Shungite

0

Shungite kullanım alanı oldukça geniş. Ancak kendinizi düşük enerjili ve negatif hissediyorsanız, Tüm gün teknolojik aletler ve özellikle wi-fi olan alanlarda bulunuyor, vücudunuzu ve ruhunuzu detoks etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. 🙂

Öncelikle nedir onu inceleyelim, sonra faydalarına bakalım.

Shungite Nedir?

Dünyanın var oluşundan bu yana var olan ancak son yüzyıllarda keşfedilen ve kullanımı artan bir taş Shungite (Şungit). Büyük oranda karbon’dan oluşan taşın yapısında %98’e kadar karbon bulunabiliyor. Ayrıca az miktarda hidrojen, azot, oksijen ve kükürt bileşimleri de içerir.

Shungite, genellikle saf karbondan oluşur. Güçlü, uzun ömürlü antioksidanlar olarak işlev gören spesifik karbon moleküler oluşumları olan fullerenleri içeren bilinen tek doğal mineraldir. Shungite, fullerenler içeren, siyah, parlak, kristalimsi (ama kristal olmayan) bir mineraloid’dir.

>> Mineraloid, mineral benzeri olan ancak kristallik özelliği göstermeyen bir maddedir. Mineraloidler genelde değişen kimyasal bileşimlere sahiptir. Sabit bir kimyasal bileşime sahip değildir.

>> Fullerenler ise farklı sayıda atomdan oluşan yapılardır, en iyi bilinen fulleren yapısı C60’tır. (60 Karbon atomuyla meydana gelmiş bir tür moleküldür.)

Shungite Taşı Özellikleri

Shungite taşı doğal işlenmemiş hali görünümü itibari ile kömüre benzetilebilir. Siyah renklidir. İçeriğine göre parlak, yarı mat yada mat olarak farklı türlerde olabilir.

İlk olarak, adını aldığı Rusya’nın Karelya kentindeki Shunga köyü yakınlarındaki bir birikintiden tanımlanmıştır ve sadece orada bulunmaktadır.

Shungite taşının kullanımı aslında yeni değildir. 18. yüzyıl’dan bu yana bazı kültürlerde koruyucu ve şifalandırıcı taş olarak kullanılmış ve değer görmüştür. O dönemde Yaşam taşı olarak adlandırılmıştır. Ancak 1996 yılında Fullerenler keşfedilmiş, Nobel Kimya Ödülüne layık görülmüş ve bağlantılı olarak Shungite’in şifası bir anlamda tescillenmiştir. Bu dönemden sonra popülaritesi artmıştır.

Shungite (Şungit), kullanımı son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Onu bu kadar popüler yapan çok iyi bir elektromanyetik alan temizleyicisi olmasıdır. 21. Yüzyılın Mucize Taşı olarak tanımlanan bir taş olan Shungite, elektromanyetik alanın (EMF) korunması, arındırılması ve vücudun detoks edilmesi gibi faydalarının yanı sıra genel ve ruhsal şifa taşı olarak görülüyor.

Elektromanyetik alanlar evdeki, iş yerindeki daha doğrusu artık hayatımızın birçok alanında yer alan elektronik cihazlar tarafından oluşturulur. Dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları, bilgisayarlar ve tabletler, mikrodalga fırınlar, televizyon, modem ve diğer beyaz eşyalar. Yaygın olarak kullanılan elektronik ürünlerin tümü Elektromanyetik alanı yani kısaca EMF’leri ortaya çıkarır. Shungite’i bir bilgisayarın tabanına, mikrodalga fırına veya çeşitli ev elektronik cihazlarınızın çevresine yerleştirmek onların işlevini yerine getirmesine engel olmaz ama elektromanyetik yayılımını engeller.

Shungit en fazla EMF koruması için tercih ediliyor ve bununla ünlenmiş olsada zihinsel ve ruhsal arınma için de inanılmaz güçlüdür. Bu taşın topraklama ve koruyucu enerjisi zihin, beden ve ruh içinde depolanan negatif enerjiyi etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. Şungit’in karbon içeriği ve antioksidan etkisi, ruhunuz için bir detokslayıcı görevi görür ve tüm toksik enerjiyi atmanıza yardımcı olur.

Shungite Faydaları

 • Bir kristal olmasa da, en güçlü mineral şifacılardan biridir.
 • Bedenin topraklanmasını sağlar, vücutta birikmiş statik elektriğin boşaltılmasını sağlar.
 • Elektromanyetik alanı (EMF) arındırır.
 • Yoğun radyasyon yada elektromanyetik bir alandaysanız mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.
 • Tüm gün bilgisayar başında, yada teknolojik aletler ile çalışan kişiler için gereklidir.
 • Sürekli kablosuz bağlantıya sahip olan akıllı telefonlarının üzerine bir parça yapıştırarak olumsuz etkilerinden kısmen korunabilirsiniz.
 • Fulleren içeriği ile antioksidandır.
 • Antibakteriyel özelliklere sahiptir ve su arıtımında kullanılabilir.
 • Hücre metabolizmasını iyileştirmeye, normalleştirmeye ve düzenlemeye yardımcı olur.
 • Antioksidandır, ama kullanımı bilinçli yapılmalıdır.
 • Ayrıca anti-inflamatuar özelliğe sahiptir, ağrı ve stresin azalmasına yardımcı olur.
 • Shungite, ruhsal anlamda da tercih edilen bir taştır.
 • Metafizik yeteneklerin gelişmesi, yüksek bilinç düzeyine ulaşılması amacıyla kullanılabilir.
 • Meditasyon amacıyla kullanılır.

Shungite Kullanımı, Temizliği ve Bakımı

Shungite etkilerinden en iyi şekilde faydalanmak için asıl amacınızın ne olduğunu çok iyi bilmelisiniz. Yukarıda birçok faydasından bahsettiğimiz bu mucizevi taşı bahsettiğimiz elektronik cihazların üzerine koyabilir yada yapıştırabilirsiniz.

Bedeninizle yada ruhsal bir fayda için takı olarak kullanabilir, yanınızda bir parçasını taşıyabilirsiniz. Takı olarak kullanımda cildinizle temas ettiği anda, taş size hizmet etmeyen herhangi bir enerjiyi sisteminizden atmanıza yardımcı olacaktır. Oldukça güçlü bir taş olduğu için, özellikle ilk kez kullanan biri için oldukça yoğun ve güçlü olabilir, ilk başta dikkatli bir şekilde, sürekli değilde belirli aralıklarla kullanabilirsiniz..

Bir ortamda kullanmak ve bu ortamın enerjisi için kullanacaksanız ortamın büyüklüğüne göre bir parçayı seçip, odanın bir köşesine koyabilirsiniz.

Daha Fazla Görsel için Google’a gözatabilirsiniz. 🙂

Künye

Sertlik

3,5 – 4

Özgül Ağırlık

2,2 – 2,4

Kimyasal Formül ve Grubu

Karbon

Renk

Siyah

Çıkarıldığı Yerler

Rusya – Karelya

Çakralar

Kök çakra
Önceki İçerikGua Sha Nedir? Gua Sha Taşı ve Kullanımı
Sonraki İçerikDoğal Taşlar Nelerdir? ve Doğal Taşların Kullanımı
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

3 × 1 =