Sarı Renkli Taşlar

0

Sarı Renkli Taşlar ve Faydaları

Sarı, yüzyıllardır bolluk ve bereketin simgesi olmuştur. Dikkat ettiyseniz bolluk ve bereket getirdiğine inanılan doğal taşların, bitkilerin, sembollerin yada objelerin büyük bir kısmı sarı renklidir. Peki sarı renk sadece bolluk ve bereketi mi temsil ediyor, elbette hayır. Birbiri ile bağlantılı birçok etkisi mevcut. Gelin sarı renkli taşlara geçmeden önce sarı rengin etkilerini inceleyelim. Çünkü tüm bu etkilerin birbiri ile bağlantılı olduğunu göreceksiniz.

Sarı renk, akıl ve mantık gücünü geliştirir, Zihni uyarır, odaklanmayı kuvvetlendirir, karar verme yeteneğini güçlendirir. Bu sebeple dikkatinizi çektiyse okullardaki sınıflarda yada ders çalışılan ortamlarda genelde sarı renk seçilir, seçilmelidir de. Sarı renkli taşların enerjilerini incelediğimizde ise bir çoğunda aynı etkileri görürüz.

Sarı renkli taşlar zihni uyardığı gibi aynı zamanda neşe ve canlılık verir. Kişinin moral ve motivasyonunu yükseltir. Depresyona, sinirliliğe, panik atak duygusuna, yorgunluk hissine karşı kullanılabilir. Tedbirli olmaya teşvik eder. Fiziksel anlamda incelediğimizde ise dalak üzerinde olumlu etkileri bulunur. Kalp ve kan dolaşımı sistemini, solunum sistemini, mide ve sindirim sistemini, boyun bölgesi, gözler, kulaklar ve kas sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Sarı renkli taşlar gibi sarı renkli yiyecekler de mide, dalak, pankreas bölgesini sağlıklı tutar, güçlendirir, enerji verir.

Çakralar açısından baktığımızda ise sarı renk bildiğimiz gibi Güneş Sinir Ağı çakrasının yani diğer adıyla mide çakrasının rengidir ve sarı renkli taşlar, Güneş Sinir Ağı çakrasının taşlarıdır. Güneş Sinir Ağı çakrası,mide ve sindirim sisteminin, ayrıca merkezi sinir sisteminin dengeli çalışmasını sağlar. Altın rengi sarı tonunda durum biraz farklı, bu renkteki taşlar kalp çakrası için etkilidir.

sarı-akik
Sarı Akik

Sarı Renkli Taşlar Hangileri?

Doğal rengi sarı ve tonlarında olan kristallerin yanı sıra aslında başka rengi ile bildiğimiz bazı taşlarında sarı renkli olanları var. Aşağıda en bilinenleri listelemeye çalışacağım. Bunlar dışında da tabiki birçok sarı renkli taş mevcuttur. 🙂

Sitrin

Sitrin taşının tedavi edici enerjisi vardır. Kendine güveni güçlendirir, insanın kendine zarar verici eğilimlerini yok eder, kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar.

Akik

Akik doğada çok farklı renklerde bulunan, oldukça fazla çeşitliliğe sahip bir taştır. Akik taşı, ilk çağlardan buyana, süs eşyası, mücevher ve dekoratif olarak olumsuz enerjilere karşı koruyucu etmen olarak kullanılır.

Kehribar

Ağrıyı alma özelliğinden, nazara karşı koruyuculuğuna kadar birçok etkisi olan Kehribar taşının özellikleri için kehribar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kalsit

Kalsit taşı birçok rengi olan bir taştır. Sarı ve bal rengi kalsitin özellikleri için kalsit yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sarı Topaz

Eski zamanlardan bu yana kullanılan ve en kudretli taşlardan biri olduğuna inanılan Topaz’ın, göz hastalıklarına ve veba gibi salgın hastalıklara iyi geldiği söylenir. Kuvars grubundan olan Topaz’ın pek çok rengi mevcuttur. Sarı topaz, karaciğer ve dalağa iyi gelir.

sari-topaz

Sarı Safir

Safir birçok renge sahip bir taştır ve özellikle derin mavi rengi ile bilinir. Ancak sarı ve pembe gibi farklı safir çeşitleri de vardır. Sarı safir özellikle karaciğer, dalak, mide bölgesinde etkilidir ve fayda sağlar. Mental rahatsızlıklara iyi gelir.Sindirim sistemi sorunların yardımcıdır.

Kaplan Gözü

Bir kuvars grubu taşı olan Kaplan gözü, en değerli ve şifalı taşlardan biridir. Kaplan gözü taşı yanar dönerli özellikte bir taştır. Kaplan gözü taşının astım hastalıklarına iyi geldiği bilinir.

Rutil Kuvars (Altın Rengi)

Ruhsal olarak kozmik ışığın mükemmel bir dengesine sahiptir.Ruh için aydınlatıcıdır ve ruhsal bünyeyi teşvik eder.

Pirit

Altın sarısı rengi ile genelde Altın madeni ile karıştırılır. Negatif enerjiye karşı etkili bir koruyucudur, Fiziksel dayanıklılığı arttırır.

Önceki İçerikSafir
Sonraki İçerikPırlanta Sertifikası Nedir?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

16 + 14 =