra, alın çakraları ile uyumludur. Sertlik olarak diğer taşlara nazaran daha yumuşak olduğu için, kolay çizilebilir ve kırılabilir yapıdadır. Fluorit çok geniş fiziksel ve kimyasal koşulların bulunduğu çok değişik jeolojik ortamlarda yataklanır. Magmatik, metamorfik ve sedimanter kayaçlar içerisinde hidrotermal damar, dolgu ve metazomatik yataklar şeklinde oluşur. Florit yataklarının işlenmesi önceleri yatay şekilde başlar ve sonrasında dikeyleşir.

Florit flüoresanslık veren nadir bir toprak elementlerini içerir. Morötesi ışın altında mavi veya mor floresan özellik gösterir. Isıtıldığı zaman fosforesans özellik gösterir. (Fosforesans, floresansla ilişkili bir çeşit ışıldama şeklidir.)

florit-ozellikleri

Antik Yunan ve Roma’da kullanılan Florit taşı aynı zamanda Amerikalı kızılderililer tarafından da süs eşyası ve takı olarak kullanılmıştır. Florit, 16. yüzyıl Avrupa’sında curuf yapıcı olarak kullanılmıştır. Fluorit madenciliği ise 1775 yılında İngiltere’de ve 1820-1840 yılları arasında ABD’nin farklı eyaletlerinde başlamıştır. Florit taşı bugün takı ve süs eşyasının yanı sıra maden olarak demir-çelik, alüminyum, kimya ve seramik sanayii, cam, mobilya ve çimento sanayii dahil 30 dan fazla sanayi dalında kullanılmaktadır.

Florit Taşı Temizliği

Florit taşını temizlemek için ümkün olduğunca su tercih edilmemelidir. Su kullanmak zorundaysanız temizleme amacıyla kullanacağınız suyun fazla sıcak yada soğuk olmamasına da dikkat edilmeli (Çatlama olmaması için) ve temizlerken kısa süre suyun altında tutulması uygun olur. Sabun kullanarak temizlenmesi, taşınızın matlaşmasına neden olabilir. Sertlik derecesi düşük olması sebebi ile tütsü yada diğer yöntemler ile temizlenmesi daha uygundur.

Florit, eşit ölçülerde kristal yapıya sahiptir. Çoğunlukla kübik ya da sekiz yüzlü olanları bulunmaktadır. Renk dağılımı çeşitlilik göstermektedir. Işığa tutulduğunda mor renkte parlar. Bu onun en belirleyici özelliğidir.

Dengeli enerji sağlayan Florit, genel olarak sağlığı olumlu yönde etkiler. Fiziksel ve ruhsal olarak bedeni temizler.

Florit Taşı Faydaları

 • Boyun bölgesine yakın kullanıldığında dikkati artırır ve yetersizlik hissini yok eder. Bu özelliği dolayısıyla yapmaktan çekinilen ve yetersiz kalındığı hissedilen işlerde faydası olur. Araba kullanmaktan çekinenler bu taşı deneyebilirler.
 • Düşünceleriniz belirsiz ve karmaşık olduğunda floritinizi elinize alın. Düşüncenizin keskinleştiğini göreceksiniz. Aynı şekilde, zihniniz yorulduğunda da bu taşı kullanabilirsiniz.
 • Enerjisi, yatıştırıcı ve huzur vericidir. Şeffaf florit diğer taşlarla birlikte kullanılabilir ancak, mor florit diğer taşlarla birlikte kullanıldığında etkileri zayıflar.
 • Kişinin analitik yeteneklerini güçlendirir. Zihinsel açıklık ve konsantrasyonu artırıcı etkisi dolayısıyla dikkat gerektiren işler yapanlar ve öğrenciler için özellikle faydalı bir taştır.
 • Konsantrasyonu artırır ve sezgileri güçlendirir.
 • Baş ağrılarına karşı etkilidir.

Künye

Sertlik

4

Özgül Ağırlık

3-3,5

Kimyasal Formül ve Grubu

CaF2 ve Halit

Renk

Sarı, yeşil, pembe, mavi, menekşe, mor, beyaz – Çok renkli, saydam, yarı saydam

Çıkarıldığı Yerler

 İngiltere, İspanya, Çin, Hindistan, Meksika, Almanya ve ABD

Çakralar

Kalp, Alın, Taç

Önceki İçerikKavansit Minerali (Cavansite)
Sonraki İçerikBolluk ve Bereket Taşları
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

8 YORUMLAR

  • Merhaba,
   Sertlik derecesi 7’nin altındaki taşlar için;

  • Tütsü ile temizleme
  • Mum ışığında temizleme
  • Selenit taşı yada tuz lambası yanına koyarak temizleme yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz.
  • (florit taşının sertlik derecesi 4’tür)

 1. Labradorit taş temizliği tutsu ile veya mum ışığında diyorsunuz, tutsu ne tutsusu ve nasil yapılır, mum ışığında derken ne demek istiyorsunuz. Su ile silinebilir,lütfen açıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

9 − 4 =