Erzurum’da 68 Çeşit Maden ve Değerli Taş Keşfedildi.

0

DHA’nın yayınladığı habere göre Erzurum’da  Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte yürüttükleri çalışma sonrasında 68 çeşit maden ve değerli taş keşfedildi. Çıkarılan değerli taşlar arasındaki en önemlilerinden biri dünyada sadece ABD’nin Colorado Eyaletinde bulunduğu düşünülen Rainbow Stone (Gökkuşağı Taşı).

Projeden sorumlu Atatürk Üniversitesi Gemoloji Bilimi öğretim üyesi Doç. Dr. Volkan Çil ve Aziziye Belediyesi Taş Eserleri Müzesi Koordinatörü Oğuzhan Türk, yaklaşık 3 ay gibi bir sürede 10 bin kilometre yol katederek Erzurum’da bulunan yeraltı değerlerini gün yüzüne çıkardılar.

Bilindiği üzere Erzurum’un en değerlisi Oltu Taşı yani diğer ismi ile Siyah Kehribar. Oltu taşı haricinde şehirde 30 çeşit mermer traverten türü, yapı ve yüzey kaplama taşı, beş metalik, yedi ametalik olmak üzere toplamda 68 çeşit yeraltı maden bulundu ve envanteri oluşturuldu. Çıkarılan maden ve değerli taşların oltu taşından daha değerli oldukları düşünülüyor.

Bulunan değerli taş ve madenler Aziziye ilçesinde bulunan Emel Çatal Lisesi’nde sergilendi. Sergiyi gezen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise kıymetli taşların değerlendirilmesi amacıyla en kısa sürede bölgede fabrika kurulması için gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Aziziye Belediyesi Taş Eserleri Müzesi Koordinatörü Oğuzhan Türk ise yapılan röportajda “Erzurum ve çevre ilçelerinde yaptığımız araştırmada çok değerli taşlara rastladık. Öyleki bunların içinde sadece ABD’nin Colorado Eyaletinde olduğu iddia edilen rainbow taşını Pasinler ilçesinde bulduk. Volkanik ve %95’i cam olan Gökkuşağı taşı genelde spa salonlarında dekor veya takı olarak kullanılmakta” olarak belirtmiş.

Kaynak: http://dha.com.tr/yurt/coloradoda-cikan-rainbow-tasi-erzurumda-da-bulundu/haber-1617546

Önceki İçerikKumtaşı (Yıldız – Arenite)
Sonraki İçerikTepe Çakra ve Taşlar
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

11 + seventeen =