Dravit

0

Dravit, turmalin grubunun kahverengi üyesidir. Turmalin kristalinin genel özelliklerini paylaşırken, kahverengi renkteki özel karakteristiği ile dikkat çeker. Dravit (Dravite, Brown Tourmaline), ismini 1884 yılında taşın ilk kez keşfedildiği ve raporlandığı Avusturya ve Slovenya arasındaki Drava Nehri bölgesinden geliyor. Bu ismi ona Avusturyalı mineralog  Gustav Tschermak vermiştir. Az bilinen bir taş olsa da bilenler arasında oldukça popülerdir. Güçlü bir topraklayıcıdır.

Dravit (Dravite) Nedir? Dravit Taşı Özellikleri Nelerdir?

Turmalin, kompleks bir borosilikat mineral grubunu temsil eder ve farklı elementlerin varlığına bağlı olarak çeşitli renklerde olabilir. Dravit, Turmalin ailesinin sodyum magnezyum üyesidir.

Dravit, kahverengi renk tonlarına sahiptir. Renk skalası açısından açık kahverengiden koyu kahverengine kadar değişebilir. Bazı durumlarda, siyah turmalin (şörl)’den farklı olarak, bu turmalin türü içerdiği demir miktarına bağlı olarak siyahımsı renk tonlarına sahip olabilir. 

Turmalinler, genel olarak karmaşık bir kimyasal bileşime sahiptir. Dravitin kimyasal formülü ise Na(Mg,Fe)₃Al₆(BO₃)₃Si₆O₁₈(OH,F)₄’dir. Trigonal kristal sistemine sahiptir. Bu, kristal yapılarının üç eşit kenarlı bir üçgenin içine sığdığı bir sistemdir. 

Dravit, granit, granodiyorit ve metamorfik kayalar gibi çeşitli kayaçlarda oluşabilir. Genellikle granitik pegmatitlerde ve metamorfik kayaların içinde bulunabilir. Diğer turmalinler gibi yüksek sıcaklık ve yüksek basınç ile oluşan minerallerdir. Bazı durumlarda Rengi daha güzel ve çekici bir tona getirmek için insan müdahalesi ile ısıl işlem uygulanmaktadır.

Dravit ve diğer turmalin türleri, mücevherat endüstrisinde kullanılır. Kahverengi turmalin, özellikle takılarda ve mücevher tasarımında tercih edilen bir renk tonuna sahiptir. Ayrıca, enerji taşı olarak kabul görür ve kullanılır. Bu konudaki detayları aşağıdaki faydaları başlığı altında bulabilirsiniz.

Dravit Taşı Faydaları

 • Dravit güçlü bir topraklama taşıdır. 
 • Vücudunuzun yanı sıra kalbiniz ve zihniniz üzerinde de rahatlatıcı, rahatlatıcı ve güven verici bir etkiye sahiptir.
 • Bu taş dünyaya güçlü bir şekilde bağlanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Negatif enerjileri ortadan kaldırır. Zor durumlarla karşılaştığınızda size daha fazla dayanıklılık verir, derinlemesine temizleyici bir taştır.
 • Enerjileri size kendini kabul etmenin anlamını öğretecektir. Kendinizi, özellikle de olmamasını istediğiniz veya hoşlanmadığınız yönlerinizi nasıl daha derinden kabul edebileceğinizi size gösterir.
 • Tüm güçlü ve zayıf yönlerinizi kabul etmenize yardımcı olur.
 • Bu taşın enerjileri aynı zamanda ruhsal gelişime ulaşmanıza yardımcı olur. 
 • Psişik yeteneklerinizin kilidini açmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda yaratıcılığınızı geliştirir ve kalıpların dışında düşünmenize yardımcı olur.
 • Dravit, bağımlılıkların üstesinden gelinmesine ve toksinleri fiziksel, duygusal ve ruhsal bedenlerden çıkarmaya yardımcı olur.
 • Topraklayıcı, enerjisi güçlü bir taştır. Hayatınızdaki duygusal dengeyi yeniden sağlayacaktır.
 • Dravit özellikle aurayı temizlemede ve alt çakralarınızı harekete geçirmede faydalıdır. Aynı zamanda enerjik koruma için de kullanılır.
 • Zihninizi dengeleyecek, yaratıcılığınızı ve hayal gücünüzü teşvik edecektir. Deneyimlerinizi geliştirecek, böylece daha tatmin edici ve canlandırıcı bir hayata sahip olacaksınız.
 • Sakral çakra için uygundur ve bu çakranın dengelenmesi ve çalıştırılması için kullanılır.
 • Besinlerin emilmesinde yardımcı olur.
 • Sindirim ve bağırsak sistemini düzenler ve güçlendirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. 
 • Lenfatik sisteme yardımcı olur. İyileştirici enerjileri kanı iyileştirmeye, cilt lekelerini azaltmaya ve diğer cilt bozukluklarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.
 • Dravitin iyileştirici enerjileri cinsel işlev bozukluğuna da yardımcı olabilir. (Etkili olduğu sakral çakra da bu alanda etkilidir.)
 • Aynı zamanda vücutta yenilenmeyi de teşvik eder.

>> Burada verdiğimiz bilgiler binlerce yıldır kullanılan ve tecrübe edilen kadim bilgilere dayanır. Herhangi bir hastalık durumunda doktora danışmanın yerine geçemez. Taşlar ile şifa tamamlayıcı, destekleyici olarak kullanılabilir.

Dravit Taşı Bakımı ve Temizliği

Dravit taşının temizliği ve bakımı turmalin taşı ile benzerdir. Sertlik derecesi 7 olduğu için fazla narin davranmanız gerekmez, kırılgan değildir. Yinede çizilmeleri önlemek adına kendinden daha sert materyallerden korunmalıdır. Akan su altında veya kuru toprak üzerinde bekleterek temizleyebileceğiniz gibi tütsüleyerek veya selenit kase kullanarakta taşınızın temizliğini yapabilirsiniz.

Künye

Sertlik7
Özgül Ağırlık3.03 – 3.18 
Kimyasal Formül ve GrubuNa(Mg,Fe)₃Al₆(BO₃)₃Si₆O₁₈(OH,F)₄ ve Turmalin Grubu
RenkKoyu kahverengi tonları
Çıkarıldığı YerlerAvustralya, Slovenya, Avusturya, Meksika, Norveç, Bolivya, İtalya, Rusya, İsveç, Sri Lanka, Kanada, ABD ve Brezilya
ÇakralarSakral çakra

Kaynaklar: Mindat.org

Önceki İçerikAltın
Sonraki İçerikAkuamarin (Aquamarine)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

17 + three =