Mavi Renkli Taşlar

2

Mavi Renkli Taşlar… Sonsuzluğun, maneviyatın, barışın, huzurun, adaletin, ilhamın rengidir MAVİ… Mavi rengi sevmeyen pek yoktur sanırım.  Mavi ismini arapça bir kelime olan Mai kelimesinden alıyor. Mai ise su gibi anlamına geliyor.

Mavi Antik çağlardan buyana her zaman güzel hisler yüklenen bir renk olmuştur. Antik Mısır Lapis Lazuli taşını mavi renginden dolayı cennet ile özdeşleştirmiştir. Mavi insanı stresten arındırır, huzur verir, dinlendirir ve hayal gücünü kuvvetlendirir. Uykusuzluk sorunu çeken kişiler için mavi çok faydalıdır. Bu kişilerin duvarları mavi renkli odalarda uyuması tavsiye edilir.

Mavi renk bilindiği gibi Gırtlak yani Boğaz çakrası ile ilişkilidir. Tiroid bezi, boyun, boğaz, gırtlak, ağız, dil diş,yüz gibi o bölgedeki organlar için olumlu etkilere sahiptir.

Mavi renkli taşlarda genellikle mavi rengin bu özelliklerini taşırlar. Tabii ki istisnalar olacaktır ancak mavi genel olarak olumlu enerjiye sahiptir. Bu sebeple en bilinen mavi renkli taşları listelemek istedim.Mavi Renkli Değerli Taşlar

Akuamarin

Mavi denilince akla ilk gelen taşlardan Akuamarin, deniz suyu anlamına gelmektedir. Detaylar için Akuamarin Taşı Özellikleri ve Faydaları yazımızı incelebilirsiniz.

akuamarin

Turkuaz (Firuze)

Turkuaz Nam-ı diyar Firuze. Özellikle Türk tarihinde yaygın olarak kullanılmış bir değerli taştır. Dada fazla detay için Turkuaz Taşı ve Özellikleri yazımıza göz atabilirsiniz.

turkuaz-tasi

Kyanit

Doğada birçok rengine rastlansa da genellikle mavi-beyaz yada mavi-siyah yarı saydam olanlarına daha çok rastlanır. Kyanit Taşı ve Özellikleri yazımızda daha fazla detay bulabilirsiniz.

kyanite

Mavi Kuvars

Mavi kuvars, kuvars grubu kristallerinin nadir görülen bir türüdür. Bu sebeple kıymetlidir. Mavi Kuvars Özellikleri için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

mavi-kuvars

Mavi Akik

Mavi Akik ise akik grubunun en fazla ilgi gören türüdür. Genellikle üzerinde gri – beyaz çizgiler olur. Daha dazla detay Mavi Akik Taşı Özellikleri ve Faydaları yazımızda.

mavi-akik

Hemimorfit

Genellikle uçuk mavi yada yeşilimsi mavi’dir. Bilinen diğer adı ise Kalamin’dir. Doğada az bulunur ve işlenmesi de bir o kadar zor bir taştır. Farklı renkleri de bulunan hemimorfit taşı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kalsedon

Nam-ı diyar Kadıköy taşı 🙂 Parlak mumsu mavi rengi ile oldukça sevilen bir taş.  Kalsedon taşı özellikleri ve faydaları oldukça iyi.

Kadıköy Taşı - Kalsedon

Kavansit

Parlak, canlı mavi rengi ile farklı bir mineraldir Kavansit. Oldukça narindir. Sertlik derecesi düşüktür ve işlenmesi çok zordur. Stres kaynaklı rahatsızlıklara birebirdir. Daha fazla detay için Kavansit yazımızı inceleyebilirsiniz.

Labradorit

İsmini Labrador sahillerinden alır. Mavili yeşilli yanar döner renge sahiptir. Labradorit taşı faydaları oldukça fazladır.

labradorit

Selestit

Sertlik derecesi çok düşük olan Selestit genellikle doğal formunda kullanılır. İşlenmesi çok zordur. Narin bir taş olan Selestit, Latincede “cennet” anlamına gelmektedir.

selestit

Sodalit

İsmini sodyum mineralinden almaktadır. Mavi üzerine beyaz çizgili bir taştır. Sodalit taşı hakkında daha fazla bilgi isterseniz ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

sodalite

Apatit

Tasarımcısına ilham veren Apatit Taşı, Mavi-Yeşil tonlar başta olmak üzere birçok renkte bulunmaktadır.  Apatit taşı harika bir fosfat kaynağıdır. Bu sebeple yer altında bitkilerin fosfat ihtiyacını karşılar.

Mavi Jasper

Jasper taşı sadece mavi değil birçok renkte bulunur. Ancak mavi jasper oldukça göz kamaştırıcı canlılıktadır. Kalsedon taşının bir türüdür. Çok özel doku ve desenlere sahip olanlar oldukça ilgi görmektedir.

 

Önceki İçerikPrehnit
Sonraki İçerikAytaşı ve Labradorit Arasındaki Fark Nedir?
2004 yılından bu yana gerek mesleki gerekse hobi olarak Doğal Taşlara ilgi duyuyor ve bu konuda yerli ve yabancı kaynakları araştırarak bilgi ediniyorum. Edindiğim değerli ve yarı değerli taşlar hakkındaki bilgi birikimini 2012 yılında yazıya dökmeye karar verdim. Basılı bir kitapta toplamaktansa online platformda olması daha faydalı olur diye düşündüm ve degerlitaslar.gen.tr websitesi kuruldu. :)

2 YORUMLAR

  1. Amatör olarak ilgileniyorum taşlarla, taşlarla ilgilenmeyi bulduğum taşı saatlerce incelemeyi onun hakkında araştırma yapıp bilgi edinmeyi seviyorum. Edindiğiniz bilgileri bir kitapta toplayı gelir elde etmek yerine taşlarla ilgilenen tüm insanlara açık bir kaynak haline getirdiğiniz için size çok teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

3 + 11 =