Larvikite (Larvakit)

0

Larvikite (Larvakit) Nedir?

Larvikite (Larvakit) taşı, son dönemde çok fazla aranan ve çok sorulan taşlardan biri oldu. Göz alıcı ışıltısı ve asil duruşu ile ilgi çekiyor. Ülkemizde birçok kaynakta “Larvakit” olarak anılan taşın asıl adı Larvikite (Larvikit’te diyebiliriz.)

Adını ilk kez keşfedildiği Norveç’in Vestfold ilçesinde yer alan bir Larvik kasabasından alır. Yüz milyonlarca yıl önce (bazı kaynaklara göre 298 milyon yıl) yüzeyin 18 mil altındaki derinlikte oluştuğu tahmin ediliyor. Büyük oranda Larvik kasabasında çıkarılan bu değerli taşın çıkarıldığı diğer büyük kaynak ise Kanada’nın Ontario eyaletinde bulunan Thunder Bay’dedir.

Larvikite (Larvakit) Taşı Özellikleri

Larvikite (Larvakit), aslında feldspattan oluşan bir siyah magmatik kayaçtır. Büyük kütleler halinde kristalleşir. Peki onu özel kılan nedir?

Larvikite taşını bu kadar özel yapan, bu kadar ünlenip aranmasını sağlayan içerisinde mavimsi gümüş renkteki ışıltılardır. Siyaha yakın koyu gri renkteki taşın içerisinde mavi yada gümüş renkte ışıldayan minik kristaller bulunur. Işıltıların rengi taşa göre farklılık gösterebilir. Bu göz alıcı “ışıltı” genellikle gemolojide “Schiller Etkisi” olarak anılır. Tıpkı labradorit ve aytaşı’nda olduğu gibi… Bu ışıltıya Potasyum, Sodyum ve Kalsiyum yönünden zengin olan ve Ternary Feldspat olarak adlandırılan üçlü feldspat’ın sebep olduğu tahmin ediliyor. İçerisindeki pırıltı ve ışıltılar ancak ustalıkla ve doğru açılarla kesimi yapılırsa görülebilir duruma gelir. Bu sebeple bu taşın işlenmesi önemlidir. Bu taşı kesmede uzmanlaşmış zanaatkarlar ustalıkla çalışıyor.

Bu taş ile ilgili şunu belirtmek istiyorum. Aytaşı, Labradorit ve Larvikite Feldspat grubunda yeralıyorlar. Larvikite taşının bazı kaynaklarda diğer adının “siyah labradorit” olduğundan bahsediliyor. Siyah Labradorit taşı da aynı Larvikite gibi mavi ışıltılı bir feldspat’tır. Ancak bu konuda kesin bilgi için araştırmaya devam ediyorum. Siyah labradorit aynı zamanda siyah aytaşı olarak ta adlandırılıyor. 🙂

Larvikite bugün Norveç’in ulusal taşı konumundadır. Tüm dünyaya ihraç edilmektedir. Uluslararası Jeoloji Bilimleri Birliği tarafından GHSR (Küresel Miras Taş Kaynağı) olarak belirlenmiştir. Ticari olarak kullanım alanları oldukça fazladır. Takı ve süs eşyasının yanı sıra (hatta daha fazla) mutfak tezgahı, binaların dış cephe kaplaması, fayans gibi birçok alanda kullanılıyor. Larvikite, tüm dünyada yaygın olarak kaplama taşı olarak kullanılmaktadır.

Larvikite bazı kaynaklarda Mavi granit yada Kuş gözü granit olarak anılıyor. Ancak bu resmi bir isim değildir. Bazı resmi ticari kaynaklarda ise Mavi ışıltısı daha açık renkli olanlarına “Norwegian Pearl Granit” (Norveç İnci Granit), daha koyu renkli olanlarına ise “Royal blue pearl granite” (Kraliyet Mavisi İnci Granit) olarak isim veriliyor. Bu isimler anladığım kadarıyla kaplama için kullanılan taşlar için..

Larvikite (Larvakit) Taşı Faydaları

  • İç dönüşüm taşıdır, kişinin değişime daha iyi uyum sağlamasına ve bununla birlikte gelebilecek herhangi bir faydayı kabul edip anlamasına yardımcı olur.
  • Kişisel ve ruhsal olarak kişiyi güçlü tutar.
  • Kişinin kendi iç gücüne erişmesine yardımcı olur ve kişisel iradesinin kontrolünü sağlar.
  • Zihinsel olarak netlik kazandırır, odaklanmayı sağlar.
  • Endişe ve Anksiyete (kaygı)’ye karşı iyi gelir. Bu taş bazı kaynaklarda Endişe taşı olarak geçer.
  • Kişi her anı stres yükü olmadan yaşarken, gün boyunca oluşabilecek olumsuz duyguları da ortadan kaldırabilir.
  • Larvikite, etrafınızdaki pozitiflere odaklanır ve içinizdeki iyi titreşimleri yönlendirmeye yardımcı olur.
  • Hayatın her alanına fayda sağlayabilecek genel olarak güçlü bir tılsımdır.
  • Meditasyon taşı olarak kullanılabilir.
  • Kan basıncını düzenler.

 

Künye

Sertlik

6 – 6,5

Özgül Ağırlık

2.59

Kimyasal Formül ve Grubu

Feldspat Grubu

Renk

Siyah, Koyu gri, mavimsi gümüş ışıltılı

Çıkarıldığı Yerler

Norveç ve Kanada

Çakralar

Kök çakra, üçüncü göz, güneş sinir ağı

 

Daha Fazla Görsel için: Google

Önceki İçerikDeğerli Taşların Ait Olduğu Gruplar
Sonraki İçerikTütsü Nasıl Yapılır? Tütsü ile Doğal Taş Temizliği
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

one × two =