Krizokol

0

Yeni başlangıçlara ihtiyacınız varsa bir Krizokol taşı edinmelisiniz… Sevgi, Büyüme ve İletişim Taşıdır.

Krizokol (Chrysocolla) Nedir?

Krizokol taşı kullanımı Antik çağlara kadar uzanır.  Antik Yunan döneminde, bünyesindeki Bakır cevheri sebebiyle altın lehimlemek amacıyla kullanılmıştır. Bununla birlikte daha yakın tarihe baktığımızda Rönesans döneminde ise boya pigmenti olarak kullanılmıştır.

Krizokol ismi eski yunanca 2 kelimenin birleşiminden türetilmiştir. Chrysos (altın) ve Kolla (yapıştırıcı, zamk)

Krizokol (Chrysocolla) Özellikleri

Mavi ve yeşilin birleşimi ile harika bir renge sahip olan Krizokol taşı, Cam göbeği ve turkuaz rengi tonlarındadır ve Kalsedon grubuna aittir. Sertlik derecesi içerisindeki silikat miktarına göre 2,5 ile 7 arasında değişir. Kendisinden kısaca Hidrosilikat minerali olarak bahsedebiliriz ancak yapısı biraz karışıktır. İkincil kökenli bir bakır mineralidir, genellikle azurit, malakit, kuvars gibi taşlarla birlikte bulunur.

Sertlik derecesinin 2,5 ila 7 arasında değişkenlik gösterdiğinden bahsetmiştik. Bu ilginç bir durum olsa da mantıklı bir açıklaması var elbette. Taşın oluşumu sırasında silika miktarı ne kadar fazla olursa sertliği de o’kadar yüksek oluyor. Krizokol taşlarının lacivert renkli olanları genelde çok yumuşaktır ve takılarda kullanılamayacak kadar narindir. Turkuaz renginden cam göbeği rengine doğru açık renkliler ise daha serttir. Bunların sertliği genelde 6 civarıdır ve takı olarak işlemeye müsaittir. Sertlik derecesi 7’ye ulaşanlar ise artık Krizokol Kalsedon olarak adlandırılırlar. Bu taşın en sert halidir. Krizokol Kalsedon, silika miktarı en yüksek, yüksek ihtimalle kuvars yataklarında oluşmuş bir türdür.

Hem mineral hem mineraloid olarak oluşabilen krizokol, tipik olarak botryoidal veya yuvarlak kütleler ve kabuklar veya damar dolguları olarak bulunur.Krizokol (Chrysocolla) Temizliği ve Bakımı

Krizokol taşının temizlik ve bakımını yapabilmek için öncelikle taşınızın sertlik derecesini bilmeniz gerekiyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi 2,5 gibi çok düşük derecelerden 7 gibi oldukça sert dereceye kadar değişiklik gösterebilen bir taş. 7 ve üzeri sertlikteki taşlar için su ile arındırma, toprak ile temizleme dahil tüm temizleme yöntemlerini öneriyoruz. Ancak daha düşük sertlikteki kırılgan ve narin taşların nemli bir bezle hafifçe silinerek, tütsü ile enerji temizliği yapılması daha uygundur.

Krizokol (Chrysocolla) Faydaları

 • Krizokol kristalinin mavi ve yeşil tonlarındaki rengi, ona yerküremizin enerji ve canlılığını verir.
 • Canlandırıcı ve gençleştirici etkiye sahiptir ve yaşama gücü enerjinizi artırarak, arayışlarınıza taze enerji getirmeniz için size ilham verir. Bu sebeple yeni başlangıçlar için harika bir taştır.
 • Cesaret ve özgüvenin yanı sıra sakinleştirici bir enerji de ekleyerek hayatımızın tüm yönlerinde akıcı ve uyumlu bir şekilde hareket etmemize yardımcı olur.
 • Meditasyon taşıdır. Huzurlu, besleyici ve iletişimi kuvvetli bir taştır.
 • Evin yada istediğiniz herhangi bir mekanın içerisindeki negatif enerjisi temizler.
 • Zihinsel problemlere karşı faydalıdır.
 • Yüksek tansiyona karşı dengeleyicidir.
 • Kalp çakrası üzerinde etkilidir,
 • Kalp ritmini düzenler, Kan dolaşımını hızlandırır ve damarları temizler,
 • Kasları kuvvetlendirir,
 • Kas sistemini sağlıklı tutar, rahatsızlıklara karşı korur. Kramp durumlarında iyileşmeye yardımcıdır.
 • Üreme organlarını sağlıklı tutar,
 • Hamile kişilerin kullanması tavsiye edilir, doğumu kolaylaştırır.
 • Menopoz etkilerini hafifletir,
 • Boğaz çakrası üzerinde de etkilidir, bu sebeple boğaz bölgesi rahatsızlıkları üzerinde de etkilidir. Tiroid bezlerini sağlıklı tutar. Bademcikler üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.

Künye

Sertlik

2,5 – 7

Özgül Ağırlık

1,93 – 2,40

Kimyasal Formül ve Grubu

((Cu,Al)2H2Si2O5(OH)4.nH2O   – Silikat
Taş Grubu: Kalsedon

Renk

Mavi, yeşilimsi mavi, turkuaz, siyahımsı mavi, kahverengi

Çıkarıldığı Yerler

ABD, Brezilya, İsviçre, Burma, Avustralya, İngiltere, İsrail, Meksika

Çakralar

Üçüncü Göz, Kalp, Boğaz çakraları
Önceki İçerikGüneş Taşı (Sunstone)
Sonraki İçerikPembe Kuvars
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

seventeen + one =