Moldavit (Ateşin İncisi) Özellikleri

On milyonlarca yıl önce bir meteorun atmosferi aşarak bölgeye çarpması sonucu oluşan moldavit, 1787 yılında Çek Cumhuriyeti’nin Moldau River bölgesinde keşfedildi. Bilimsel çalışmalar ve kimyasal özellikleri ile meteorit bir taş olduğu anlaşılan moldavit sadece bu bölge ve yakın çevresinde bulunuyor. Ancak keşfedildiği bölge moldavit taşının en kaliteli, saydam be yeşil olanlarının çıkarıldığı yer. Bu sebeple oldukça nadir ve pahalı bir taş. Genellikle obsidyen taşıyla karıştırılan moldavit, tektit grubuna ait doğal camdır.

Sertliği 5,5-6 olan şekilsiz bir taştır. İçinde hava kabarcıkları ve yüzey şekilleri bulunur. İçerisindeki kabarcıklar gaz, demir ve nikel küreciklerinden oluşur. Moldavit doğal olarak oluşmuş bir camdır.

Moldavit Taşı, çok güçlü enerjiler yayan bir kristaldir. Çek kültürünün inanışına göre Moldavit, ilişkilere uyum ve mutluluk getirdiği için değerli bir hediyedir.Moldavit Taşı Faydaları

Moldavit’i ilk defa avuç içine alan bir kişi, avucuna yayılan yoğun bir sıcaklık hissetmeye başlar. Fiziksel olarak her türlü rahatsızlığa iyi geldiği söylenir. Yeter ki kişi gün boyunca tenine temas eder şekilde üzerinde taşısın. Ruhsal ve duygusal sakinleştiricidir.

  • Moldavit; Uyku düzensizliklerine, uyku uyuyamama hastalığına ve huzursuz bacak sendromu hastalığına iyi gelebilir. Bu nedenle, gece uyurken yastığın altına konulması ile kişi kendi kendisini tedavi etmeye başlayarak, gelişmeleri bizzat kendi üstünde takip edebilir.
  • Ruhsal büyüme ve gelişim taşıdır.
  • Güven duygusunu arttırır.
  • İlişkileri düzenler.
  • Tüm çakraları dengeleyecek güçtedir.
  • Kişiye şefkat, merhamet ve sevgi aşılar.
  • Topraklama taşı olarak kullanılır, bedendeki elektrik yükünü alır.
  • Kalbi korur ve güçlendirir.
  • Bağımlıklıkların ve tiryakiliklerin bırakılmasında yardımcıdır.

Künye

Sertlik 5,5 – 6
Özgül Ağırlık 2,50
Kimyasal Formül ve Grubu Silikat
Renk Kahverengi, siyah, yeşil – saydam, yarı saydam
Çıkarıldığı Yerler Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Almanya
Çakralar Alın, Kalp ve tüm çakraların dengesi

 

Önceki İçerikSabun Taşı Nedir?
Sonraki İçerikBeril
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here