Fuksit (Fuchsite)

0

Fuchsite (Fuksit)  Nedir?

Rahatlatıcı özelliği ile bilinen Fuchsite (Fuksit) taşı, yeşil Muskovit olarak da bilinir. Bu kristal taş yeşil rengin en göz alıcı tonu ve  parlaklığını üzerine yansıyan ışıkla birlikte eşsiz güzellikte görünür. İlk olarak Brezilya da Alman bir mineral uzmanı olan Johan Fuchs tarafından keşfedilmiştir. İsmini de ondan alır.

Fuksit Taşının Özellikleri Nelerdir?

Fuksit, Mikanın alt türlerinden Muskovit taşının yeşil renkli bir türüdür. Bünyesinde Potasyum, Alüminyum, Silisyum, Hidrojen, Florin, Krom mineralleri bulunur. Fuksit yoğun sinerji dediğimiz enerjiyi ortaya çıkaran şifalı bir kristal taş çeşididir. Spritüel anlamda yoğun bir enerjiye sahiptir. Dengeleme özelliği sayesinde başka değerli taşlarla uyumlu bir şekilde şifalanma yapılmasına olanak sağlar.  Özellikle eski çağlarda şaman ve şifacıların her daim kullandıkları bir taştır. İçerisinde bulunan krom ile birlikte rengi yeşil ve tonlarını oluşturur. Zaman zaman kırmızıya da rastlanabilmektedir. Bunların içinde yeşil Muskovit kristali de vardır.

Holistik şifalandırma yöntemi vücudun ruhun bir bütün olarak tedavi edilmesi ve bir ahenk içinde çalışmasıdır. Bunu sonucunda oluşan şifalı enerjiye sinerji denir. Yeşil rengi ile kalp çakrasını harekete geçirir.

Fuksit Taşının Faydaları Nelerdir?

 • İlk bakıştaki o büyüleyici ışıltısı hemen kalp çakrasını harekete geçirir; Strese iyi gelmesi bunun etkisindendir.
 • Meditasyon esnasındaki dingin ve olumlu enerjiyi en yüksek seviyeye taşıdığı için sıklıkla bu faaliyetlerde kullanılır.
 • Özellikle kendinizi bir çıkmazda bulup karar verme aşamasında hissettiğinizde fuksit taşı stresi azaltıp, beden ve ruhu rahatlatarak uyumlanmasına en doğru karara bilgiye ulaşmanıza yardımcı olur.
 • Hasta odalarında fuksit taşı bulundurmak, hem hastayı hem de refakat eden kişiyi rahatlatarak daha bilinçli davranmaya ve daha olumlu düşünmeye yardım eder.
 • Hasta ve refakat eden kişi arasında dengeleme sağlar.
 • Omurga, sırt ve kas ağrılarına, tutulmalara iyi gelir.
 • Uyku konusunda yaşanan sıkıntıların giderilmesine fayda sağlar.
 • Alerjilere karşı etkilidir.
 • Ayrıca bitkilerin yenilenmesine faydalıdır.
 • Kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Kalp çakrasına olan etkisi nedeniyle duygu durumlarını dengeler.
 • İçsel gücü ortaya çıkarır.
 • Leylak Lepidolite ile kullanıldığında alerjilere faydası yoğunlaşır.
 • Ayrıca zümrüt, yeşil aventurin, demir pirit, yosun akik, yeşil turmalin ile birlikte kullanılabilir.

Fuksit taşı Temizliği ve Bakımı

Mohs sertlik cetveline göre sertlik derecesi çok düşük (2,5 – 3) olan bu taşı su yada toprağa gömerek temizliğini yapmanızı pek önermiyoruz. Dozunda uygulama yapılmadığı takdirde özellikle su içerisinde çözünme yada parçalanma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Taşınızın hasar görmemesi için tütsüleyebilir, himalaya tuz lambası yanına koyabilir ya da bir selenit taşı üzerine bırakabilirsiniz.

Tütsüleme için; adaçayı, üzerlik otu yahut tohumu, lavanta gibi antiseptik özellikli bitkileri yakıp tütsülemek hem bulunduğunuz ortamı hemde doğal taşları temizlemek, enerjisini yenilemek için kullanabileceğiniz yegane yöntemlerden biridir.

Fuksit taşını da bu yöntemle temizleyip sonrasında zarar görmeyecek şekilde yumuşak bir keseye ya da içinde yumuşakça  bir örtü bulunan kutuda diğer takı ve taşlardan ayrı olarak  saklamanızda fayda var. Böylece hem taşların hemde takıların zarar görmesi engellenmiş olur.

Künye

Sertlik

2,5 – 3

Özgül Ağırlık

2,84

Kimyasal Formül ve Grubu

(K₂(Al,Cr)₄Si₆AL₂O₂₀(OH,F)₄) ve Silikat

Renk

Yeşil

Çıkarıldığı Yerler

Brezilya, Rusya, ABD,Afganistan, Pakistan, Avusturya

Çakralar

Kalp çakra

 

Fuksit Görselleri için Google 🙂

Önceki İçerikÇeroit Taşı (Charoite)
Sonraki İçerikDeniz Suyu (Tuzlu Su) ile Doğal Taş Temizliği
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

two × one =