Aventurin mavi, turuncu ve yeşil renklerde bulunabilen kuvars grubuna ait bir taştır. Genel olarak yeşil tonlarında bulunur ve bu nedenle aventurin denildiğinde akla ilk olarak yeşil aventurin gelir. Bünyesinde zerrecikler halinde pırıltılar bulunur. Duygusal bakımdan dengeleyici ve depresyona karşı etkili olduğuna inanılan bir taştır. Kendinizi mutlu hissetmek için kullanabileceğiniz bir taştır. Metalik parıltılar saçan ve tanecikli bir yapıya sahiptir.

Aventurin şans taşıdır…

Aventurin taşına aynı zamanda Yıldız Taşı da denmektedir. Kalbin yakınına yerleştirildiğinde, negatif enerjiden korur. Bu taşın Yeşim taşı ve Pembe Kuvars arasında bir yumuşaklığı vardır. Bu pürüzsüz taşı göğsünüzün üzerinde doğrudan cildinize temas ettirmek en iyi yoldur. Şayet taş sivri ise, o zaman sivri ucu yukarıya getirmek gerekir. Bu taş sınırsız imkanlar taşıdır, size geniş ufuklar açar. Kendinizi sınırlanmış, engellenmiş, dar düşünce kalıpları ya da modası geçmiş davranışlar içine sıkışmış hissettiğinizde bu taşı kullanabilirsiniz. Aventurin Yengeç burcu sembol taşı’dır.Aventurin Taşı Faydaları

 • Fiziksel gücü ve canlılığı arttırır.
 • Elektromanyetik kirliliği etkisizleştirir.
 • Psikolojik rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Özellikle kalp sağlığı için olumlu etkileri olan bir taştır.
 • Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve depresyona karşı etkilidir.
 • Kendinizi mutlu hissetmek için kullanabileceğiniz bir taştır.
 • Şans taşı olarak kabul edilir.
 • Hafızayı kuvvetlendirir.
 • Kekemeliğe iyi gelir.
 • Gözleri dinlendirir.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Sizin, fazla hassaslaşmadan yumuşak ve açık yürekli olmanızı sağlar.
 • Kalbini kapattıktan sonra yeniden açmaya hazırlanan kimseler için yatıştırıcı bir etki yapar.
 • Bu pürüzsüz taşı göğsünüzün üzerine, doğrudan cildinize temas ettirmek ondan faydalanmanın en iyi yoludur.

Turuncu Aventurin ve Güneş Taşı

**Bazı kaynaklarda Turuncu Aventurin konusunda yanlış anlaşılmalara neden olabilecek şu şekilde bir bilgi verilmekte; iki çeşit (turuncu) aventurin olduğu ve birisinin kuvars grubuna ait olup turuncu aventurin olarak bilindiği, diğerinin ise feldspar olup güneş taşı (Sun stone) olarak bilindiği ve bu ikisinin karıştırılabileceği söyleniyor.

Feldspar olan güneştaşı aventurinden ayrı bir taştır ve aventurin ile aynı grupta değildir. Aventurin bir kuvarstır ve rengine bağlı olmaksızın tüm renkleri için kimyasal formulü SiO2’dir. Güneştaşı ise hem fiziksel görünüş hem de kimyasal formulü bakımından farklıdır: (Na,Ca)(Si,Al)4O8. Dolayısıyla karıştırılmasına imkan yoktur. Sadece taşları yeni tanımakta olan birisi bu taşları birbirine karıştırabilir.

Künye:

Sertlik 7
Özgül Ağırlık 2,65
Kimyasal Formül ve Grubu SiO2 ve Silikat – Kuvars Grubu
Renk Yeşil, Turuncu, Mavi
Çıkarıldığı Yerler Hindistan, Brezilya ve Rusya.
Çakralar Güneş sinirağı, Kalp, Alın

Önceki İçerikSodalit
Sonraki İçerikFlorit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. 2012 yılında edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha mantıklı geldi ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

4 YORUMLAR

  • Merhaba,
   Taş kullanımı sadece burcu olan kişilere özel değildir. Taşın faydalarından yararlanmak isteyen herkes kullanabilir.
   ilginiz için teşekkür ederiz…

 1. Merhaba,
  Ben bu taşı burcumun taşı olduğu için kolye ucu olarak kullanıyorum, burcumun olumsuz özelliklerini nötrlemesi için. Ama yükselen burcum yay olduğu için sodalit ile birlikte kullanıyorum. Acaba bir sakıncası olur mu? Taşların ekileri zayıflar mı? Şimdiden teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − three =