Malakit, bakır karbonattan oluşmuş genellikle parlak yeşil renkte olan bir mineraldir. Doğada yaygın olarak bulunan Malakit aslında bir bakır cevheridir. Bu sebeple bakır taşı olarak da bilinir.

Malakit (diğer isimleri Malachite yada Malahit), bakır sülfürleriyle, özellikle kalkopiritle birlikte ve bunların yataklarının üst kısımlarında oksitlenme sonunda bulunur. Bu oksitlenme sonucunda  kalsiyum karbonatın bulunduğu yerlerde su, hava ve karbondioksidin bakır sülfiti etkilemesiyle meydana gelir. Sertlik derecesi 3.5-4 olan malakit gevrek ve kolay kırılabilir yapıdadır.

Malakit, yeşil üzerinde daha koyu yeşillerden oluşan çizgileriyle bulunur genelde. Değerli Taşlar arasında sayılan Malakit fazla sert olmadığı için, traşlanıp parlatılarak mücevhercilik ve sedefçilikte kullanılmaktadır.


Malakit taşı nadir de olsa kristal şeklinde de bulunabilmektedirler. Kristal sistemi monokliniktir. İğne ve kıl gibi oluşan kristalleri, bir arada, demete benzer şekildedir. Çoğunlukla üst yüzeyi yumrulu, yuvarlak, salkımsı  olarak bulunur. Kristalleri, siyahımsı yeşil ve cam parıltılıdır.

Gerçek Malakit, kolay kırılır, kırılma yüzeyi midye kabuğu şekillidir. Isıtılırsa su çıkarır ve kararır.  Amonyakta çözünebilir ve asitlerde de köpürerek çözünür.

Dünya genelinde yaygın olarak bulunan malakit taşı başlıca Sibirya, Macaristan, Cornwall, Almanya, Kuzey ve Güney Amerika, Güney Avusturalya, Güney Batı Afrika’da ve Anadolu’da çeşitli yerlerde bulunur.

Malakit neşe taşıdır.Kullanan kişiyi sakinleştirir ve uykusuzluk çekenlere de iyi geldiği bilinmektedir. Acı ve kederin azalmasında yardımcı olmaktadır. Dolaşım sistemi ve kalbi kuvvetlendirmektedir. Tüm çakralar üzerinde olumlu etkisi olan malakit, en fazla güneş sinirağı, boğaz ve kalp çakralarını harekete geçirir.Malakit Taşı Faydaları

  • Ağrıları gidermek amacıyla, ağrıyan bölgenin üzerine koyularak kullanılır. Ancak, taşın büyüklüğü ağrıyan bölgenin büyüklüğü kadar olmalıdır.
  • Sakinleştirici özelliği dolayısıyla, uyumaya yardım eder.
  • Karın ağrısı, adele kasılmaları ve romatizmaya karşı faydalıdır.
  • İçe gömülen acıları ortaya çıkarır ve onların çözümlenmesine yardım eder. Böylece kişi, taşıdığı keder ağırlığını üzerinden atarak eski neşesine kavuşur.
  • Kişiyi; korku, suçluluk, kendini kabullenmeme gibi olumsuz duyguların getirdiği sınırlamalardan kurtarır.
  • Mide bulanması, araba ya da deniz tutması gibi durumlarda iyi gelir.
  • Korku ve heyecanı gidererek, cesaret ve istekliliği artırır.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Baş dönmesi – Vertigo tedavisinde yardımcıdır.
  • Kalbi kuvvetlendirir.

Künye:

Sertlik 3,5-4
Özgül Ağırlık 4
Kimyasal Formül ve Grubu Cu2CO3(OH)2 ve Karbonatlar
Renk Zümrüt yeşili, donuk yeşil, parıltılı yeşil
Çıkarıldığı Yerler Macaristan, Sibirya, Rusya, Almanya, ABD, Türkiye, Güney Batı Afrika, İngiltere
Çakralar Güneş sinirağı, Kalp, Boğaz
Önceki İçerikOniks (Onyx)
Sonraki İçerikSafir
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. 2012 yılında edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha mantıklı geldi ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − 3 =