Vivianite

0

Vivianite minerali, ilk olarak 1817 yılında İngiliz mineralog ve kristallograf William Buckland tarafından tanımlanmıştır. Mineral, Buckland’ın arkadaşı ve meslektaşı olan John Vivian’ın onuruna “vivianite” olarak adlandırılmıştır. Vivianite minerali, dünya genelinde çeşitli yerlerde bulunabilir, ancak en büyük rezervler Bolivya, Brezilya, ABD, Almanya ve Rusya’da bulunmaktadır. Birçok yerde bulunsa da nadir olarak kabul edilen değerli taşlar sınıfındadır.

Bu taş genellikle takı yapımında kullanılmaz, ancak mineral koleksiyoncuları tarafından ilgi gören bir taştır. Ayrıca, vivianite minerali, gübre olarak kullanılmak üzere fosfor kaynağı olarak da kullanılabilir. Bunun yanı sıra, bu minerali ayrıca tarih öncesi dönemlerde bazı yerlerde boyaların yapımında da kullanılmıştır.

Vivianite taşının tarihi, eski dönemlere kadar uzanmamaktadır, ancak mineralin tarihi, mineraloji ve kristalografi alanlarındaki keşifler ve araştırmalar açısından önemlidir. Ayrıca, vivianite minerali, bilimsel araştırmaların yanı sıra, bazı kültürlerde enerji taşı ve spiritüel amaçlar için de kullanılmaktadır. Aşağıdaki özellikleri ve faydaları vardır.

Vivianite Taşı Özellikleri

Vivianit taşı, hidratlı bir demir fosfat mineralidir. Bünyesinde az miktarda manganez, magnezyum ve kalsiyum demir içerebilir. Çeşitli renklerde bulunabilen kırılgan bir taştır. 

 • Suda çözünen bir mineraldir ve nemli ortamlarda hızlı bir şekilde bozulabilir.
 • Çok fazla güneşe maruz kalırsa rengi koyulaşabilir.
 • Genellikle yeşilimsi mavi, mavimsi yeşil veya siyahımsı yeşil renklere sahip olabilir.
 • Magnezyum, demir, fosfor ve hidroksit iyonlarını içerir.
 • Monoklinik kristal sistemli bu taş, Vivianite Grubunun bir parçasıdır. 1.5-2 sertliği ile bu taşın parlaklığı genellikle donuk ve inci gibi görünür.

Vivianite Taşı Faydaları

 • Enerjiyi dengelemeye ve bedeni sakinleştirmeye yardımcı olabilir.
 • Yaratıcı düşünceleri ve sezgileri artırmaya yardımcı olabilir.
 • Zihinsel konsantrasyonu ve netliği artırabilir.
 • Sıcaklık düzenleme ve dolaşımı artırma özellikleri nedeniyle fiziksel rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olabilir.
 • Bu doğal taş, özellikle üst çakraları temsil ettiği için, spiritüel büyüme ve anlayışı teşvik edebilir.
 • Bazı kişiler tarafından, duygusal iyileşmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Ancak, unutmayın ki, bu değerli taş ve diğer tüm taşlar ile ilgili faydalar genellikle spiritüel veya enerjisel düzeyde olduğundan, bu faydalar bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Ayrıca, bu taşı kullanmadan önce bir uzmana, fiziksel bir hastalık için kullanacaksanız doktorunuza danışmanızı öneririz.

Vivianite Taşı Bakımı ve Temizliği

Vivianite mineralinin sertlik derecesi Mohs sertlik ölçeğine göre 1.5 ila 2 arasındadır. Bu, taşın oldukça kırılgan bir mineral olduğu anlamına gelir. Bu nedenle bu taşı, takı yapımında veya süs eşyaları olarak kullanılmadan önce dikkatli bir şekilde işlenmeli ve korunmalıdır. Ayrıca nemli veya asidik ortamlarda kolayca bozulabilen bir mineral olduğundan, uzun süreli depolama veya maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Enerji temizliği, nötrlenmesi ve yeniden şarj edilmesi için kullanabileceğiniz en iyi yöntemler; tütsüleme, selenit kasesi veya tuz lambası yanında bekletmek olabilir. Yukarıda çokça bahsettiğimiz gibi bu kristal suda çözünebilecek kadar kırılgandır. Bu sebeple akan suya maruz bırakmak, suda bekletmek, güneşte bekletmek veya toprağa gömmek taşınıza/kristalinize zaman içerisinde fiziksel ve kimyasal zarar verecektir.

Daha Fazla Görsel için Google 🙂

Künye

Sertlik1,5-2
Özgül Ağırlık2.7
Kimyasal Formül ve Grubu(Fe2+Fe2+2(PO4)2·8H2O)
RenkMavi/Yeşil, bezen siyahımsı lacivert veya siyahımsı yeşil
Çıkarıldığı YerlerBolivya, Brezilya, ABD, Almanya ve Rusya
ÇakralarKalp Çakrası, Boğaz çakrası
Önceki İçerikKristallerin Mistik Gücü
Sonraki İçerikLityum Kuvars
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

20 + 10 =