Lapis lazuli en eski çağlardan buyana takı ve süs eşyası olarak kullanılmıştır. Daha çok Antik Mısır ve Firavunlar döneminde kullanılmış olan Lapis Lazuli genellikle koyu mavi – lacivert renktedir. Açıktan koyuya mavi tonlarını alır ancak sadece mavi renkte bulunur. Üzerinde sarı metalik renkte piritler bulunur. Bu piritler sadece başka bir taştır. Altın parçaçıkları değildir. Doğada  saf halde bulunmayan bir taş olmasına karşın Lapis Lazuli çok değerlidir. Birkaç mineralin birleşmesiyle oluşur ve mavi rengini bu minerallerden alır. Ancak kendisi bir mineral değil kayadır.

Lapis LazuliÜzerinde sarı pirit ışıltısı olan lapis lazuli taşları diğerlerinden daha değerlidir. Bazı lapislerde beyaz kalsit damarları bulunur bu da lapis değerini azaltmaktadır. Genelde koyu mavi – lacivert rengiyle tanıdığımız lapis, hidroklorik asit ile karşılaştığında H2S gazı verir. Bu gazın kokusu çürümüş yumurtaya benzemektedir. Taştaki pirit varlığı çoğu zaman doğal lapis lazuliyi birçok lapis imitasyonundan ayırmak için önemlidir. En değerli Lapis Lazuli Taşı Afganistan’da çıkarılmaktadır. Ayrıca Amerika, Pakistan, İtalya, Kanada, Sibirya, Angola, Şili, İsviçre’de de çıkarılmaktadır.

Taşınızı hangi amaçla kullanırsanız kullanın sürekli üzerinizde taşımayın. Sürekli üzerinizde taşıdığınızda vücudunuz taşın etkisine alışacağından etkisi azalmaktadır. Taşınızı temizlemek içinse su ve sabundan kaçınınız. Zira su lapis taşınızın matlaşmasına neden olacaktır. Taşınızı temizlemek için güneş ışığına bırakmanız yeterli olacaktır.Lapis Lazuli Taşı Faydaları

 • Fiziksel yetenekleri ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirir.Lapis Lazuli
 • Kemikleri kuvvetlendirir.İskeleti sağlamlaştırır.
 • Küçük çocukların solunum yolu hastalıklarından korunmasını sağlar.
 • Tansiyonu düzenler.
 • Tiroid bezlerini harekete geçirir.
 • Akılcı olmayan düşünceleri netleştirir ve düşüncelerinize yoğunluk kazandırır.
 • Dikkatli kullanılması gereken bir taştır. Yaydığı enerji, hassas kişilerde baş dönmesine neden olabilir.
 • Kararlı ve etkili enerjisiyle, görmezden geldiğiniz olaylara bakmanızı sağlar. Ruhunuzun hakikate ulaşma arzusunu kuvvetlendirir.
 • Kaygıyı azaltır ve kişiye canlılık verir.
 • Küçük çocukları korkularından uzaklaştırır.
 • Zihin açıklığı ve aydınlanma amacıyla kullanılır. Derin düşünceye yardımcı olur.

Künye:

Sertlik 5-6
Özgül Ağırlık  2,4 – 2,6
Kimyasal Formül ve Grubu Na,Ca)8(AlSiO4)6(SO4,S,Cl)2 ve Mineraller
Renk Koyu Mavi, Lacivert, Mor ve Yeşilimsi
Çıkarıldığı Yerler Amerika, Pakistan, İtalya, Kanada, Sibirya, Angola, Afganistan, Şili, İsviçre
Çakralar Alın

 

Önceki İçerikZümrüt
Sonraki İçerikApofilit
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. 2012 yılında edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha mantıklı geldi ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

1 YORUM

 1. Taş merakı 57 yaşında başladı. Korundum ve beril grubu taşlar ağırlıklı olmakla beraber Akdeniz kıyılarında bulduğum amberlerde özel ilgimi çekmekte. Bu arada evvelden bulup koyduğum taşın renginin cazibesine rağmen şeffaf olmaması nedeniyle yaptığım araştırmada şaşırtıcı bilgilere ulaştım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − twelve =