Mookaite Jasper

0

Mookaite Jasper, Avustralya’nın batısında bulunan ikinci çağın (kretase) son döneminde oluşan Windalia Radiolarite olarak bilinen yerde bulunur.  İsmini de burada bulunan Mooka istasyonundan alır.

Mookaite Jasper Nedir?

Jasper kelime olarak çok eski çağlara dayanır, Asur’lulardan eski Mısırlılara kadar birçok uygarlık tarafından kullanılan bir taş olmuştur.  Eski asur dilinde “asphu” kelimesi yunan dilinde “laspi” olmuş, ibranice “joshpeh” dir. Anlamı ise benekli taştır. Mısırda özellikle rahiplerin kullandığı bir taştı. Hatta ölüler kitabı adı verilen (yazıt) kitabelerden alıntı yazıtları bu taşlarla oluşturup, diğer yaşamlarında koruması için mumyalara sardıkları da görülmüştür.   Kutsal bir taş olduğuna inanılarak devlet işlerinde mühür olduğu gibi değerli süs eşyası olarak da kullanılmıştır. Giritliler (Ilinoslular) saraylarında jasper kullanmışlar; bu nedenle Jasper Knossos ismini alan bir sarayları da vardır.  Bir inanışa göre ise Kudüs’ün temel taşının jasper taşı olduğu söylencesidir. Bu inanışa ithafen, ibrani’lerin baş din adamlarının (başrahip) gövdesinde bir zırh olduğu ve bu zırhtaki taşlardan 12.sinin jasper olduğu söyleniyor.  Başka bir inanışta ise kızılderililerin su keşfinde ve yağmur isteklerinde jasper taşını kullandıkları söylenir.

Bünyesinde taşıl içerikler olan silisleşmiş porselen bileşiğidir. Her bir parçasının  ayrı kimyevi yapısı vardır. Bu nedenle mineral yapısı da çeşitlilik gösterir. Mookaite Jasper taşının  eşsizliği de işte bu noktada ortaya çıkar.

Mookaite Jasper Taşı Özellikleri Nelerdir?

Mookaite-Jasper-ozellikleri

İçerisinde Radiolaria Foraminifer  gibi nanoplankton fosilleri bulunur. Bazı mookaite taşının içinde çört fazlayken, bazılarında kalsedon ağırlıklıdır. Çört içeriği fazla olan taşların kırılganlığı daha fazladır. (Çört, Silisyum dioksit bileşimli ve ince taneli kimyasal bir tortuldur.)

Çok çabuk şekilde solma, kırılma, parçalanarak dağılma riski taşımaktadırlar. Oysaki kalsedonun yoğun olduğu taşlarda sertlik oranı daha yüksek olduğu için işlenmeye daha müsaitlik vardır.  Bu nedenle mookaite Jasper çıkarılması oldukça güç bir taştır. Bulunduğu dere yatağındaki radiolaria  kilini kazımak gerekir ki, bu işlem ufalanmayı riskini yükselterek ortaya çıkarılan taş miktarını azalttığı gibi kalitesini de farklılaştırır.

Mookaite Jasper Faydaları

  • Arzuları ve iç huzuru dengeleyici bir enerjisi vardır.
  • Tutkularımızın peşinden gitmemizi ancak bununla beraber dengeli olmayı ve gelebilecek tehlikeleri önceden görmeyi sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kanı temizler.
  • Berelere (yaralara) iyi gelir.
  • Toprak anadan oluşan ve onun güzelliklerini daha iyi görmemizi, hızlı yaşamlarımızda  durup bir nefes almamızı zihnimiz boşaltıp dinginliği yaşamamızı hissettiren bir taştır.
  • Solar pleksus çakraya harekete geçirir. Turuncu Kalsit, Maun Obsidyen, Sitrin, Kaplan gözü, İmperial topaz ve Brucite ile kombinasyon yapabileceğiniz gibi, ana solar pleksus taşları da beraberinde kullanarak  meditasyon yapabilirsiniz.

Mookaite Jasper Taşının Temizliği Bakımı

Sertlik derecesi ve içindeki bileşenlerin farklılığı nedeniyle,  çok dikkatli  şekilde yumuşak kuru bir bezle nazikçe silinmelidir. Onun dışında başka bir temizleme yöntemi de tütsü ile enerjisinin temizlenmesidir. Isı değişimine maruz bırakılmadan dokusu yumuşak bir kese, torba yahut içi sert  olmayan kumaşla kaplı kutuda  tek olarak saklanmalıdır. Ayrıca takı olarak kullanılıyorsa eğer, kozmetikten uzak tutulmalı, direkt olarak parfüm vs.maruz kalmamalı, terlemeye yol açacak; kimyasalın nüfuz etmesine sebep olacak sporlardan önce vücuttan çıkarılmalıdır.

Daha fazla Mookaite Jasper Görseli

Künye

Sertlik

6,5 – 7

Özgül Ağırlık

2,58 – 2,91

Kimyasal Formül ve Grubu

SiO2/ Silikat, Kalsedon, Kuvars grubu

Renk

Kırmızı, mor, gri, kahverengi, sarı, altın ve beyaz

Çıkarıldığı Yerler

Avustralya Mooka bölgesi

Çakralar

Solar Pleksus (Sakral Çakra)
Önceki İçerikRiyolit (Rhyolite)
Sonraki İçerikAmazonit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

fifteen + eighteen =