Minerallerin Kristal Sistemleri

0

Minerallerin Kristal Sistemleri Nelerdir? Nasıl sınıflandırılırlar?

Minerallerin kristalleşmesinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Herbirinin kristalleşme sistemi ayrıdır. Doğada 7 farklı kristal sistemi vardır. Kristallerimiz bu kristal sistemlerinden birine aittir. Aşağıdaki tabloda kısaca açıklamaya çalıştık.

Minerallerin Kristal Sistemleri

1 Kübik Kübik kristal sisteminde 3 kristal ekseni birbirine dik ve eksenler eşit uzunluktadır.
2 Hekzagonal Hekzagonal kristal sisteminde a kristal eksenleri eşit uzunlukta olup birbirleriyle 120 derece açı yaparlar, c ekseni farklı uzunlukta olup a eksenlerine diktir.
3 Ortorombik Ortorombik kristal sisteminde 3 kristal ekseni birbirine dik fakat kristal eksenleri farklı uzunluktadır.
4 Rombohedrik Rombohedrik kristal sisteminde kristal eksenleri eşit uzunluktadır.
5 Tetragonal Tetragonal kristal sisteminde a ve a kristal ekseni birbirine dik ve eşit uzunluktadır, c kristal ekseni farklı uzunlukta olup a ve a eksenine diktir
6 Monoklinik Monoklinik kristal sisteminde 3 eksenden ikisi birbirini dik açılar ile keserler, üçüncü eksen diğer ikisini 90 dereceden farklı keser, eksenler birbirinden farklı uzunluktadır
7 Triklinik Triklinik kristal sisteminde 3 kristal ekseni birbirini 90 dereceden farklı keserler. Eksenler farklı uzunluktadır.

 

Mineraller hakkında daha fazla bilgi için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Önceki İçerikZoisit
Sonraki İçerikAnyolit (Yakutlu Zoisit)
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz