Scolecite

0

Scolecite, iç huzuru destekleyen, kalp çakrasını destekleyen ve  açan, onu üçüncü göz çakrasına bağlayan nazik, yüksek titreşimli bir taştır. Yoğun olarak Hindistan ve İzlanda’dan çıkarılan bu kristal yapı ayrıca Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Amerika’nın bazı bölgelerinden de çıkarılmıştır.

Aynı grupta bulunan Natrolite taşına benzer şekilde, Scolecite biraz daha dünyevi bir titreşime sahiptir. Yüksek titreşimli kristallerde yeni olan veya özellikle hassas bir enerji alanına sahip kişiler için uygundur. Scolecite tarafından taşınan içsel ışık, sizi evrendeki ve çok boyutlu alemlerdeki en yüksek enerjilere bağlayarak varlığınızın özüne huzur aşılar.

Scolecite Taşı Nedir?

Scolecite, zeolit grubunda yer alan bir silikat mineralidir. Kimyasal formülü CaAl2Si3O10 · 3H2O’dur ve kalsiyum alüminyum silikatı olarak sınıflandırılır. Adını, Yunanca “eğrilmiş taş” anlamına gelen “skolex” kelimesinden alır, çünkü bazı kristallerin eğrilmiş bir şekli vardır.

Scolecite Taşı Özellikleri

Fiziksel özellikleri bakımından, Scolecite renksiz veya beyaz olabilir ve bazen hafifçe renkli çeşitleri de görülebilir. Kristal yapıları, ince iğne benzeri yapılar oluşturur ve çoğunlukla gruplar halinde veya topluluklar halinde bulunur. Bu kristaller genellikle kayalarda veya volkanik kayaçlarda oluşur. Yuvarlatılmış formalarında da dikkatli bakıldığında iğnemsi yapı görülebilir.

scolecite-tasi

Scolecite, özellikle metafizik ve kristal terapisi uygulamalarında popülerdir. Taşın enerjisi, dinginlik, huzur ve ruhsal uyumu teşvik etmek olarak nitelendirilir. Aynı zamanda zihinsel netlik ve iç görüyü artırmaya yardımcı olmasıyla da bilinir. Dolayısıyla, meditasyon sırasında kullanılabilir veya kişisel alanınızda sakin bir ortam oluşturmak için kullanılabilir.

Scolecite taşı ayrıca rüya çalışmalarında da kullanılır ve rüyaların hatırlanmasına, daha net ve anlamlı rüyalar görmeye yardımcı olabileceğine inanılır.

Mükemmel bir ruhsal yolculuk kristali olduğuna inanılan bu dingin taş, berrak rüya görmeye ve rüyayı hatırlamaya yardımcı olur. Önemli rüyaların daha derin anlamlarına ulaşmak veya daha yüksek rehberliğe veya iyi huylu dünya dışı varlıklara ve yıldız varlıklara bağlanmak için onunla meditasyon yapılması önerilir.

Scolecite Taşı Faydaları

Scolecite taşı, metafizik ve kristal terapi uygulamalarında çeşitli faydaları olduğuna inanılan bir kristaldir. Ancak hatırlatmam gerekiyor ki, bu tür faydalar bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ve kristal terapisi tıbbi tedavi veya danışmanlık yerine geçmez. Scolecite taşının bazı faydaları şunlar olabilir:

  • İç huzur ve dinginlik hissi vermeye yardımcı olabilir. Stresli durumlarla başa çıkmak ve zihni sakinleştirmek için kullanılabilir.
  • Scolecite, ruhsal ve enerjetik uyumu teşvik ettiğine inanılır. Zihin, beden ve ruh arasındaki dengeyi sağlamada destekleyici olabilir.
  • Meditasyon sırasında kullanıldığında, derinleşme ve zihni sakinleştirme sürecine katkıda bulunabilir.
  • Rüya çalışmalarında kullanıldığında, rüyaların hatırlanmasına yardımcı olabilir ve daha net, anlamlı rüyalar görmeye destek sağlayabilir.
  • Zihinsel netlik ve içgörü sağlar. 
  • Scolecite, düşünceleri düzenlemede ve içsel anlayışı artırmada yardımcı olabilir.
  • Scolecite taşı, insanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırabilir ve anlayışı artırabilir.
  • Bazı kaynaklarda, Scolecite kristalinin nörolojik yeniden dengeleme, omuriliği ve ilişkili sinirleri yeniden hizalama için etkili olduğundan bahseder. Nöbet önleyici bir etki gösterdiği ve beynin iyi huylu tümörlerine yardımcı olabileceği belirtilmiştir.
  • Kalsiyum bileşeni enerjik olarak kemikleri güçlendirir. 
  • Parazitler bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır ve dolaşım sistemini ve akciğerleri destekler.

Dilediğiniz bölgeye uygun şekilde yerleştirebilir veya evinizin uygun bir köşesine niyetinize uygun kristal grid yapabilirsiniz. Takı olarak üzerinizde taşıyabilirsiniz.

! Değerli taşların faydaları, kristal terapisi gibi alanlar bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ve faydalar kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte yüzyıllarca kullanılmış ve edinilmiş tecrübelerle faydaları belirlenmiştir. Fayda sağlamanın temelinde taşların enerjisine güven ve inanmak vardır. 

>> Kristal kullanımı, tıbbi tedavi yerine geçemez ve her zaman profesyonel sağlık uzmanının önerilerine uygun şekilde hareket etmek önemlidir. Taşların enerjisi ancak yardımcı olarak kullanılabilir.

Scolecite Taşı Bakım ve Temizliği

Mohs ölçeğine göre sertlik derecesi 5 – 5,5 arasında olan taşlar için en güvenli temizleme yöntemlerden biri tütsülemedir. Nemli bir bez ile fiziksel temizliğini yaptıktan sonra tütsüleyerek ve dolunay zamanı ay ışığına koyarak taşınızın enerjisini temizleyebilir ve yenileyebilirsiniz.

Künye

Sertlik5,0 – 5,5
Özgül Ağırlık2.25 – 2.29
Kimyasal Formül ve GrubuCaAl2Si3O10 · 3H2O ve Zeolit Grubu
RenkBeyaz, sarı veya şeffaf
Çıkarıldığı YerlerABD, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, İzlanda
ÇakralarÜçüncü göz, Taç ve Kalp
Önceki İçerikLityum Kuvars
Sonraki İçerikMinerallerin Kristal Sistemleri
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

3 − 2 =