Mistik Topaz

1

Mistik Topaz Nedir?

Doğada şeffaf ya da yarı şeffaf halde bulunan topaz taşı, mavi, pembe, sarı gibi birçok renge sahip olabilmektedir. Topaz taşının en yaygın olanı mavi topaz (Blue topaz)’dır. Mavi topaz aynı zamanda bolluk ve bereket taşıdır. Son yıllarda en göz alıcı ve dikkat çekeni ise gök kuşağı rengine sahip, ışığın yansıması ile çeşitli renkler sunan olan Mistik Topaz’dır. Ayrıca Fire Topaz (Ateş Topaz), Rainbow Topaz (Gökkuşağı Topaz), Alaska Topaz olarakta anılmaktadır.

Mistik Topaz Özellikleri

Adı gibi mistik olan bu harika taş manevi yönden etkili taşlardan biridir. Antik çağlardan günümüze kadar kullanılmış olan topaz etkili şifa taşlardan biridir. Ayrıca mücevher taşı olarakta günümüzde halen kullanılmaktadır. Manevi anlamda olduğu kadar iyileştirici etkisi de olduğu bilinmektedir. Sertlik derecesi 8 olan bu değerli taş birçok rengi içerisinde barındırması ile bilinir. Birçok çakra için etkilidir ancak boğaz ve taç çakra başta gelir. En değerli ve saf mistik topaz taşları Brezilya’dan çıkarılır. Ayrıca Pakistan, Nijerya, Çin, Rusya ve Sri Lanka’da da mistik topaz taşı çıkarılıyor.

Göz alıcı renklerinden dolayı genellikle takı yapımında kullanılmaktadır. Mistik topazın tam anlamıyla fayda sağlaması için kullanılan takıda mutlaka tene temas etmesi gerekir.Mistik Topaz Taşı Bakımı ve Temizliği

Taşınızın temizliği ve bakımını akan su altında 1-2 dakika yıkayarak yapabilirsiniz. Sertlik bakımından buna uygundur. Herhangi bir kimyasal yada temizleyici bir madde kullanmamaya dikkat edin. Bu taşınızın matlaşmasına ve yapısının bozulmasına sebep olacaktır. Dilerseniz 1 gece suda bekleterek yada 1 gece toprağa gömerekte enerji temizliği işlemini yapabilirsiniz.

Mistik Topaz Faydaları

  • Ruhsal gelişim sağlar.
  • Göz hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Zihin açıklığı verir.
  • Sezgi gücü ve cesareti verir.
  • Zalimlerin zulmünden, kötü karakterli kişilerin kötülüğünden koruduğuna inanılır.
  • Zekâ ve yetenekleri geliştirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.Künye

Sertlik

8

Özgül Ağırlık

3,5

Kimyasal Formül ve Grubu

Al2 SiO4 (F, OH)2

Renk

Gökkuşağı Renkleri

Çıkarıldığı Yerler

Brezilya, Pakistan, Nijerya, Çin, Rusya, Sri Lanka

Çakralar

Kök, Boğaz, Taç

 

Topaz hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Önceki İçerikBağışıklık Sistemi Güçlendiren ve Koruyan Taşlar
Sonraki İçerikKavansit Minerali (Cavansite)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 + 11 =