Manyetit (Mıknatıs Taşı)

3

Manyetit taşı (Magnetit ya da Mıknatıs taşı olarak ta bilinir) demir ağırlıklı bir mineraldir. Magmatik kayalarda oluşur ve genellikle sülfit yataklarında bulunur. Siyah, demir siyahı, kahverengimsi siyah, koyu gri gibi renklerde bulunur ve metalin bir görünümü vardır. Görünüş olarak hematit taşı benzeridir. Adını manyetik özelliğinden ve mıknatıs çekim gücünden alır. Mineraller arasında doğal halinde iken en fazla etkiyi gösteren ve her türlü demir metalini kendine doğru çeken bir taştır.

Mıknatıs taşı (manyetit), Amerika Birleşik Devletleri’nde bilimsel olarak zihin okuma, çalışma ve tekniklerinde kullanılmaktadır.Mıknatıs taşının en fazla etkili olduğu burç Akrep burcudur. Aynı zamanda Koç, Başak, Oğlak, Kova burçları da bu taşı rahatlıkla kullanabilirler.

Manyetit taşının takılarda kullanılması kimi zaman faydalı kimi zamansa zararlıdır. Bu durum kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Bu sebeple bu taş kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Artı ve eksi kutupları olduğu için mıknatıs taşının çekim gücünü tetiklemektedir.Beyin ve sinir sistemine etki edeceğinden epilepsi, kalp krizi gibi durumlara sebebiyet verebilir.

Mıknatıs taşının (Manyetit) faydaları

  • Günlük 10-20 dk. elde tutulması yeterlidir.
  • Kolye yada başa yakın bir bölgede kullanılmamalıdır.
  • Çakraları düzenler ve vücuttaki enerjiyi dengeler
  • Psikolojik sorunları gidermede erkilidir.(depresyon, sıkıntı, korku gibi)
  • Kişinin enerjisini yükseltir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kan dolaşımını düzenler ve güçlendirir.
  • İç salgı bezlerinin işleyişini düzenler.
  • Ağrıları hafifletir.

Künye:

Sertlik 5,5 – 6,5
Özgül Ağırlık 5,2
Kimyasal Formül ve Grubu Fe3 O4 ve Oksitler
Renk Siyah, demir siyahı, kahverengimsi siyah
Çıkarıldığı Yerler Brezilya, USA, Manisa (Magnesia antik kenti)
Çakralar Kök çakra

 

Önceki İçerikTitanyum Kuvars
Sonraki İçerikSwarovski Taş Nedir?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

3 YORUMLAR

  1. Magnetit, manyetik alan oluşturur ve mıknatıs taşı olarakta bilinir. Hematit taşından en belirgin farkı manyetik olması ve çekim gücünün olmasıdır. Demir bulunan metalleri kendisine çeker. Magnetit, güçlü pozitif ve negatif kutupları bünyesinde bulundurur. Hematitin çekim gücü yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

17 + 16 =