Peridot (Zeberced)

0

Peridot (Zeberced) Nedir?

Biz onu açık yeşil rengi ile tanısakta doğada zeytin yeşili, bal rengi, kırmızı, kahverengi gibi renklerde bulunan Peridot taşı, işlem görmeden önce opak haldedir. Kesilip cilalandıktan sonra ise berrak bir taş halini alır. Zeberced adıyla da bilinen bir taştır. Bunun sebebi ilk bulunduğu yerin Kızıldeniz’deki Zebercet Adası olmasıdır. Olivin grubu ailesindendir.

Peridot (Zeberced) Taşı Özellikleri

Antik çağlarda kötü ruhları uzak tutan bir doğal taş olduğuna inanılmıştır. Takı ve dekorasyon için kullanılmıştır. Günümüzde aura için koruyucu bir taş olduğuna inanılmaktadır. Daha çok ruhani açıdan olumlu etkileri olan mistik bir taştır. Görünüm itibari ile Zümrüt taşına benzese de karıştırılmamalıdır. Peridot, ABD, Brezilya, Mısır, İrlanda, Rusya, Sri Lanka ve Kanarya Adaları’nda da çıkarılmaktadır. Nadir ve diğer doğal taşlara göre biraz pahalı bir taştır. Bu taşın fiyatı elbetteki taşın kalitesi, rengi gibi kriterlere göre değişmektedir.

Peridot taşı psikolojik olarak kullanan kişiyi olumlu etkileyerek kıskançlık, pişmanlık, kin ve öfkeyi yok eder, saldırganlığı azaltır ancak aynı zamanda özgüven ve hakkını arama becerisini de geliştirir. Büyümeyi motive eden peridot, gerekli değişimleri gerçekleştirmeye yardımcı olur. Kendinize karşı bağışlayıcı olmayı gösterir. Psikolojik olarak kullanan kişiye netlik ve iyiliği teşvik eder. Ruhsal gerçeğe erişmeyle uyum sağlar ve hayatın döngülerini düzenler.

Peridot, zihni berraklaştırır, tembelliği ortadan kaldırır ve dikkatinizi bilinçli ya da bilinçsiz ihmal ettiğiniz şeylere çevirir. Sınavlar için kullanışlı bir taştır.

Peridot’un iyileştirici etkisi de vardır. Dokuları canlandırır ve hayat verir. Kalp, timüs, akciğer, safra kesesi, dalak, bağırsak yolları ve ülsere yardımcı olur. Gözleri güçlendirir. Karın üzerine yerleştirildiğinde kasılmaları güçlendirip acıyı azaltarak doğuma yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Peridot taşının faydalarından en üst düzeyde yararlanmak için boğazın üzerine  takın. Uygun şekilde özellikle tene temas edecek şekilde bir kolye ile kullanabilirsiniz.Peridot Taşı Faydaları (Zeberced)

Peridot pek çok faydası olan, güçlü ve temizleyici bir doğal taştır.

  • Tüm toksinlerin atılmasına yardımcı olur, nötralize eder, bedeni ve zihni arındırır.
  • Kalp ve karın çakralarını açar, temizler ve harekete geçirir.
  • Vücudu tüm eski yüklerden arındırır.
  • Suçluluk duygularını ve takıntıların giderilmesini sağlar.
  • Peridot insanlara geçmişe takılmanın olumsuz etkilerini gösterir.
  • Bu taş negatif kalıpları, eski titreşimleri ortadan kaldırır.
  • Eğer psikolojik çalışmalar yapılıyorsa bu taş hızla ilerleme adına etkili olur.
  • Önsezili bir taştır ve önsezileri güçlendirir.

Peridot Taşı Temizliği ve Bakımı

Sertlik derecesi 7’nin altında olan taşların zarar görmemesi açısından su yada toprak ile temizlenmesini önermiyoruz. Ancak Peridot taşı, 6,5 -7 sertlik ortalamasına sahiptir. Tam olarak 7 olmasa da yumuşak da değildir. Bu sebeple nazikçe, hırpalamadan su ile temizliğini yapabilirsiniz.

Künye

Sertlik

6,5 – 7

Özgül Ağırlık

3,3 – 3,4

Kimyasal Formül ve Grubu

Mg, Fe2SiO4 (Demir magnezyum) ve Silikat – Olivin Grubu

Renk

Yeşil, sarı, sarımsı yeşil, zeytin yeşili

Çıkarıldığı Yerler

Güney Afrika, Burma, Brezilya, Meksika, Kızıl Deniz (Zeberced Adası), Arizona, ABD

Çakralar

Güneş sinirağı, Kalp

 

Önceki İçerikZirkon
Sonraki İçerikOrtoklaz
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18 + 4 =